Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Pláč po příchodu do školky

20.01.2016

Dobrý den, ráda bych se s vámi poradila ohledně situace, kterou právě teď řešíme. Naše dcerka ( v březnu jí budou 4 roky ) nastoupila v září do školky ( od ledna chodila do soukromé )musela jsem nastoupit do zaměstnání. Dcerka každé ráno, když jí do školky vedeme, pláče. Od září plakala každý den cca 2 měsíce v kuse. Plakala vždy jen, když jsem jí předávala a pak chvilku a pak to prý bylo dobré. Pak se situace zlepšila a cca 3 týdny před vánoci už jsme chodili do školky bez pláče ( nebo jen výjimečně s pláčem ), po Vánočních prázdninách se situace opět vrátila k začátku, brečí každý den, když jí předávám paní učitelce, pláče třeba i půl hodiny a paní učitelka už jí prý musí i okřiknout, aby se uklidnila. Každé ráno říká, že jí bolí bříško, že je nemocná, že nemůže do školky, snažím se s ní o tom mluvit, ale jediné co z ní dostanu je, že do školky nechce, že chce být doma, že se jí tam nelíbí děti, prý jí tam jedna holčička mlátí, mluvili jsme o tom s paní učitelkou a prý tam taková holčička je, je živější, ale děti nemlátí, každopádně učitelka slíbila, že si na to dá pozor. Nicméně na dnešek se dcerka i počůrala a to už se nestalo jak dávno.... Mám z toho obavu, nevím jak celou situaci řešit, nechci dcerku hned tahat po poradnách a doktorech, ráda bych tuto situaci zvládla doma, jen bych potřebovala poradit, co s tím a zda se to vůbec doma zvládnout dá. Nechci, aby se dcerka zbytečně trápila. Pro doplnění uvádím, že dcerka je jedináček, ale nemyslím si, že rozmazlený, věcí a hraček má sice spoustu, ale ve výchově jsem důsledná, apeluji na to, aby dcerka poslouchala a chovala se slušně. Pro úplnost ještě uvedu, že dcerka pláče i když má spinkat třeba u babičky, než začala chodit do školky, trávila čas převážně se mnou, je na mě fixovaná, ale snažím se alespoň 1 x za dva měsíce ji na jednu noc k nějaké babičce dát. Máme pracující babičky, které si také o víkendu chtějí odpočinout takže se snažím moc je "neobtěžovat", navíc mají i jiná vnoučata, která hlídají o dost častěji. Já jsem v tomhle asi málo průbojná, nerada někoho takhle "obtěžuji", vím, že si také chtějí odpočinout: K babičkám jezdíme, ale jen na návštěvy, kdy jsem tam společně s dcerkou, maximálně, že třeba na 2 - 3 hodiny odjedu, Když jí mají hlídat u nás doma, tak je to v pořádku, dříve také plakala, ale teď už je to dobré, a nemá ani problém s tím, když jí u nás doma dává spinkat babička... Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
zdá se, že rozloučit se na začátku dne je těžké nejen pro vaši holčičku, ale možná i pro vás. Stejně jako vy, i já sama se po čtení vaší zprávy dohaduji, čím může být její chování způsobeno. Je to změna školky? Je to prostředím této školky? Nemůže jít o nějaké somatické onemocnění? Zdá se, že je i pro vás situace těžko srozumitelná, vystupuje v ní spousta možných příčin, bojíte se, zda se vaší dceři daří dobře, a možná si i říkáte, zda jste k tomu nějak nepřispěla vy tím, že jste ji dostatečně neosamostatnila...
Jako rodiče děláme obrovské množství rozhodnutí každý den - a všechna (nebo skoro všechna) děláme v nejlepší víře, že to je to pravé pro naše dítě. Některé následky našich rozhodnutí vidíme okamžitě, jinde trvá nějakou dobu, než je můžeme vyhodnotit - a tohle hodnocení se může proměňovat. Někdy se snažíme něčemu vyhnout, a pak se nechtěně dostaneme do druhého extrému. Každá zkušenost je ale příležitostí, ze které se můžete vy i vaše holčička něco naučit.
Není v mých možnostech poradit vám, co máte dělat - takto na dálku vám mohu nabídnout jen různé návrhy, o kterých můžete přemýšlet. O své holčičce zřejmě hodně přemýšlíte a její pohoda vám hodně leží na srdci. Vaše holčička se u vás doma a s vámi zřejmě cítí nejbezpečněji, a vypadá to, že pro ni není jednoduché přijmout péči od někoho dalšího. Nepíšete o jejím otci - právě vztah s tatínkem a jeho péče je pro děti jakýmsi mezistupněm do vnějšího světa ze známé jistoty u maminky. Doporučuje se také, aby děti, které při odchodu do školky pláčou, do školky vodil právě tatínek. Prohlubování kontaktu s babičkami může také pomoci. Dcerka by měla hlavně poznat, že vy se v loučení s ní cítíte jistě a není pro vás zdrojem stresu a napětí - pak dokáže sama odloučení lépe zvládnout. Věřím také, že jí určitě říkáte, kdy se pro ni vrátíte, a pak svůj slib splníte.
Také nezmiňujete, jak zvládala vaše dcerka soukromou školku a zda plakala při odchodu tam. Pokud cítíte rozdíl mezi přístupu obou školek, možná by stálo za to si promluvit s učitelkou vaší dcery o tom, co je jinak a co by mohlo vaší dceři pomoci.
Pokud se stále cítíte nejistě anebo se dceřina reakce na školku zhoršuje, oslovte pedagogicko-psychologickou poradnu ve vaší blízkosti. Tam mají více prostoru a příležitosti poznat vás, případně vašeho partnera, a vaši holčičku, a pak nabídnout pomoc.
Držím vám palce,

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.