Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na PPM studentka, RP

24.02.2016

Dobrý den,

jsem těhotná (ve 3.měsíci) a studuji VŠ, kterou budu od příštího týdne na letní semestr přerušovat, abych dokončila bakalářskou práci a v červnu mohla k obhajobě. Rok a půl jsem pracovala na DPČ (účast na nemocenském tedy byla, mám i evidenční list důchod.pojištění, výdělek 9950Kč/měsíc), dohoda skončila 30.11.2015. Od té doby nepracuji, jen na DPP malé brigády. Bydlím s přítelem v podnájmu, pracuje na HPP, čistý příjem 19500. Na PSSZ mi řekli, že nárok na mateřskou mít nebudu v žádném případě, je to pravda? Myslela jsem, že když dokončím studium obhajobou v červnu, tak bych od srpna mohla v klidu nastoupit na mateřskou nehledě na to, že již nepracuji. Nebo to opravdu nelze?
Dále řeším, zda mám nastoupit na úřad práce, kde bych dostávala zpočátku podporu v nez. cca 6300 Kč a nic víc do porodu, což mi dámy na UP doporučovaly. Mohla bych si ale ještě např. 3 měsíce vydělávat na DPP (třeba 10tis/měsíc) a platit si zdravotní pojištění a až pak zažádat o podporu v nez.? Počítala by se podpora stále z té DPČ, která skončila v listopadu 2015? Už si opravdu nevím rady, na úřadech ani PSSZ mi neporadili, jako těhotná studentka s přerušeným studiem nemám nárok snad na nic.
Mnohokrát děkuji za odpověď, krásný den!

Dobrý den,
podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění a jsou následující:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta 180 dní ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.
Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění; pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte)
- nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají jen ty OSVČ, které si v předchozích dvou letech alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou dovolenou platily nemocenské pojištění, z toho nejméně 180 dnů v posledním roce před počátkem podpůrčí doby.
Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Pokud Váš pracovní poměr skončil 30.11.2015, tak opravdu nesplníte podmínky pro získání PPM, protože v den nástupu na mateřskou dovolenou netrvá pracovní poměr ani ochranná doba ze skončeného pracovního poměru.

Registrace na ÚP není žádná povinnost, tam se budete registrovat v případě, že budete chtít zprostředkovat nové zaměstnání. Musíte s úřadem spolupracovat a být připravena do nabídnutého zaměstnání nastoupit. Pokud byste se registrovala v tuto chvíli, nesmíte být studentem a pokud splníte podmínky pro získání podpory, bude Vám vyplácena. Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč, který splní tyto podmínky:
• v rozhodném období získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností (popř. započítáním náhradní doby zaměstnání) alespoň 12 měsíců důchodového pojištění;
• požádal úřad práce o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti.
Formulář žádosti o podporu v nezaměstnanosti lze vyhledat na http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/formulareobcana.
K žádosti se přikládají další dokumenty – evidenční list důchodového pojištění, potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti, rodný list dětí apod.

Rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu v nezaměstnanosti jsou poslední dva roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Jelikož jste se ale nezaregistrovala bezprostředně po ukončení zaměstnání, byla by Vaše podpora jen minimální - první 2 měsíce ve výši 0,15násobku průměrné mzdy (tj. 3886 Kč),
třetí a čtvrtý měsíc ve výši 0,12násobku průměrné mzdy (tj. 3109 Kč), po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy (tj. 2850 Kč).

Pokud tedy můžete pracovat, jistě to pro Vás bude finančně výhodnější. Pokud by DPP a její odměna byla vyšší než 10000Kč za měsíc, odváděla byste z tohoto výdělku i zdravotní a sociální pojištění a pokud by to bylo ještě dva měsíce před porodem, vznikl by Vám nárok na PPM.

Pokud nebudete mít nárok na PPM, dnem porodu začnete pobírat rodičovský příspěvek ve výši 7600Kč do 9 měsíců věku dítěte a pak 3800Kč do vyčerpání částky 220000Kč maximálně však do věku 4let dítěte. Pokud by ovšem otec dítěte splnil ke dni narození dítěte podmínky pro výplatu PPM, můžete si RP zvolit dle jeho denního vyměřovacího základu.

Právní úprava:
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.