Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dohoda o provedení práce v době nezaměstnanosti

09.01.2016

Jsem matka dítěte, nyni jsem nezamestnana, od února od pateho mesice nezamestnanosti , si muzu přivydělat pulku minimalni mzdy, abych neprisla o registraci na UP. Chci se zeptat, když bych si vydělala na brigade vice jak pulku minimalni mzdy, zda muzu požádat zadavatele brigady o platby sociálního a zdravotniho pojisteni za me. Ci to lze az od castky 10.000 Kc za mesic, jak to bylo drive. Tzn. ze castka za brigádu, když z ni jdou odvody, se zapocitava do důchodového pojisteni.

Dobrý den.
Rozumím Vašemu dotazu tak, že v případě když si vyděláte více než je polovina minimální mzdy (r. 2016 – 9900 Kč – ½ 4 950 Kč), budete vyřazena s evidence úřadu práce a budete si muset sama hradit zdravotní pojištění a popřípadě i sociální pojištění.
Ptáte se, z jaké částky má zaměstnavatel povinnost ze zákona odvádět pojištění. Zaměstnavatel ale nemůže za Vás odvádět pojištění, když mu to zákon neukládá – viz dále.
Rozlišujeme dvě dohody mimo pracovní poměr – dohoda o provedení práce (DPP) a dohoda o pracovní činnosti (DPČ).
Dohoda o provedení práce – DPP
DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE – SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Pracovníci na dohodu o provedení práce nejsou nemocensky pojištění – dohoda nezakládá účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, tudíž se neodvádí pojistné na sociální zabezpečení.
Dohoda o provedení práce taktéž nezakládá účast na zdravotním pojištění, neodvádí se zdravotní pojištění (pozor – musí být odváděno pojistné alespoň v minimální výši v rámci jiného pracovně právního vztahu, pokud nejde o osobu, za kterou platí pojištění stát, toto však není problém zaměstnavatele uzavírajícího DPP).
Od ledna 2012 však tato podmínka platí pouze u DPP, u kterých vyplacená měsíční částka nepřekročí 10 000,- Kč. Z dohod nad 10 000 korun měsíčně musí zaměstnanec či zaměstnavatel odvádět sociální a zdravotní pojištění. Pozor! Jedná se o částku, která bude skutečně zúčtována, nikoli o částku, kterou předpokládá smlouva. Zaměstnavatel bude v těchto případech podávat oznámení o nástupu do zaměstnání OSSZ zpětně, tedy v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém účast na pojištění vznikla. U těchto zaměstnanců navíc přibyla povinnost rozvrhnout pracovní dobu (pro případ pracovní neschopnosti) a také vydat po skončení pracovního poměru potvrzení o zaměstnání.
DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE A FINANČNÍ ÚŘAD
Dohodu o provedení práce může zaměstnavatel uzavřít se zaměstnancem, jestliže předpokládaný rozsah práce není vyšší než 300 hodin v kalendářním roce.
Z hlediska zdanění mohou v praxi nastat dvě situace:
• Zaměstnanec podepíše u zaměstnavatele daňové prohlášení
V tomto případě bude odměna z dohod o provedení práce zdaněna zálohovou daní s možností uplatnění slev na dani (alespoň slevu na poplatníka, ale i další podle vašeho nároku).
• Zaměstnanec nepodepíše u zaměstnavatele daňové prohlášení
Odměna z dohod o provedení práce do výše měsíčního výdělku u jednoho zaměstnavatele 10 000 Kč se daní srážkovou daní (15 %). Tento příjem už nikde dále nevykazujete (např. pokud si děláte sami daňové přiznání, tak příjem neuplatníte, protože už byl zdaněn).
Při překročení limitu 10 000 Kč se odměna zdaňuje zálohovou daní, jejíž základem je superhrubá mzda. Slevy na dani se uplatnit nedají.
Dohoda o pracovní činnosti – DPČ
DOHODA O PRACOVNÍ ČINNOSTI A FINANČNÍ ÚŘAD
Dohoda o pracovní činnosti je specifický vztah, kdy za rok nesmí délka práce v součtu překročit polovinu normální roční délky pracovní doby, příp. po dobu trvání této dohody nesmí překročit polovinu normální pracovní doby za srovnatelné období. Z hlediska daňového se odvádí záloha na daň z příjmu ze závislé činnosti (obdobně jako u běžného pracovního poměru). Srážku a odvod provede zaměstnavatel.
Osoby s příjmy podle dohody o pracovní činnosti budou muset v případě více příjmů v jednom měsíci podávat daňové přiznání.
DOHODA O PRACOVNÍ ČINNOSTI A OSSZ
Pracovníci činní na základě dohody o pracovní činnosti:
• jsou nemocensky pojištěni v kalendářních měsících, ve kterých dosáhnou započitatelného příjmu za výkon práce, případně funkce, alespoň 2 500 Kč
• zaměstnání nemá charakter nahodilého jednorázového zaměstnání, tzn. že trvá déle než 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích. Sjednaný rozsah pracovní doby nesmí překročit polovinu stanovené týdenní pracovní doby.
Pokud nejsou splněny tyto dvě podmínky, není zaměstnanec nemocensky pojištěn, a tudíž se neodvádí pojistné na sociální zabezpečení.
DOHODA O PRACOVNÍ ČINNOSTI A ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA
Pracovníci činní na základě dohody o pracovní činnosti se považují za zaměstnance a zaměstnavatel za ně odvádí zdravotní pojištění, pokud tato dohoda zakládá účast na nemocenském pojištění.
Zaměstnavatel je povinen přihlašovat a odhlašovat zaměstnance na dobu, po kterou vykonává činnost na základě dohody o pracovní činnosti.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.