Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výdělečná činnost na MD a RD

02.01.2016

Dobry den,

Procetla jsem celou diskuzi a nenasla odpovedi...

Jsem na rd 2 rokem, cerpam do 3 let ditete. U zamestnavatele mam smlouvu na dobu neurcitou. Mam moznost pracovat u jineho zamestnavatele na hpp.

Zajima me, jestli muzu prevest rodic.prispevek na manzela a zda tim prijdu o pracovni pomer u puvodniho zamestnavatele?

Pokud nastoupim behem rd k novemu zamestnaveteli a onemocnim, mam narok na nemocenskou? Varianta,ze zatim neprevedu rod.prispevek na manzela

Kdyz jsem na rd, nastoupim do noveho prac.pomeru k jinemu zamestnavateli, kdo za me bude platit zdravotni a socialni?

Moc dekujeme

Dobrý den,
během pobírání RP si můžete přivydělat, příjem se nijak nesleduje. V době rodičovské dovolené můžete uzavřít další pracovní poměr s jiným zaměstnavatelem. Jediné obecné omezení je upraveno v §304 odst. 1 zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění - pokud se jedná o výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, je třeba, aby zaměstnavatel dal předem písemný souhlas s výkonem této činnosti. Uzavřením nového pracovního poměru ani případným převedením RP na manžela o původní pracovní poměr nepřijdete.
Z každého výdělku budete platit 15%daň. Pokud budete pracovat na dohodu o provedení práce /DPP/, která je limitována 300hodinami ročně a Váš výdělek bude vyšší než 10000Kč za měsíc, bude z výdělku odváděno i zdravotní a sociální pojištění. Pokud budete pracovat na dohodu o pracovní činnosti /DPČ/ a výdělek bude vyšší než 2500Kč za měsíc, opět z něho bude odváděno zdravotní a sociální pojištění. Pokud půjde o klasický pracovní poměr, bude z něho odváděno jak zdravotní tak sociální pojištění.
Pokud budete v novém zaměstnání účastna zdravotního a sociálního pojištění, bude Vám v případě pracovní neschopnosti vyplacena náhrady mzdy a později nemocenské.

Právní úprava:
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
Zákon. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.