Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Daňové přiznání

27.01.2016

Dobrý den, mohla bych se prosím informovat o podání daňového přiznání z rodičovské? Jsem na rodičovském příspěvku s druhým dítětem. Už třetí rok se mi stalo, že jsem si musela daňové přiznání vyřizovat sama, protože můj zaměstnavatel ho nevypracova. Na MD jsem nastoupila 2012 s dcerkou na dva roky. V roce 2014jsem nastoupila se synem. Daňové přiznání za rok 2014 jsem si musela vyřizovat sama. Když jsem v lednu 2015 oslovila mzdovou pracovnici, bylo mi řečeno, že nevěděla, že mi ho má dělat, takže mám smůlu. V době kdy jsem byla na 1. mateřské a rodičáku, přešla naše mateřská škola pod základní školu, tedy všichni zaměstnanci naší mš se stali zaměstnanci zš. Paní mzdová mi při každém kontaktu vykládá, že nás pouze ”naáli”, že mě nezná, že má pouze v počítači mé jméno, takže nemůže vědět víc. Loni jsem to tedy nakonec vylítala sama, i s dvěmi malými dětmi. Aby se mi sit
uace neopakovala i letos, tak jsem 9.11. 2015 opět kontaktovala paní mzdovou. A zažádala ji, jestli by mi daňové mohla vypracovat ona, protože jsem ještě v roce 2015 pobítala 5 dnů mateřský příspěvek a byla mi vyplacena poměrná čast dovolené. řekla mi, že to vede v patrnosti, ale že se mám ještě v lednu 2016 ozvat.
Tak jsem ji dnes opět oslovila. Kromě toho opět udaného nasátí a řečí o tom, že mě nikdo nezná..., mi bohužel sdělila, že jsem loni v lednu nepodepsala ”růžový papír”, takže pravděpodobně mnou proplacené daně, které by mi měli teď vrátit, mi asi propadnou. Kdyý jsem ji upozornila, že jsem s ní mluvila v listopadu a nic po mě nechtěla a o jiném papíru ani nemluvila, řekla mi, že je to moje starost po všech papírech, které mám mít podepsané se mám pídit sama, že ona je pouze mdová, která mě nezná a má mě pouze pod číslem a jménem. Dokonce měla velký problém i dohledávat na mě relefonní číslo a adresu.
Omlouvám se za tak dlouhý úvod, ale jsem z toho zničená. Takže už třetí rok si budu muset vyřizovat sama, pokud to ještě půjde? oprvdu mě ona nemusí informovat, že mám něco podepsat, i když ji informuji několik let o tom, že chci aby daňové vypracovávala ona, popř. pAmAČKY? konzultovala jsem to s právníkem, který se ale těmito pracovně právními vztahy nezabírá a ten mi tvrdí, že ona je zaměstnaná jako mzdová, že já jsem na mateřské dovolené chráněna a jsem stále zaměstnancem instituce, takže veškeré pokyny a postupy by měly být směřovány od mzdové, popř zaměstnavateli ke mně. Mohla bych tedy poprosit o odpověď. Mám před sebou ještě rok a půl měteřské, tudíž budu muset daňové a rozhovor s touto paní absolvovat ještě jednou... Rada bych byla připravena a popř. měla argumenty a vysvětlení. Mockrát děkuji.

Vážená paní,
Je to tak, zaměstnavatel má povinnost rovného zacházení se všemi zaměstnanci včetně osob na mateřské a rodičovské dovolené, a to se týká i v oblasti daňové. Jestliže jsou zaměstnanci informováni, že se podepisují formuláře „Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti“, měli by o tom být informováni i rodiče na rodičovské dovolené. Paní účetní má pravdu v tom, jestliže jste loni nepodepsala „Prohlášení“, nemůže Vám zúčtování daně udělat ona, ale je třeba, abyste daňové přiznání podala Vy a odvedenou zálohu na daň Vám stát vrátí. Doporučuji již nyní podepsat „prohlášení pro rok 2016“ u paní účetní. Paní účetní se dle mého názoru chová nestandartně, zvážila bych na Vašem místě stížnost na její chování.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.