Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné na zletilé dítě

28.02.2016

Dobrý den, mám zletilou dceru (20let), na kterou hradím dříve dohodnuté výživné ve výši 4000,- měsíčně. Při rozvodovém řízení jsem musel zabezpečit bývalou manželku a tehdy nezletilou dceru bydlením a také jsem musel vyplatit polovinu domu. K tomu účelu jsem si vzal hypotéční úvěr, který doposud platím. V průběhu placení výživného se u mne změnili poměry. Mám novou rodinu od roku 2008, narodily se nám tři nezletilé děti, manželka je doposud na rodičovské dovolené, změnil jsem zaměstnání. Dcera na kterou hradím výživné opakuje třetí ročník učiliště, chce dál studovat, její matka se snaží o to, aby byla dcera co nejdéle na studiu, i když na to reálně nemá (bohužel stále trvající pomstychtivost vůči mě) a dcera se v tom plácá. Pravidelně jí také dávám dárky na významné dny, pokud na to mám. Bohužel jsem se dostal do situace, kdy nejsem reálně schopen zabezpečit nejen svoji dceru, na kterou hradím výživné, ale i na novou rodinu. Můj čistý průměrný příjem je okolo 22500,- ze zaměstnání a 7990,- výsluhový příspěvek. Mám nějakou šanci na snížení výživného? Nechci dceru okrádat, ale život se mi změnil. Děkuji a s pozdravem

Dobrý den,
při stanovení výživného na dítě soud bere v úvahu vždy komplexní informace, které já nemám. Výše výživného se vždy určuje podle dvou základních kritérií – na jedné straně se jedná o schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného rodiče. Soud zjišťuje jeho majetkové poměry, a to nejen aktuální příjmy, ale i možnosti příjmů s ohledem na vzdělání, praxi a zdravotní stav (tj. jakých příjmů dosahují lidé pracující v daném oboru). Soud v této souvislosti taktéž zkoumá, zda se povinný rodič nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání či výdělečné činnosti nebo majetkového prospěchu, zda nemá v dané oblasti nápadně malé příjmy atd. Dále by měl soud přihlížet k celkové majetkové situaci povinného otce, tzn. ke způsobu bydlení, vlastnictví nemovitostí, vlastnictví cenností, ale i třeba nákladnost každodenního života dané osoby. Soud bere do úvahy i majetek získaný děděním, darováním, v rámci restitucí apod. Ke zjištění skutečného majetkového stavu soud činí dotazy např. u finančního úřadu, soudů, stavebních spořitelen apod.
Při určování výživného musí na druhé straně zvažovat odůvodněné potřeby oprávněného dítěte či dětí (věk, zdravotní stav, zájmové kroužky atd). Následně ke změně rozhodnutí o výživném může dojít vždy, jestliže se od minulého soudního rozhodnutí změnily poměry, a to buď na straně dítěte, nebo na straně povinného otce. Takovou změnou na straně dětí může být např. zvýšení věku, nástup do jiný stupeň školy, zájmové kroužky, zhoršení zdravotního stavu dítěte). Na druhé straně musí soud zkoumat podmínky na straně otce- např. změna příjmu od minulého rozhodování, ztráta zaměstnání, nový počet vyživovacích povinností atd.

Můžete k soudu podat návrh na snížení výživného s ohledem na nové poměry, které u Vás nastaly, resp. 3 další vyživovací povinnosti. Mimochodem od 18 let už nemáte povinnost platit výživné k rukám matky, ale k rukám dcery, popř. na její účet.

Právní úprava:
zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.