Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Přivýdělek na mateřské a rodičovské dovolené

15.01.2016

Dobrý den,

mám na Vás tři dotazy:
1. Jak se v praxi řeší provádění občasné práce pro současného zaměstnavatele zaměstnankyní na mateřské dovolené ještě před porodem (I po něm), kdy zaměstnavatel nesmí přidělovat zaměstnankyni práci, avšak obě dvě strany s tím souhlasí? Řeší se to potom nějak odměnou vyplacenou po skončení mateřské dovolené?
2. dotaz se týká práce při rodičovské dovolené, jelikož nacházím i na Vašem webu protichůdné informace. Pokud na ni nastoupím po mateřské já jako matka a budu pobírat příspěvek v mateřství, mohu bez dalšího omezení pracovat pro původního zaměstnavatele na původní pozici aniž by to ovlivnilo čerpání příspěvku? Pracuji na prac.smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou, pouze bych zkrátila úvazek. Některé Vaše informace tvrdí, že na rodičovské je možné pracovat pro původního zaměstnavatele bez omezení, jiné informace zase říkají, že nemůže zaměstnankyně pracovat na původní smlouvu (což mi přijde logické v případě mateřské, kdy nemocenské dávky jsou vypláceny z té původní činnosti, ale na mateřské nevím, proč by to tak mělo být) - pokud je to tak, prosím o sdělení ustanovení v zákoně, které to řeší. Bohužel si nedokážu představit, jak by jiná smlouva či dohoda měla znít, tj. na jako upracovní pozici, bylo by to nesmyslné vymýšlet nějaké nové nesmyslné pozice... O dítě by bylo postaráno. Jde mi o to, že chci částečně pracovat (což by pomohlo i zaměstnavateli), nechci být na "dovolené", ale chtěla bych čerpat příspěvek v mateřství.
3. pokud se manžel rozhodne, že místo mne nastoupí na rodičovskou dovolenou, jak se v praxi řeší přehlášení osoby, která čerpá rodičovskou dovolenou (kde, s jakým časovým předstihem) a jakou má povinnost vůči svému zaměstnavateli (s jakým předstihem hlásit, je potřeba nahlásit plávanou dobu, po kterou bude na rodičovské a je možné to pak změnit - zkrátit/prodloužit?

Mockrát děkuji za Vaše odpovědi.

Vážená paní,

Ad1) Po dobu nároku na peněžitou pomoc v mateřství není dovoleno konat práci, ze které náleží peněžitá pomoc v mateřství – viz § 16 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Tento postup je nelegální. Je možné jej řešit např. Vámi uvedeným způsobem. Je možné buď pobírat dávku nebo pracovat, obojí nikoliv.

Ad2) Je třeba zdůraznit, že rodičovská dovolená podle zákoníku práce a rodičovský příspěvek (finanční podpora) podle zákona o státní sociální podpoře jsou dva samostatné a na sobě nezávislé právní instituty.
Příklad: Matka se vrátila po 1,5 roce rodičovské dovolené do zaměstnání. Dítě hlídá v době výkonu zaměstnání babička. Matka zvolila čerpání rodičovského příspěvku na tři roky.
Matka může pobírat RP, protože splnila podmínky pro jeho pobírání, i když nečerpá rodičovskou dovolenou.
Příklad: Matka zvolila RP na dva roky. Po dvou letech zjistila, že dítě je často nemocné, a proto se rozhodla, že bude čerpat rodičovskou dovolenou do 3 let.
Matka po dovršení druhého roku věku dítěte nepobírá rodičovský příspěvek, ale čerpá rodičovskou dovolenou.

Čerpání rodičovského příspěvku určujete Vy nezávisle na (ne)čerpání rodičovské dovolené a skutečně výše výdělku není omezen.

Pokud se týká čerpání rodičovské dovolené, tj. volna u zaměstnavatele – není to povinnost. Můžete se po skončení mateřské dovolené vrátit do práce na svou práci a konat ji po kratší pracovní dobu, to rodičovskou dovolenou nečerpáte (a nejste v ochranné době).

V případě, že budete rodičovskou dovolenou čerpat, pak můžete pro zaměstnavatele konat práci v jiném pracovněprávním vztahu, ale práce musí být druhově odlišná od vaší pracovní smlouvy. Často se pracuje na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti.
Ve Vašem případě lze doporučit variantu první – návrat do původního zaměstnání po kratší pracovní dobu.

Ad3) Manžel může čerpat rodičovskou dovolenou od narození dítěte. Zaměstnavatele o tuto dovolenou požádá, v žádosti uvede rozsah – jak dlouho. Zákoník práce neříká, s jakým předstihem má být žádost podána, ale s ohledem na zaměstnavatele bych doporučila co nejdříve, aby si mohl najít náhradu. Není třeba nikde jinde hlásit. Rodičovskou dovolenou lze opakovaně prodlužovat, avšak maximálně do tří let věku dítěte.

Právní předpisy:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce


S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.