Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zaměstnavatel mlčí

12.02.2016

Dobrý den,
jsem na rodicovske dovolene, která končí ve věku 3 let dítěte, takže 2.3.16, kdy synovi budou 3roky, pokud dobře chápu. Pracovní poměr by mi měl pokračovat tedy 3.3.16 dle pracovní smlouvy, kterou mám na dobu neurčitou.
Během rodičovské dovolené se mi změnil zaměstnavatel a je s ním hrozná komunikace, dá se říct žádná. Nový majitel/jednatel firmy, původem Řek, je v zahraničí a ten, který za něj jedná -říká si zprostředkovatel(není nikde uveden) mi dnes po mém kontaktování oznámil, že firma už aktivně nefunguje. Na sídle firmy už je dávno jiná firma takže ani nevim kam se mám 3.3.16 dostavit, ale v obchodním rejstříku je vedeno stále stejné sídlo.
Zřejmě dostanu výpověď což jsem se dozvěděla od daného zprostředkovatele, že mi dá vědět, ale obávám se pokud ho nebudu opět kontaktovat, nedozvím se nic.
Jde mi o to:
1/pokud mi dá výpověď z organizačních důvodů tak mám nárok na odstupné, ale co když nedá a dá výpověď dohodou na kterou nepřistoupím? protože žádné překážky vykonávat práci nemám, ale oni ano.
2/mohu dát výpověď já z organizačních důvodů, že není žádné sídlo firmy a mít nárok na odstupné když firma aktivně nefunguje?A vlastně firma je vedena už jen pasivně.A budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?
3/ pokud se dohodneme na výpovědi k 3.3.16 mám nárok na úřadě práce žádat o podporu z nezaměstnanosti z předchozího zaměstnání před nástupem na RD nebo bude podpora vypočítána z rodičovské dovolené? nebo je lepší dát výpověď k pozdějšímu datu, aby mi šla podpora z předchozího zaměstnání?Na pracovním úřadě, mi bylo sděleno, že bych měla po skončení RD odpracovat alespoň jeden den, tak bych nerada, abych to nějak zkomolila :-)
S odstupným moc nepočítám ze strany zaměstnavatele, ale jde mi hlavně o to, jelikož neseženu hned práci, aby mi šla alespoň na pracovním úřadě podpora z předchozího zaměstnání a ne z rodičáku. A také hlavně o to, abych dostala všechny potřebné papíry od zaměstnavatele, které budu do budoucna potřebovat, jako započtový list, evidenční listy atd. Pokud mi nic nevystaví a budou dělat mrtvého brouka na koho se mám obrátit?
Děkuji za radu.

Dobrý den,
• doporučuji vám sledovat tento portál - http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence , týká se insolvence zaměstnavatele a je tu návod, co by měl udělat zaměstnanec, když se zaměstnavatel ocitne v insolvenci. Uvádím to proto, že tomu tak může být i u vašeho zaměstnavatele. Pak byste komunikovala o ukončení pracovního poměru a ohledně odstupného s insolvenčním správcem.
• Dále je důležité sledovat, zda zaměstnavatel není v likvidaci nebo v konkursu, a to na www. justice.cz – pak budete komunikovat ze správcem konkurzní podstaty nebo s likvidátorem,
• Pokud nebude platit nic z toho, co jsem právě uvedla a zástupce zaměstnavatele nebude k dohledání, nebude komunikovat, pak běžte na úřad práce a učiňte čestné prohlášení o tom, kde a jak dlouho jste byla zaměstnána. Svá tvrzení doložte pracovní smlouvou, výplatnicemi, rodným listem dítěte, potvrzením ze správy sociálního zabezpečení – tam zároveň zjistíte, zda vás dokonce už neodhlásili, jako se to u takovýchto zaměstnavatelů stává; v tomto případě se budete muset smířit s tím, že nedostanete odstupné (musela byste jedině žalovat u soud a vzhledem k tomu, co jste o zaměstnavateli uvedla, je to zbytečné) . I kdyby úřad práce čestné prohlášení nepřipustil, tak to nevadí, protože úřad na vás tak jako tak bude nahlížet jako na ženu, která se vrací z doby péče o dítě – z rodičovské dovolené. Odstupné zřejmě nedostanete, takže vás mohou bez problémů zaevidovat.
• V případě, že by vše dopadlo, že byste dostala výpověď nebo uzavřela dohodu z důvodu nadbytečnosti, náleželo by vám odstupné, ale vy ho fakticky nedostala, tak s tímto si ví rady úřad práce, který vám 65% odstupného vyplatí za zaměstnavatele (tzv. kompenzace odstupné dle § 44b zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů) a pak to na zaměstnavateli vymáhá.
• Z čeho se bude vypočítávat podpora? Je to skutečně tak, že pokud po návratu z rodičovské dovolené u zaměstnavatele fyzicky neodpracujete alespoň jeden den, pak je to podpora ze mzdy v národním hospodářství.
• Když potřebné doklady od zaměstnavatele neobdržíte, uschovejte si pracovní smlouvu, požádejte o potvrzení na správě sociálního zabezpečení, budete tam mít vyznačenu dobu, kdy zaměstnavatel za vás odváděl sociální pojištění, pak, že jste pobírala peněžitou pomoc v mateřství a pak, že jste byla na rodičovské dovolené – toto si uschovejte do budoucna např. pro prokazování odpracované doby pro důchod.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.