Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Svěření dítěte do péče, výživné na dítě, výživné neprovdané matce

28.01.2016

Dobrý den,
žiji sama se synem který má 2 a pul a momentálně jsem v 7měs. těhotenství. Otec obou dětí je stejný, ale nežije s náma, ani nikdy nežil. Bydlí se svým otcem, kde platí nájem 2500,- což mu vyhovuje. Já ze synem bydlím v podnájmu od RPG kde platím 8790,-. Muj měsíční příjem je rodičovsky příspěvek 3800,- příspěvek na dítě 500,- příspěvek na bydlení 5673,- a vyživné 1600,-. Tyto příjmy nepokryjou všechny mé vydaje. Když se narodil syn, abych vše utáhla vzala jsem si pujčky a ty splácela dalšíma pujčkama, které do ted splácím. Do pulky prosince jsem dělala ruzné brigady, ale tím že mám už dost viditelné břicho, nikde mně už nezaměstnají. Ted nemám s čeho platit všechny pohledávky. Na učet co mi příjdou veškeré příjmy padnou na trvalé příkazy a nezustane nám ani na jídlo. Otec syna i nenarozeneho dítěte mi dá peníze, jen pokud s ním budu mít sex a bude se mu to líbít. Když nemám zájem, tak mam smulu. Už v minulosti, když hlídal u mně našeho syna, abych mohla jít do práce. Když jsem přišla z práce vzal mi veškeré peníze + mobil, s tím že mi nebude hlídat děcko jen tak, protože jsem opět nechtěla sex s ním.
Chci si ted podat k soudu návrh na vyživné pro svobodnou matku a nevím co vše tam mužu uvest. Jestli i ty pujčky které jsem si musela vzít když se narodil syn. Chovaní otce dětí, že mně napadá slovně, nebo fyzicky při každé jeho návštěvě a vydíraní z jeho strany.
Jinak když se syn narodil, jeho otec byl u porodu, pak začal říkat že malý není jeho a dokud nebude mít papír že je syn jeho, nedá mi ani korunu. i jeho matka mi psala, at mu řeknu že malý není jeho. Když bylo synovi 10měs. šla jsem k soudu podat žadost o určení otcovství. Až když skončil soud, jsem dostavala vyživné na syna.
Děkuji za odpověd.

Dobrý den,
nevím, jestli se s otcem dítěte dohodnete na uznání otcovství ještě před porodem, a podepíše souhlasné prohlášení na matrice. Pokud ne, budete muset opět absolvovat soud o určení otcovství a stanovení výživného. Jelikož se u Vás změní poměry /přišla jste o práci, bude jen na rodičovském příspěvku, budete mít další vyživovací povinnost/, můžete zkusit soud požádat o zvýšení výživného i na první dítě.
Dále můžete žádat výživné neprovdané matce. Dané je upraveno ustanovením § 920 občanského zákoníku, kde je dáno, že právo na příspěvek na výživu je po dobu dvou let od narození dítěte a dále má neprovdaná matka nárok od otce dítěte požadovat příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím. Pod pojem náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím se běžně řadí náklady na těhotenské šaty, obuv, zvláštní léky, náklady na pobyt v nemocnici a lékařský zákrok apod. Pod tento termín však nelze podřadit náklady, které matce vznikly při pořizování výbavičky dítěte, kočárku, postýlky, sedačky, případné půjčky Toto by bylo možno již považovat na náklady výživného na dítě.
Přiměřený příspěvek na výživu by měl soud individuálně určit tak, aby byly zajištěny všechny odůvodněné potřeby matky dítěte.
Zákonem je stanovena tříletá promlčecí lhůta pro uplatnění nároku, která běží ode dne slehnutí.
U soudu tedy můžete žádat zvýšení výživného na první dítě, stanovení výživného na právě narozené dítě, výživné neprovdané matce a úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.
Co se týká psychického teroru od otce dětí, toto bych řešila na policii, popř. např. v Bílém kruhu bezpečí. Po narození druhého dítěte požádejte soud o jeho svěření do Vaší péče /pokud jste tak neudělala u prvního dítěte, doporučuji to udělat taktéž/.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.