Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek - nezletilá matka

13.02.2016

Dobrý den,
je mi 16 let a jsem v jiném stavu. Miminko se nám narodí v mých 17. letech.
Mám přítele (otec dítěte), kterému bude 19. Přítel pracuje. Já teď navštěvuji školu dálkovou formou.
Bydlíme s přítelem u jeho rodičů, kteří nám se vším snaží pomáhat.
Vím, že na mateřskou nárok nemám, jen na rodičovskou. A porodné nedostanu kvůli vysokému příjmu přítelovo rodiny.
Chtěla by se optat kolik činí částka rodičovské dovolené pro mě jako nezletilou a co musím udělat, abych ji dostala.
Musím se zplnoletnit? Chtěla jsem se tomu vyhnout, jelikož mám teď nárok na alimenty od rodičů, ale nevím, jestli bych o ně tím pádem nepřišla.
Moc děkuji předem za odpověď.

Dobrý den.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže otec dítěte k datu narození dítěte splní podmínky účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů a jeho účast na nemocenském pojištění bude trvat, tj. bude možné mu stanovit denní vyměřovací základ pro peněžitou pomoc v mateřství, můžete volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na denní vyměřovací základ otce dítěte: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Rodičovský příspěvek může pobírat otec nebo matka dítěte, vždy však pouze jeden z nich. Podle denního vyměřovacího základu otce dítěte může provést volbu rodičovského příspěvku i matka, aniž by otec rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství pobíral.
O rodičovský příspěvek můžete žádat i Vy a žádost můžete podat samostatně (viz § 67 odst. 4 zák.č . 117/1995 Sb., v platném znění, poslední věta: „Jde-li o rodičovský příspěvek nebo porodné, má právo jednat v řízení o tuto dávku i nezletilý rodič starší 16 let a může mu být tato dávka vyplácena.“ Jestliže soud nerozhodl o pozastavení výkonu povinnosti a práva péče o dítě u nezletilého rodičem, lze rodičovský příspěvek přiznat (§ 31 odst. 2 cit. předpisu).
Bližší informace, příslušné formuláře a kontakty na příslušná pracoviště naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
Na toto pracoviště se také obraťte ohledně případného nároku na porodné, popř. další dávky.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.