Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výpověď po návratu z RD

29.01.2016

Dobrý den, žádám Vás o radu ohledně výpovědi či dohody po ukončení rodičovské dovolené. V polovině února, kdy budou synovi 3 roky, jsem chtěla nastoupit do práce na částečný pracovní úvazek. Zaměstnavatel mi oznámil, že mi toto nedokáží umožnit a že se mnou uzavřou dohodu o ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost. Nabízejí mi 3 platy ze základu (mzda se mi skládala ze základu a odměn) a podepsat dohodu. Zjistila jsem si, že pokud podepíši dohodu, neobdržím po uplynutí 3 měsíců maximální výši příspěvku při nezaměstnanosti (plná výše je 65%, při dohodě jen 45%). Domnívám se, že bych měla obdržet odstupné ve výši 3 průměrných platů (pracovala jsem u zaměstnavatele déle než 2 roky) a podepsat výpověď od zaměstnavatele pro nadbytečnost. Tím bych mohla získat i plat za 2 měs. výpovědní lhůty. Prosím o potvrzení, zda uvažuji správným způsobem a poté: pokud mi sdělí, že mám tedy nastoupit na plný úvazek, jak se mohu bránit dál? Mám nastoupit a dát žádost o zkrácený úvazek? Musí mi vyhovět? Děkuji Vám za odpověď

Dobrý den,
v případě skončení pracovního poměru dohodou z důvodu nadbytečnosti nebo např. z důvodu péče o dítě se podpora v nezaměstnanosti nikterak nekrátí. Ke krácení dochází pouze v případě skončení pracovního poměru bez vážného důvodu.
Výše odstupného se odvíjí od průměrného výdělku. Dal-li zaměstnavatel zaměstnanci výpověď pro nadbytečnost v důsledku organizačních změn nebo došlo-li ke skončení pracovního poměru dohodu z uvedených důvodů, náleží zaměstnanci odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
Pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak, měla byste po skončení rodičovské dovolené nastoupit do zaměstnání, Vaše původní pracovní smlouva zůstává v platnosti. O zkrácený úvazek můžete požádat. Dle § 241 odst. 2 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vážné provozní důvody nejsou v zákoníku práce specifikovány. Jedná se o důvody technické či organizační povahy. Z judikatury vyplývá, že pro posouzení vážnosti provozních důvodů je nutno objektivně zjistit v každém konkrétním případě jednak rozsah, organizaci, funkční náplň i rozvrh práce, které má příslušná zaměstnankyně, jednak provozní poměry zaměstnavatele, tj. charakter jeho činnosti, možnost zajistit zastupování pracovníkem, vykonávajícím v podniku stejnou funkci, finanční možnosti i vztah a návaznost práce zaměstnanců v jednotlivých útvarech podniku apod. Rozhodující je zejména vyhodnocení, jak významný by představovala zásah do provozu zaměstnavatele skutečnost, že by zaměstnankyni byla povolena požadovaná kratší pracovní doba nebo jiná vhodná úprava pracovní doby, ve srovnání se stavem, kdy by pracovala po stanovenou týdenní pracovní dobu. Pouze v případě, že by tím byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) zaměstnavatele, lze dovodit, že vyhovění žádosti brání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel Vaší žádosti s poukazem na vážné provozní důvody nevyhoví, měla byste nastoupit do zaměstnání na plný úvazek, pokud toho nebudete schopna, je na místě, abyste pracovní poměr ukončila sama, bez nároku na odstupné.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.