Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Přestěhování rodiny do zahraničí

30.01.2016

dobry den prosim vas potrebuju poradit z manzelem premyslime ze byjsme chteli zit v zahranici asi v nemecku bydlime V CR mesto decin mame 2 deti jedno dite mame nemocne ktery se leci s cukrovkou je na inzulinu tady v cechach se nam dobre nezije ani prace neni takova ktera by nam stacila chtelabych kontakt na nemeckou socialku nebo urad a poptat se jake tam mame moznosti a co potrebujeme kdyby jsme tam chteli zit prave ze byjsme museli mit zajistene bydleni kdyby jsme tam chteli byt dekuji

Vážená paní,

Před přestěhováním do jakékoliv cizí země je žádoucí obstarat si maximum informací a každou vždy u toho úřadu, který je pro meritum věci věcně příslušný a může tudíž tazateli poskytnout nejkvalifikovanější odpověď.

Samo přestěhování je samozřejmě velmi náročné a je nutno vyřídit/zajistit spoustu povinností či jiných potřebných okolností, od přihlášení se k pobytu na ohlašovacím úřadě v místě nového bydliště, řešení zdravotního pojištění, zajištění bytových náležitostí, péče o dítě, školské docházky, práce atd.

Obzvláště přestěhování do zahraničí s dětmi, pokud neznají místní jazyk, je velmi náročná změna pro všechny zúčastněné, a proto je žádoucí veškeré souvislosti pečlivě uvážit a všechny možné okolnosti v předstihu zjistit, projednat a v maximálně možné míře předběžně připravit před samotnou realizací, aby se předešlo příp. následnému rozčarování či možným problémům.

Občané členských států EU, tedy i čeští, nepotřebují pro vstup na území jiného členského státu EU, tedy i SRN, žádné vízum ani mít pro pobyt v něm povolení. Toto platí, když jsou schopni (finančně) zabezpečit své životní potřeby samostatně. Pokud ne, je třeba řešit pobyt nad 3 měsíce s příslušným cizineckým úřadem.

Občané ČR pak nemusí obstarávat pro výkon výdělečné pracovní činnosti v SRN pracovní povolení. Pro některá povolání je třeba obstarat uznání vzdělání nebo si nechat ověřit znalost německého jazyka na odpovídající stupeň zkouškou (např. ve školství a ve zdravotnictví); u kterých konkrétních profesí tomu tak je, sdělí budoucí zaměstnavatel. Před nástupem do práce je žádoucí detailně vyjasnit pracovní pozici, resp. mít podepsanou pracovní smlouvu, upravující vše důležité, a v případě komplikací, zejména ve zkušební době, si svůj postup ověřit, nejlépe u advokáta se specializací na pracovní právo nebo u pracovního úřadu (www.bundesagenturfuerarbeit.de). Obecně je doporučeníhodné být obezřetný, neboť některým českým občanům, kteří si před započetím pracovních úkonů dostatečně nedohodli veškeré podmínky výkonu práce či si neověřili své povinnosti a postup např. v případě nemoci, se stalo, že byli později nepříjemně překvapeni.

Ohlašovací povinnost platí pro každého, i pro Němce. Přihlásit se k pobytu na ohlašovacím úřadě v místě nového bydliště je třeba co nejdříve, v Bavorsku např. nejpozději do týdne od příjezdu.

Každý, kdo začíná žít v cizím státě, by měl mít na paměti, že právní řád dané země (v drtivé většině) nezná, o to více je pak záhodno si vše nové ověřovat, a to vždy u kompetentní osoby, která se danou problematikou věcně zabývá.

--------------------------------------------------------------------------------

Objevíte-li na internetu nějaké zajímavé pracovní nabídky v zemi, kam se chcete vypravit, kontaktujte přímo budoucího zaměstnavatele – osobně, e-mailem, telefonem.

Zašlete mu dokumenty v cizím jazyce – motivační dopis, životopis, případně doporučení nebo internetové odkazy na vlastní práci, například články, studie a podobně, samozřejmě vše přeložené do cizí řeči. V případě, že cizím jazykem nevládnete na jedničku, nechte si doklady raději přeložit odborníky. Je to přece jenom vaše vizitka.

Důležité je zjistit si, zda vaše profese není regulovaná, pak by se totiž vaše cesta za prací trochu zkomplikovala. Každá země Unie má právo uchazeče o regulovanou profesi podrobit zkoušce vědomostí a schopností. Zaměstnavatel vám bez oficiálního potvrzení práci nedá.

3. Pracovní smlouvu si nechte dát na papír
Když při pohovoru přesvědčíte budoucího zaměstnavatele o svých kvalitách, podepíšete pracovní smlouvu, v níž budou ošetřeny nejdůležitější body pracovního vztahu (místo výkonu práce, pracovní doba, mzda...). "V některých zemích je dokonce možné uzavřít pracovní smlouvu ústně, ale odborníci to rozhodně nedoporučují,"

Praktický přehled

Co musíte zařídit, abyste mohli pracovat v zahraničí.

. Odhlaste se z českého pojištění
Než vyrazíte za hranice, odhlaste se v Česku z pojištění – z toho zdravotního od data zahájení práce; z toho sociálního v případě, že jste osoba samostatně výdělečně činná, jinak to za vás udělá zaměstnavatel. Pojištění za vás totiž bude odvádět nový zaměstnavatel. Dostanete i Evropský průkaz zdravotního pojištění. Po návratu však musíte doložit, že jste si zdravotní pojištění platili v zahraničí, pomůže vám s tím formulář E104.

Pokud za vás zaměstnavatel bude odvádět důchodové pojištění, pak se doba strávená v zahraničí počítá do odpracovaných let. Není potřeba dokládat žádný formulář – to si úřady mezi sebou vyřídí samy.

Po příjezdu do zahraničí musíte nahlásit místo pobytu u příslušného přihlašovacího úřadu, zpravidla je to obecní úřad nebo magistrát. Informace najdete na internetových stránkách www.eures.cz

Další informace:
český portál EURES: www.eures.cz (sekce: Život a práce v EU/EHP)
evropský portál EURES: www.eures.europa.eu (sekce: Život & práce)
úřady práce – poradci EURES
Podmínky v konkrétních zemích:
Evropský portál EURES: www.eures.europa.eu (sekce: Život & práce / Životní a pracovní podmínky / Povolení k pobytu)
Vaše Evropa – http://ec.europa.eu/youreurope/index_cs.html
oficiální stránky ČR o EU: www.evropska-unie.cz
www.euroskop.cz
Odpovědné instituce v členských státech:
cizinecká policie či regionální správní úřady

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.