Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Společné jmění manželů, výživné

17.02.2016

Dobrý den, s manželem se rozcházíme, ale kvůli mnoha okolnostem jsme dohodnutí, že ještě cca 4 měsíce budeme žít v jednom domě. Problém je v tom, že manžel chce, abych se krom placení na školkovném podílela také na splácení hypotéky. Máme velmi rozdílné platy, já zhruba 20tis.čistého, on má od ledna nové zaměstnání a celkově bude jeho příjem zhruba 60tis.Kč. Výdaje máme 15tis.za soukromou školku (naštěstí už ji budeme hradit pouze 4měsíce), dále hypotéka a energie zhruba 19tis. Manžel chce,abych platila, tak jako nadále 5tis.za školku a dále asi 5,5tis.za hypotéku, jídlo a další věci budeme hradit na půl. Jde mi o to, že pokud bych přistoupila na jeho podmínky, nezbyde mi z platu nic a já se momentálně potřebuji připravit na odchod (tj.našetřit si peníze na nájemné, kauci,atp.).Pokud se na platbách nedomluvíme, je možné požádat o výživné na nerozvedenou manželku, jak bych pak byla posuzovaná? Velmi děkuji za odpověď.

Dobrý den,
bohužel neuvádíte, jestli je dům ve společném jmění manželů, budu tedy předpokládat, že ano. Dosud nejste rozvedeni a předpokládám, že jste ani nezúžili společné jmění manželů. V takovém případě je v celku nerozhodné, kdo kolik vydělává, kdo co platí, zda hypotéku splácí manžel sám nebo zda ji splácíte napůl, pořád máte vše společné, veškeré příjmy ze zaměstnání okamžitě spadnou do společného jmění manželů, pokud splácíte hypotéku na dům, který také máte ve společném jmění, tak je opět nerozhodné, kdo platí, i když máte každý svůj bankovní účet, peníze máte společné. Dům máte společný, pokud k jeho nabytí došlo v době trvání manželství. Jednomu z manželů by mohl patřit jen v případě, že by k jeho nabytí došlo za prostředky, které patřily jen jednomu z manželů, případně kdyby došlo k darování či dědění. Pokud by pak byla hypotéka placena ze společného jmění manželů na splátky na nemovitost, která patří jen jednomu z nich, mohl by ten druhý pak nárokovat podíl na společném jmění, který by toto vyrovnal. Také je třeba mít na paměti fakt, že manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost za dodržení pravidla, že manželé mají nárok na stejnou životní úroveň. Není to nijak závislé na tom, zda jsou spolu zadobře, tato zásada musí být splněna, i když spolu již nežijí a netvoří společnou domácnost. V případě takového nepoměru výdělků by pak měl lépe placený manžel své ženě platit výživné. Samozřejmostí je pak výživné na společné dítě. Dítě má právo se podílet na životní úrovni svých rodičů. Můžete si domluvit nějaký prozatimní režim, pokud je nemožné, abyste ke společným penězům na účtu měla kartu a přístupová práva, můžete si dohodnout nějakou částku, kterou bude manžel platit jako výživné na dceru a na Vás. Pokud by k takové dohodě nedošlo, můžete samozřejmě obojí výživné zažalovat, je nutno žalovat každé zvlášť. Výživné lze žádat až tři roky zpětně. Teprve po té, co bude manželství rozvedeno, lze podat návrh na vypořádání společného jmění manželů. Můžete spolu uzavřít dohodu a tuto si nechat soudně schválit nebo podat žalobu a v návrhu vyčíslit, jak požadujete společné jmění rozdělit. Samozřejmě, že se vychází z prvotního dělení na polovic, ale soud může přihlédnout k okolnostem, kolik který z manželů vydělával, kdo a jak se podílel na chodu domácnosti, kdo se převážně staral o děti a další okolnosti.
Po rozvodu existuje možnost výživného na rozvedeného manžela.
Není-li rozvedený manžel schopen sám se živit a tato jeho neschopnost má svůj původ v manželství nebo v souvislosti s ním, má vůči němu jeho bývalý manžel v přiměřeném rozsahu vyživovací povinnost, lze-li to na něm spravedlivě požadovat, zejména s ohledem na věk nebo zdravotní stav rozvedeného manžela v době rozvodu nebo skončení péče o společné dítě rozvedených manželů.
Související právní předpis:
Zákon č. 89/2012 Sb., zákoník práce
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.