Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: OSVČ

23.02.2016

Dobrý den,
jsem OSVČ neplatící si nemocenské pojištění. Manžel je zaměstnán a splňuje podmínky na mateřskou dovolenou, proto na mateřskou nastoupí on. O dítě bych ale ráda pečovala já, manžel by pracoval u jiného zaměstnavatele. Mohu v době, kdy manžel bude pobírat mateřskou dál v omezené míře podnikat? Budu muset platit zdravotní a sociální pojištění? Pokud ano, budou se na mě vztahovat min. zálohy?
Pokud by manžel pobíral i rodičovský příspěvek, jak to bude se zdravotním a sociálním pojištěním u mě jako OSVČ?

Děkuji za odpověď.

Vážená paní,
samostatná výdělečná činnost se rozděluje na hlavní samostatnou výdělečnou činnost
a na vedlejší samostatnou výdělečnou činnost.
Samostatná výdělečná činnost se dle ustanovení § 9 odst. 6 zákona o důchodovém pojištění považuje mj. za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud OSVČ v kalendářním roce měla nárok na rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské z důvodu těhotenství a porodu pokud tyto dávky náleží z nemocenského pojištění zaměstnanců (další důvody jsou uvedené na http://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/druhy-svc/).
Pokud nebudete zařazená do některé z těchto kategorií, Vaše SVČ bude hlavní, a proto budete povinna odvádět minimální pojistné na sociální pojištění.

Pokud se týká zdravotního pojištění § 7 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění stanoví, za které osoby platí pojistné na zdravotní pojištění stát.
Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu mj. za tyto pojištěnce:
c) příjemce rodičovského příspěvku;7)
d) ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění8);
l) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů,16) pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.

V případě, že byste splňovala podmínky pro zařazení do některé z kategorií, pak byste nebyla povinna odvádět minimální pojistné na zdravotní pojištění, ale jen ze skutečného vyměřovacího základu.

Informace:
www.cssz.cz
www.ozp.cz, www.vzp.cz

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.