Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nedostatečná péče o děti

15.01.2016

Dobry den , jmenuji se Alena Svabova , bydlim v USA. V Cechach mam vzdalene pribuzne , dve male deti or me netere , ktera nahle zemrela pred termi roky ve veku 36 let. O deti se od smrti matky stara jejich otec , ktery je Anglican zijici permanentne v Cechach.

Krome otce ( Anglicana) deti ( 6 + 8 let) nemaji zadne blizke pribuzne v Cechach , nejblizsi pribuzni ziji v Anglii a o deti moc zajem nemaji . V Cechach zije sesternice babicky a take moje sesternice , ta si v lete bere deti na par tydnu do Brna . V posledni dobe otec deti moc dobre nefunguje , sice deti nejsou o hladu ci spinave , ale obcas je v byte vypnuta elektrika protoze ucty nejsou zaplacene , otci byl odejmut ricicak , mel moc bodu/prestupku , deti chodi daleko do skoly pesky , sami jezdi hromadnou dopravou, atd. Sestrnice i ja mame o deti trochu starch . Vime, ze je otec ma rad , ale asi by potreboval nejakou poradu ci “invazy” od kamaradu a pribuznych , aby si uvedomil co je v jeho zivote dulezite – jeho deti . Nevite jak na to ? Ja jsem zcela bezradna , je napr. nejaka pravnicka sluzba , ze bych si o tom mohla po telefonu s nekym popovidat

Dobrý den,
posoudit na dálku takovouto životní situaci je poměrně obtížné a to pro kohokoliv.
V souladu se zákonem č. 359/1999 Sb., zákon o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, jsou v České republice zřízeny v několika stupních (především na obecních a krajských úřadech) orgány sociálně-právní ochrany dětí (zkratkou OSPOD). Sociálně-právní ochrana se, mimo jiné, zaměřuje zejména na děti, jejichž rodiče neplní povinnosti plynoucí z rodičovské odpovědnosti. Předním hlediskem sociálně-právní ochrany je zájem a blaho dítěte, ochrana rodičovství a rodiny a vzájemné právo rodičů a dětí na rodičovskou výchovu a péči. Přitom se přihlíží i k širšímu sociálnímu prostředí dítěte. Každý je oprávněn upozornit na závadné chování dětí jejich rodiče. Každý je oprávněn upozornit orgán sociálně-právní ochrany na porušení povinností nebo zneužití práv vyplývajících z rodičovské odpovědnosti, na skutečnost, že rodiče nemohou plnit povinnosti vyplývající z rodičovské odpovědnosti. Ocitne-li se dítě ve stavu nedostatku řádné péče anebo je-li život dítěte, jeho normální vývoj nebo jeho jiný důležitý zájem vážně ohrožen nebo narušen, je obecní úřad obce s rozšířenou působností povinen podat neprodleně návrh soudu na vydání předběžného opatření.
Bylo by tedy možné obrátit se na obecní úřad s podnětem k prošetření, zda otec dětí vykonává svou rodičovskou zodpovědnost řádně a zda je o děti řádně postaráno, zákon toto umožňuje každému. Je však v tomto případě důležité, abyste Vy nebo jiný příbuzný měli skutečně pevné přesvědčení, že je to nezbytné. Je třeba posoudit, nakolik jsou informace o situaci v rodině důvěryhodné a hlavně odpovídající skutečnosti. Domnívám se, že podnět byste neměla podávat Vy, ale, pokud to bude potřeba, někdo, kdo je rodině blízký. V případě, že by OPSOD našel takové nedostatky v péči o děti, že jsou děti ohroženy, mohlo by dojít až k odebrání dětí.
Nicméně se domnívám že nejlepší je, alespoň pro začátek, Vaše prvotní myšlenka, že by nejvíce pomohla rodina nebo přátelé, kteří by otce přesvědčili, že je třeba se chovat určitým zodpovědným způsobem a že je třeba myslet na děti. Bylo by ideální pokusit se domluvit režim, například s tím, že mu v určitých záležitostech mohou být nápomocni či nějakou jinou formu podpory. Není od věci také s otcem probrat, zda využil všech možností a forem pomoci od státu, protože je rodič samoživitel a to rozhodně není lehká situace. Výše uvedený zákon také řeší, že rodič nebo jiná osoba odpovědná za výchovu dítěte má právo při výkonu svých práv a povinností požádat o pomoc orgán sociálně-právní ochrany, státní orgány, kterým podle zvláštních právních předpisů přísluší též ochrana práv a oprávněných zájmů dítěte, popřípadě pověřené osoby; tyto orgány v rozsahu své působnosti a pověřené osoby v rozsahu svého pověření jsou tuto pomoc povinny poskytnout.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.