Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nemocenské pojištění OSVČ

24.01.2016

Dobrý den, jsem OSVČ a neplatila jsem si nemocenské pojištění a tím pádem vím, že mi nevzniká nárok na mateřskou a že rodičovskou musím čerpat po dobu 4 let. Nicméně, v jednom článku jsem se dočetla, že je možné, si nemocenské pojištění začít platit v průběhu těhotenství a tím pádem bych mohla mít nárok na zkrácení doby čerpání rodičovského příspěvku např. ze 4 let na 2. Je to pravda? Nebo jsem to pouze špatně pochopila? Popřípadě, kdybych si teď (jsem v prvním měsíci těhotenství) začala platit nemocenské pojištění, bude mi to k něčemu dobré?
Velmi děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Účast na nemocenském pojištění u OSVČ je dobrovolná a vzniká na základě přihlášky. Pro nárok na nemocenské je třeba, aby účast na nemocenském pojištění trvala alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni vzniku pracovní neschopnosti, po dobu pracovní neschopnosti nesmíte osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Nemocenské náleží od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti.
Pokud žena nesplňuje nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ale má nárok na nemocenské uzná jí lékař práce neschopnou počátkem 6. týdne před očekávaným dnem porodu a pracovní neschopnost ukončí zpravidla uplynutím 6. týdnů po porodu. Nemocenské pobírané v této době je tzv. nemocenským pobíraným v souvislosti s porodem a nárok na ně umožní ženě zvolit výší, a tím i dobu pobírání rodičovského příspěvku.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Pokud Vám jde pouze o možnost volby rodičovského příspěvku, tuto volbu lze provést i podle příjmů otce dítěte, pokud byl účasten nemocenského pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem narození dítěte a jeho účast na nemocenském pojištění trvá, aniž by otec dítěte rodičovský příspěvek či peněžitou pomoc v mateřství pobíral.
Bližší informace o rodičovském příspěvku naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2. Bližší informace o nemocenském pojištění pak na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení – www.cssz.cz
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.