Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dcera se odstěhovala

10.01.2016

Po rozvodu mi byla svěřena dcera do mé péče. Letos jí bude 19 let. Bláznivě se zamilovala a odstěhovala se ode mne k jeho rodině. Dcera studuje a při studiu ještě chodí na brigádu. Musí si u nich platit nájem, přestože oni bydlí v rodinném domu a platí jim i nákupy. Kromě toho, že chodí na dvě brigády, nemá žádné peníze a na návštěvu ke mně ji pouští jen 1x za měsíc. Já jsem nezaměstnaná, pobírám podporu v nezaměstnanosti. Mám pronajatý byt, kde může moje dcera bydlet se mnou, je uvedena i na nájemní smlouvě. Nechce si změnit ani trvalé bydliště k bytu, kde by mohla bydlet v pohodě se mnou. Dávala jsem jí nějaké peníze i z toho, co jsem měla.Chtěla jsem, aby si koupila nějaké oblečení, boty atd.Nic si nekoupila. Ona si ani nežádá o žádnou sociální podporu a není ani společně posuzovaná osoba, tam, kde bydlí.Teď si chce požádat o to, abych jí dávala alimenty. Vím, že všechno zase odevzdá rodině, kde bydlí. Prosím, pomozte, jak postupovat. Nechci jí ztratit.Podepsala jsem jí pod jejím tlakem papír, že souhlasím s tím, aby tam bydlela. Podepsala jsem to podjejím nátlakem, protože mi vyhrožovala, že pokud to nepodepíšu, už ji nikdy neuvidím a že odejde ze střední školy, kdy bude příštím rokem maturovat. Do školy nepřestala chodit. Moc prosím, poraďte co dělat, jak postupovat i na úřadech. Předem moc děkuji

Dobrý den,
začnu citací ze zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník:
㤠855
(1) Rodiče a dítě mají vůči sobě navzájem povinnosti a práva. Těchto vzájemných povinností a práv se nemohou vzdát; učiní-li tak, nepřihlíží se k tomu.

(2) Účelem povinností a práv k dítěti je zajištění morálního a hmotného prospěchu dítěte.

§ 856
Povinnosti a práva rodičů spojená s osobností dítěte a povinnosti a práva osobní povahy vznikají narozením dítěte a zanikají nabytím jeho zletilosti.

§ 857
(1) Dítě je povinno dbát svých rodičů.

(2) Dokud se dítě nestane svéprávným, mají rodiče právo usměrňovat své dítě výchovnými opatřeními, jak to odpovídá jeho rozvíjejícím se schopnostem, včetně omezení sledujících ochranu morálky, zdraví a práv dítěte, jakož i práv jiných osob a veřejného pořádku. Dítě je povinno se těmto opatřením podřídit.

§ 858
Rodičovská odpovědnost zahrnuje povinnosti a práva rodičů, která spočívají v péči o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, v ochraně dítěte, v udržování osobního styku s dítětem, v zajišťování jeho výchovy a vzdělání, v určení místa jeho bydliště, v jeho zastupování a spravování jeho jmění; vzniká narozením dítěte a zaniká, jakmile dítě nabude plné svéprávnosti. Trvání a rozsah rodičovské odpovědnosti může změnit jen soud.

§ 859
Vyživovací povinnost a právo na výživné nejsou součástí rodičovské odpovědnosti; jejich trvání nezávisí na nabytí zletilosti ani svéprávnosti. „
K vyživovací povinnosti. Pokud máte na mysli výživné od otce dcery, tak bohužel je dospělá a má právo, aby jí otec výživné posílal. Jde jen o to, aby rozsudek soudu nebo dohoda Vás rodičů byla změněna, protože v době, kdy se výživné určovalo, byla dcera nezletilá, takže zřejmě rozsudek soud zní, že se výživné má zasílat k rukám matky. Doporučuju, abyste se dohodli všichni tři (otec, matka, dcera).
Dcera je sice zletilá, ale zatím studuje a vy jste se o ni starala a máte povinnost se o ni starat. Zrovna tak má ona povinnosti k Vám ((ctít rodiče, pomáhat, chovat se slušně) . Nemá právo Vám vyhrožovat. Ovšem těžko budete dospělého člověka k něčemu nutit.
Tolik právní hledisko.
Co se týká chování dcery, Vám doporučuji, abyste dotaz vložila ještě jednou a napsala hned v úvodu, že je to dotaz pro paní Elišku Kodyšovou (psycholožku).
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.