Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: zdravotní pojištění - cizí prvek

15.01.2016

Dobrý den,
ať se snažím jak chci, nemohu nikde najít odpověďi na naší situaci, proto se obracím na Vás.
Už 4 roky pracuji v Rakousku. Přítelkyně se za mnou odstěhovala a dva roky tu žila se mnou. Během dvou let pracovala 5 měsíců a poté byla na pracovním úřadě, kde pobirala podporu v nezaměstnanosti. Během této doby otěhotněla a protože chtěla rodit v Čr se zde odhlásila a od pátého měsíce těhotenství už byla opět v Čr kde v září porodila. Nyní chceme žít opět v Rakousku i s dítětem. Chtěl bych se tedy zeptat, zda má moje přítelkyně nárok na rodičovský příspěvek v Rakousku? Dále jak by jsme to zde měli s pojištěním? Někde jsem slyšel, že by mohla být pojištěna na mě,ale nejsem si jistý tím, co vše to obnáší. Poslední věc na kterou bych se Vás chtěl zeptat je ohledně prispevku na bydlení, jestli na něj máme nárok. Pobyt v Rakousku mám přechodný.
Předem děkuji za odpověď

Vážený pane,
v případě vedení evidence jako nezaopatřený rodinný příslušník, je tento navázán na zdravotní pojištění zaopatřeného rodinného příslušníka, jakožto na živitele - pokud je živitel výdělečně činný v zemi EU, nebo EHP.

(NRP - nezaopatřený manžel, manželka (registrovaný partner, partnerka), který(á) nevykonává v ČR (ani v jiném členském státě EU, EHP, či Švýcarska) výdělečnou činnost, nepobírá zde důchod, podporu v nezaměstnanosti, peněžitou pomoc v mateřství z nemocenského pojištění a netrvá jí ani pracovní poměr po dobu rodičovské dovolené, nebo neplaceného volna.)

(NRP - nezaopatřené dítě ve smyslu zákona o státní sociální podpoře (tj. studenti do 26 let, studující na škole uznané MŠMT). )
Pravděpodobně na Vaše zdravotní pojištění navážete syna jako nezaopatřeného rodinného příslušníka., na družku se informujte u své zdravotní pojišťovny.
Zodpovídáme pouze dotazy vyplývající z české legislativy, na otázky v oblasti rakouského práva se musíte dotázat přímo tam. Tj. na právní úpravu systému dávek v Rakousku.

K příspěvku na bydlení:
Příspěvek na bydlení
•Příspěvek na bydlení přispívá na krytí nákladů na bydlení rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy.

•Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu, jestliže

◦jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35), a zároveň

◦součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

•Poskytování příspěvku podléhá testování příjmů rodiny a nákladů na bydlení za rozhodné období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí.

•Za společně posuzované osoby se považují všechny osoby, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se nevyžaduje.

•Do rozhodného příjmu rodiny se započítávají příjmy všech společně posuzovaných osob. Za příjem se považují i přídavek na dítě a rodičovský příspěvek.

•Náklady na bydlení tvoří u nájemních bytů nájemné a náklady za plnění poskytované v souvislosti s užíváním bytu, u družstevních a bytů vlastníků srovnatelné náklady (viz dále). U všech bytů se dále započítávají náklady za energie, vodné a stočné, odpady a vytápění.

•Výše nákladů srovnatelných s nájemným u bytů vlastníků a družstevních bytů činí pro období od 1. ledna 2016 do 31. prosince 2016 za kalendářní měsíc částku: viz https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni

•Náklady na bydlení se pro nárok a výši příspěvku na bydlení stanoví jako jejich průměr za předcházející kalendářní čtvrtletí. Do nákladů na bydlení se započítávají

◦uhrazené a doložené náklady na bydlení pokud rodina v bytě, na který je uplatňován nárok na příspěvek na bydlení, v rozhodném období žila,

◦80 % příslušných normativních nákladů na bydlení za každý měsíc, pokud rodina, v bytě, na který je uplatňován nárok na příspěvek na bydlení, v rozhodném období nebo po jeho část nežila,

◦náklady na bydlení uhrazené v původním bytě, pokud se stejný okruh společně posuzovaných přestěhoval do nového bytu a v původním bytě jim byl poskytován příspěvek na bydlení.

•Normativní náklady na bydlení jsou stanoveny jako průměrné celkové náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Zahrnují nájemné, resp. srovnatelné náklady a ceny služeb a energií. Jsou propočítány na průměrnou spotřebu služeb a energií a přiměřenou velikosti bytů pro daný počet osob v nich trvale bydlících.

Výše příspěvku na bydlení činí za kalendářní měsíc rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a rozhodným příjmem rodiny vynásobeným koeficientem 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientem 0,35. Pokud jsou skutečné náklady na bydlení nižší než normativní náklady na bydlení, náleží příspěvek na bydlení ve výši rozdílu mezi těmito náklady na bydlení a rozhodným příjmem rodiny vynásobeným koeficientem 0,30, resp. 0,35..

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.