Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Těhotenství - pracovní podmínky, dávky atd.

27.02.2016

Dobrý den,
dne 11.1.2016 jsem nastoupila do práce. Do poloviny prosince 2015 jsem byla na rodičovské dovolené a v mezidobí vedena na ÚP. Před RD jsem byla OSVČ, ale nemocenské si hradila pouze 3 měsíce.
Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná (termín cca polovina října).
Vím, že ze zákona nemám povinnost tuto skutečnost ihned oznamovat zaměstnavateli. Pokud bych tak ovšem učinila, určitě bych dostala výpověď ... Pokud by tato situace nastala, na co mám nárok? Můžu jít na neschopenku i když nemám rizikové těhotenství?
Pokud by se mi tuto skutečnost podařilo do skončení zkušební doby zatajit, zajímalo by mne na co mám jako těhotná u zaměstnavatele právo. Mám 6-8hod. směny, kdy po celou dobu vykonávám manuální práci ve stoje a při teplotách v místnosti nad 30st.C. Lze toto kvalifikovat jako práci nevhodnou pro těhotné zaměstnankyně a mohu tedy požádat o přeložení na jinou práci?
Problém je v tom, že jiná práce u zaměstnavatele pravděpodobně není. U jiné zaměstnankyně tuto situaci řešil zkrácením prac.doby na 4hod.denně 7 dnů v týdnu. Pokud by toto po mně požadoval mohu odmítnout a požadovat práci pouze v pracovní dny? (Práci o víkendech si nemohu dovolit, kvůli hlídání prvního dítěte.)
A mám v případě, kdy bych kvůli této situaci odpracovala méně hodin např. pouze 20týdně, jelikož více jak 4hod denně stát nezvládnu nárok na dorovnání platu na plný prac.poměr?
A hlavně budu mít nárok na mateřskou dovolenou nebo alespoň na volbu výše rodičáku?

Předem děkuji za odpovědi.

Dobrý den.
O vzniku pracovní neschopnosti rozhoduje lékař. Pokud dojde ke vzniku pracovní neschopnosti za trvání pracovního poměru nebo ve lhůtě 7 kalendářních dnů ode dne jeho skončení, náleží práce neschopné osobě nemocenské, a to od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti.
Dle § 41 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) je zaměstnavatel povinen převést na jinou práci těhotnou zaměstnankyni, pokud koná práce, které nesmí být těhotné ženy zaměstnány, nebo která podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře ohrožuje její těhotenství. Práce, které jsou těhotným ženám zakázány, jsou uvedeny ve vyhlášce č. 180/2015 Sb. – tu naleznete např. na www.zakonyprolidi.cz. Není-li možné dosáhnout účelu převedení převedením zaměstnance v rámci pracovní smlouvy, může zaměstnavatel převést zaměstnance i na práci jiného druhu, než byl sjednán v pracovní smlouvě, a to i kdyby s tím zaměstnanec nesouhlasil. Při převedení zaměstnance na jinou práci je zaměstnavatel povinen přihlížet k tomu, aby tato práce byla pro něho vhodná vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a schopnostem a pokud možno i k jeho kvalifikaci.Zaměstnavatel je dle § 241 zákoníku práce povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Pokud budete po převedení na jinou práci dosahovat nižšího výdělku, bude Vám náležet vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství podle § 42 zák. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů, pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání.
Pokud žena nesplňuje podmínky vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství z důvodu nedostatečné doby účasti na nemocenském pojištění, ale splňuje podmínky vzniku nároku na nemocenské, uzná jí lékař práce neschopnou zpravidla počátkem 6. týdne před očekávaným dnem porodu a její pracovní neschopnost ukončí uplynutím 6. týdnů po porodu. Nemocenské pobírané v tomto období je tzv. nemocenským v souvislosti s porodem a nárok na ně umožní provést volbu rodičovského příspěvku. Volbu rodičovského příspěvku lze také provést podle denního vyměřovacího základu otce dítěte, pokud splňuje podmínky vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství (tj. účast na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem narození dítěte a účast na nemocenském pojištění ke dni narození dítěte), aniž by otec rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství pobíral.
S pozdravem a přáním a hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.