Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Slaďování zaměstnání a rodinného života

08.01.2016

Dobrý den,
mám dotaz, protože odpověď z ÚP se mi nezdá (pletou RP a RD). Mám smlouvu na dobu neurčitou, ale přestěhovala jsem se za manželem, takže je jasné, že se do práce vracet nebudu kvůli vzdálenosti. Pokud by se nám nezadařilo další dítě a musela bych dát výpověď, musí být k tomu 12.6.-kdy se narodil syn a jak dlouho dopředu ji musím podat?A dohodou?Abych měla nárok na dávky z ÚP?
Na ÚP mi pracovnice řekla, že je jedno jak se výpověď sepíše, že jsem na RP a bude se to počítat z něj, ne z platu, tak to mě mate. Navíc RP už nepobírám, jen jsem dál na RD a někdo mi říkal, že musím dát výpoověď dohodou, jinak nebudu mít nárok na dávky.

A ještě dotaz, pokud bych neměla na dávky nárok, mohu být s dítětem do 7 let doma a bude za mě hrazeno zdravotní?Syn by tedy nesměl do školky, jestli to chápu dobře. Čeká mě operace a pokud bych nebyla zaměstnána, co je pro mě výhodnější.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
v první řadě bych kontaktovala zaměstnavatele s tím, že se 13.6.2016 máte vrátit zpět do zaměstnání a zda s Vámi počítá. Může se stát, že zaměstnavatel pro Vás nebude mít práci odpovídající pracovní smlouvě. V tom případě Vám může nabídnout práci jinou, ale s tou Vy nemusíte souhlasit.
Následovala by tedy výpověď ze strany zaměstnavatele s dvouměsíční výpovědní lhůtou, která začne běžet od prvního dne následujícího měsíce. Pokud pro Vás v tuto dobu nebude mít zaměstnavatel práci, budete doma na 100%. Bude Vám náležet i odstupné. Případná podpora v nezaměstnanosti pak bude vypočítána z této výpovědní doby a finančně to pro Vás bude lepší.
Další volba je, že pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít odpovídající práci, může se snažit s Vámi uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru /dohodu budou akceptovat obě strana/. Jestliže bude v dohodě uveden jako důvod nadbytečnost, budete mít opět nárok na odstupné. Je to pro Vás ale méně finančně výhodné, jelikož podpora v nezaměstnanosti bude pouze minimální /první 2 měsíce 3886 Kč, další dva 3109 Kč a zbývající měsíc 2850 Kč/.
Další možnost, možná volba číslo jedna, je požádat zaměstnavatele o neplacené volno. Váš pracovní poměr by tak zůstal zachován, měla byste nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pokud znovu otěhotníte a porodíte.

Pokud by s Vámi zaměstnavatel počítal, navrhnete mu Vy ukončení pracovního poměru dohodou. Termín může být jakýkoliv, tedy i v době trvání RD. Pokud by nesouhlasil s dohodou, budete muset podat výpověď z pracovního poměru Vy. Musíte počítat s dvouměsíční výpovědní lhůtou, tedy výpověď podat v průběhu měsíce března. Do výpovědi nemusíte uvádět důvod, popř. jako důvod můžete uvést péče o dítě mladší 4let.

Pokud byste vyrukovala na zaměstnavatele rovnou s tím, že se do zaměstnání nemůžete vrátit z důvodu velké vzdálenosti, můžete se tak potencionálně připravit o odstupné, pokud by s Vámi zaměstnavatel již nepočítal.

Nevím, jaké dávky v dotazu myslíte, ale nárok na podporu v nezaměstnanosti budete mít v případě výpovědi i v případě ukončení pracovního poměru dohodou. Podpora bude vždy minimální, z platu resp. z výpovědní doby by se vypočítávala pouze v době, kdy by Vám zaměstnavatel výpověď dal sám.

Pokud se nebudete chtít registrovat na ÚP po ukončení zaměstnání, můžete s dítětem zůstat doma a na zdravotní pojišťovně nahlásit, že se staráte o dítě mladší 7let. Pak za Vás bude stát platit zdravotní pojištění.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Slaďování zaměstnání a rodinného života
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.