Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru dohodou

06.02.2016

Dobrý den, poprosila bych Vás o radu. Nyní jsem na rodičovské dovolené, která mi končí červen 2017 a před nástupem jsem byla zaměstnaná ve společnosti s pracovní smlouvou na dobu neurčitou na pozici operátorky. Ale firma prodala moje oddělení do Liberce a já pocházím z HK a než mi skončí rodičovská dovolená spadnu pod novou firmu i já. Původní zaměstnavatel se semnou sešel a nabídnul mi ukončení pracovního poměru dohodou ke konci února 2016. Pokud bych to nepřijala budu návrat do práce řešit s novým majitelem, který pro mě sice bude muset vytvořit místo v hk, ale mám ve smlouvě napsaný nízký základ a neomezenou pracovní dobu a jelikož moje místo pro ně nebude užitečné a nejspíše mi práci znepříjemní tak že budu muset dát výpověď já. S hledáním nové práce jsem stejně počítala, z důvodu pracovní doby , kterou jsem měla až do noci. Navíc dceru budu dávat do školky až od září 2017 a rodičovská dovolená mi končí v červnu 2017, ale na celé prázdniny bych nesehnala hlídání a v tom by mi nový majitel také nemusel vyhovět. Snad jsem situaci popsala srozumitelně. Přijmout výpověď dohodou se mi zdá výhodnější než setrvat, ale nevím jak je to pak s úřadem práce, zda se mi změní podmínky čerpání příspěvku rodičovské dovolené jak časově tak ve výši peněz a zda mám poté nárok na podporu když bych ukončila pracovní poměr už teď ne až po skončení RD. Zda budu mít status na RD nebo jako nezaměstnaná, kvůli důchodu. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
ukončení pracovního poměru nemá na čerpání rodičovského příspěvku žádný vliv.
Z opatrnosti doporučuji v souvislosti s ukončením pracovního poměru kontaktovat Vaši zdravotní pojišťovnu a sdělit ji, že za Vás bude nadále plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát jako za příjemce rodičovského příspěvku.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování nároku jsou poslední 2roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Podpůrčí doba činí 5 měsíců. U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, tj. výše podpory tedy bude stejná, ať se stanete uchazečem o zaměstnání bezprostředně po skončení rodičovské dovolené nebo v případě, že Váš pracovní poměr skončil již dříve – pouze v případě, že byste se stala uchazečem o zaměstnání poté, co byste nastoupila do zaměstnání a zde vykonávala práci, odvíjela by se výše podpory v nezaměstnanosti od příjmů dosahovaných v zaměstnání.
Dle § 5 odst. 2 písm. d) zák. č. 155/1995 Sb.,o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou však osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.