Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: nárok na ošetřovné, pojistné

25.02.2016

Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené, která mi bude brzy končit. Se zaměstnavatelem už mám i domluvenou zkrácenou pracovní dobu na poloviční úvazek 20 hod. týdně. Chtěla jsem se zeptat, když budu potřebovat paragraf na dítě. Mám na to nárok i s touto zkrácenou pracovní dobou? A za jakých podmínek se tento paragraf proplácí?
A druhá otázka: Při rodičovské dovolené jsem si přivydělávala na DPČ a bylo mi strháváno poj. zdrav. a soc.. Je to v pořádku? Když za mě pojištění odváděl stát?
Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ošetřovné upravuje § 39 a násl. Zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění v platném znění.
Na ošetřovné má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat z důvodu, že musí ošetřovat nemocného člena domácnosti, nebo
pečovat o zdravé dítě mladší 10 let, protože školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno (z důvodu havárie, epidemie, jiné nepředvídané události), dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje, sama onemocněla.
Zaměstnanec nemůže uplatnit nárok na ošetřovné na dítě, na které již (zpravidla) druhý z rodičů uplatnil nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace zákonem stanovené, porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.
V témže případě ošetřování (péče) náleží ošetřovné jen jednou a jen jednomu z oprávněných nebo postupně dvěma oprávněným, jestliže se v témže případě ošetřování (péče) vystřídají. Vystřídání je ovšem možné pouze jednou za dobu pobírání dávky. Změna druhu onemocnění (diagnózy) se nepovažuje za nový případ ošetřování. Podpůrčí doba u ošetřovného činí maximálně 9 kalendářních dnů. V případě osamělého zaměstnance, pečujícího o alespoň jedno dítě ve věku do 16 let s neukončenou povinnou školní docházkou, činí podpůrčí doba nejdéle 16 kalendářních dnů. Po dobu hospitalizace dítěte se běh dávky zastaví. Vzhledem k tomu, že i u zkráceného úvazku budete hradit pojistné, nárok Vám vznikne.
Co se týče pojistného na zdravotní pojištění, plátcem zdravotního pojištění za příjemce rodičovského příspěvku či osobu na rodičovské dovolené je stát. Pokud má tato osoba příjmy, ze kterých se odvádí pojistné na zdravotní pojištění, je plátcem zdravotního pojištění stát a zároveň se odvádí i z příjmů dané osoby.U dohody z pracovní činnost se zdravotní, sociální a nemocenské pojištění platí z odměny od 2500 Kč za měsíc. V měsících, kdy Vaše odměna nedosáhne této částky, nemusíte pojistné platit sama – plátcem pojistného je stát.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.