Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Úprava pracovní doby

07.01.2016

Dobrý den.Jsem na rodičovské dovolené a minulý měsíc mi byl vyplacen celý rodičovský příspěvek.Nyní budeme mít už jen jeden plat manžela.Navíc malému budou letos 3 roky,takže mi bude rodičovská končit a měla bych nastoupit od září do práce kde mám smlouvu na neurčito.Jenže jsme se loni přestěhovali 50 km k manželovi a dělat od 6 hod.už pro mne nebude možné neboť nemáme kdo by nám syna hlídal a vodil do školky a ze školky.Chtěla bych se zeptat mám nějaký nárok na upravení pracovní doby?A pokud se v práci nedomluvím.Budu muset práci skončit.Měla bych nárok brát nějaký příspěvek?Rada bych si práci našla tady,ale nevím jestli budu mít šanci pracovat,tak abych mohla zároveň chodit do školky pro syna.A ještě bych se chtěla zeptat pokud bych nic vyhovujícího nesehnala máme v tomto případě možnost dostat nějaký příspěvek?Moc Vám děkuji za odpověd.

Dobrý den,
v první řadě bych kontaktovala zaměstnavatele s tím, že se v… máte vrátit zpět do zaměstnání a zda s Vámi počítá. Může se stát, že zaměstnavatel pro Vás nebude mít práci odpovídající pracovní smlouvě. V tom případě Vám může nabídnout práci jinou, ale s tou Vy nemusíte souhlasit.
Následovala by tedy výpověď ze strany zaměstnavatele s dvouměsíční výpovědní lhůtou, která začne běžet od prvního dne následujícího měsíce. Pokud pro Vás v tuto dobu nebude mít zaměstnavatel práci, budete doma na 100%. Bude Vám náležet i odstupné. Případná podpora v nezaměstnanosti pak bude vypočítána z této výpovědní doby a finančně to pro Vás bude lepší.
Další volba je, že pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít odpovídající práci, může se snažit s Vámi uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru /dohodu budou akceptovat obě strana/. Jestliže bude v dohodě uveden jako důvod nadbytečnost, budete mít opět nárok na odstupné. Je to pro Vás ale méně finančně výhodné, jelikož podpora v nezaměstnanosti bude pouze minimální /první 2 měsíce 3886 Kč, další dva 3109 Kč a zbývající měsíc 2850 Kč/.

Jestliže s Vámi zaměstnavatel v práci bude počítat, pak mu písemně sdělte svůj požadavek na úpravu pracovní doby. Dle § 241 odst. 2 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Vážné provozní důvody nejsou v zákoníku práce specifikovány. Jedná se o důvody technické či organizační povahy. Z judikatury vyplývá, že pro posouzení vážnosti provozních důvodů je nutno objektivně zjistit v každém konkrétním případě jednak rozsah, organizaci, funkční náplň i rozvrh práce, které má příslušná zaměstnankyně, jednak provozní poměry zaměstnavatele, tj. charakter jeho činnosti, možnost zajistit zastupování pracovníkem, vykonávajícím v podniku stejnou funkci, finanční možnosti i vztah a návaznost práce zaměstnanců v jednotlivých útvarech podniku apod. Rozhodující je zejména vyhodnocení, jak významný by představovala zásah do provozu zaměstnavatele skutečnost, že by zaměstnankyni byla povolena požadovaná kratší pracovní doba nebo jiná vhodná úprava pracovní doby, ve srovnání se stavem, kdy by pracovala po stanovenou týdenní pracovní dobu. Pouze v případě, že by tím byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) zaměstnavatele, lze dovodit, že vyhovění žádosti brání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele.
Doporučuji Vám tedy včas kontaktovat zaměstnavatele písemně s žádostí o úpravu pracovní doby.

Pokud byste vyrukovala na zaměstnavatele rovnou s žádostí o úpravu pracovní doby, nemusí Vám vyhovět a bude spoléhat na to, že pracovní poměr ukončíte Vy. Přijdete tak určitě o odstupné ve výši 3 měsíčních platů a případnou kompenzaci za výpovědní lhůtu.

Co se týká případných příspěvků či dávek, nemohu Vám zodpovědně napsat, jestli na něco bude mít nárok, protože mám velmi málo informací o Vaší rodině. Doporučím Vám tedy navštívit webové stránky MPSV, kde najdete program http://portal.mpsv.cz/soc/poradce . Zde po vyplnění dotazníku, získáte přehled dávek, na které byste mohla mít nárok. Získáte zde i informace, kde se příslušná žádost podává a co k ní je třeba doložit.
Právní předpisy:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Slaďování zaměstnání a rodinného života
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.