Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Odchod dcery z domova

26.01.2016

Po rozvodu mi byla svěřena dcera do mé péče. Letos jí bude 19 let. Bláznivě se zamilovala a odstěhovala se ode mne k jeho rodině. Dcera studuje a při studiu ještě chodí na brigádu. Musí si u nich platit nájem, přestože oni bydlí v rodinném domu a platí jim i nákupy. Kromě toho, že chodí na dvě brigády, nemá žádné peníze a na návštěvu ke mně ji pouští jen 1x za měsíc. Já jsem nezaměstnaná, pobírám podporu v nezaměstnanosti. Mám pronajatý byt, kde může moje dcera bydlet se mnou, je uvedena i na nájemní smlouvě. Nechce si změnit ani trvalé bydliště k bytu, kde by mohla bydlet v pohodě se mnou. Dávala jsem jí nějaké peníze i z toho, co jsem měla.Chtěla jsem, aby si koupila nějaké oblečení, boty atd.Nic si nekoupila. Ona si ani nežádá o žádnou sociální podporu a není ani společně posuzovaná osoba, tam, kde bydlí.Teď si chce požádat o to, abych jí dávala alimenty. Vím, že všechno zase odevzdá rodině, kde bydlí. Prosím, pomozte, jak postupovat. Nechci jí ztratit.Podepsala jsem jí pod jejím tlakem papír, že souhlasím s tím, aby tam bydlela. Podepsala jsem to podjejím nátlakem, protože mi vyhrožovala, že pokud to nepodepíšu, už ji nikdy neuvidím a že odejde ze střední školy, kdy bude příštím rokem maturovat. Do školy nepřestala chodit. Moc prosím, poraďte co dělat, jak postupovat i na úřadech. Předem moc děkuji

Dobrý den,
je vidět, že chcete pro svou dceru to nejlepší - aby měla čas studovat, dost peněz na oblečení a jídlo, aby žila pohodlně a nebyla závislá na nikom cizím. Musí být pro vás moc těžké být tlačená k souhlasu s tím, aby bydlela jinde, jinak že odejde ze školy, a vidět ji v téhle situaci. Napadá mě, že se o ni možná i bojíte, jak žije u jiné rodiny, které nevěříte a u které máte možná pocit, že ji využívá.
Z pohledu vaší dcery se ale situace může jevit trochu odlišně. V devatenácti letech už se možná cítí dost dospělá a její potřebou - jako u mnoha lidí v jejím věku - je být nezávislá a dokázat, že se o sebe umí postarat sama. To se jí, zdá se, zatím docela daří, ačkoli je to pro ni určitě mnohem těžší, než kdyby bydlela s vámi. Za to si určitě zaslouží uznání. Pro vás jako pro rodiče to ale může být těžké ho projevit, zvlášť pokud vám její jednání přijde poněkud hazardérské. Přesto to pro ni může být velmi důležité, tím spíš, že až doteď vyrůstala jen s vámi. Dospívající dívky, které vyrůstaly s matkou, se docela často rozhodují, že odejdou žít ke svému otci. Vaše dcera odešla žít ke svému partnerovi, možná z podobných důvodů.
Napadá mě, že možná byste se společně dokázaly domluvit lépe, kdybyste jí dokázala uznání za její snahu o samostatnost dát najevo. Pak by zřejmě i lépe přijala vaše obavy o ni. Je k tomu vhodná příležitost?
Trochu nerozumím tomu, co píšete - "na návštěvu ke mně ji pouští jen 1x za měsíc". Protože je dospělá, o tomhle by měla rozhodovat normálně sama (stejně jako o tom, že odejde od vás). Je to vaše porozumění dohodě mezi vaší dcerou a rodinou jejího přítele (možná proto, že vaše dcera to tak vykládá), nebo to tak opravdu je? Pokud ano, je to možná důvod ke znepokojení.
Tak jako tak, při setkání s dcerou nejlépe pomůže vaší dohodě a posunu ve vašem vztahu, když s ní budete jednat jako s rovnoprávnou partnerkou. Oceňte její soběstačnost a šikovnost ("zdá se mi skvělé, že zvládáš vedle studia dvě brigády"), a teprve na druhém místě projevte svoje obavy - nikoli výčitky a obviňování, jak to my rodiče někdy děláváme. Je srozumitelné a budí zájem, pokud řeknete: "Někdy se bojím, jestli toho na tebe není moc - říkám si, jestli máš dost času na sebe, když musíš tolik pracovat a ještě chodit do školy. " Můžete pak probrat i to, jak se cítí v druhé rodině.
Pokud byste potřebovala další, doplňující informace, napište nám znovu, nebo zavolejte na tel. 774 722 153, kde se můžete objednat na osobní či telefonické poradenství.
Držím vám palce!

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.