Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vedlejší výdělečná činnost a PPM

04.01.2016

Dobrý den,

jsem na RD a založila jsem si v lednu 2015 živnost. Příjmy za celý rok byly 13000,-. Neplatila jsem žádné zálohy na sociální ani zdravotní, protože se jedná o vedlejší činnost.
Má otázka zní, co vše musím začátkem roku udělat? Musím dělat daňové přiznání při tak nízkém přivýdělku? Je povinnost něco vyplnit?
Budu muset platit nějaké zálohy v příštím roce? Jsem opět těhotná. Musím živnost pozastavit při MD (po celou dobu)? Nebo můžu mít přivýdělek po šestinedělí?

Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

i při tak nízkém přivýdělku, kdy daň bude nulová, musíte podat daňové přiznání na finanční úřad, tj. vyplnit tiskopis Přiznání k dani z příjmů fyzických osob (přiložíte od zaměstnavatele Potvrzení o zdanitelných příjmech), vyplnit tiskopis Přehled OSVČ pro svoji zdravotní pojišťovnu (zdravotní pojišťovně jste byla povinna oznámit do 8 dnů od zahájení podnikání, že podnikáte jako OSVČ vedlejší) a doručíte zdravotní pojišťovně a tiskopis Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2014 a doručíte příslušné správě sociálního zabezpečení. Píšete, že se jedná o vedlejší činnost, tedy Vám trvá pracovní poměr, takže možná účetní Vašeho zaměstnavatele by Vám pomohla s touto administrativou a vyloženě záležitostí pro účetní či daňového poradce. Tiskopisy naleznete na internetu na webu finanční správy, Vaší zdravotní pojišťovny a na www.cssz.cz.

V případě, že Vaše činnost je i nadále vedlejší činností, tj. trvá Vám pracovní poměr u zaměstnavatele a tudíž peněžitou pomoc v mateřství budete u dalšího dítěte pobírat ze svého zaměstnání založeného pracovní smlouvou, nemusíte živnost pozastavovat a zálohy rovněž hradit nemusíte. Blíže viz např. zde: http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php a zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php.

Na vysvětlenou k pobírání peněžité pomoci v mateřství a podnikání:

Maminky podnikatelky a někdy i podnikající otcové, kterým je vyplácena peněžitá pomoc v mateřství (PPM), se pracovníků okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) často ptají, zda musejí samostatnou výdělečnou činnost přerušovat nebo ukončovat. Tyto situace mají svá pravidla.
Pokud osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) pobírá PPM z nemocenského pojištění z titulu OSVČ, nemůže po dobu vyplácení této dávky osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. OSVČ samostatnou výdělečnou činnost přerušovat nebo ukončovat v době pobírání PPM nemusí v případě, že podnikání, živnost či řemeslo (přesněji řečeno samostatná výdělečná činnost) je vykonáváno prostřednictvím zaměstnanců nebo spolupracujících osob této OSVČ. V praxi tedy platí, že nevykonává-li OSVČ samostatnou výdělečnou činnost osobně, ale například chod prodejny zajišťují pouze prodavačky apod., výplata PPM náleží.

V situaci, kdy osobní výkon této činnosti trvá, výplata PPM z nemocenského pojištění OSVČ nenáleží a OSSZ při zjištění této skutečnosti její výplatu pozastaví či ukončí.

Při pobírání PPM je možné vykonávat výdělečnou činnost, pokud jde o jinou činnost (není tím myšlen výkon samostatné výdělečné činnosti, neboť OSVČ vykonává pouze jednu činnost, i když se jedná o více druhů samostatné výdělečné činnosti, např. výkon daňového poradce a výkon advokáta apod.), např. zaměstnání, než ze kterého se PPM vyplácí. Je-li PPM vyplácena ze zaměstnání (přesně řečeno z nemocenského pojištění zaměstnanců), je možné vykonávat samostatnou výdělečnou činnost (podnikat). V případě čerpání PPM z titulu zaměstnance tedy není nutno přerušovat podnikání.

Peněžitá pomoc v mateřství (lidově „mateřská“) je dávkou nemocenského pojištění. Náleží zpravidla zaměstnancům po dobu 28 týdnů (v některých specifických případech jako je narození vícerčat 37 týdnů) a vyplácí ji OSSZ. Nárok na ní má i OSVČ, pokud si dobrovolně platí nemocenské pojištění OSVČ a splní dané podmínky.

K 30. 6. 2014 ČSSZ evidovala 985 227 OSVČ, z nich se 90 947 účastnilo nemocenského pojištění OSVČ. Dotazy týkající se PPM zodpoví v konkrétní situaci každý pracovní den pracovníci OSSZ nebo call centra pro nemocenské pojištění na telefonním čísle 840 406 040.

Na výplatu PPM většinou navazuje výplata rodičovského příspěvku, který je dávkou státní sociální podpory a je vyplácen Úřadem práce ČR. S dotazy na pravidla nároku na rodičovský příspěvek je třeba obrátit se na příslušnou pobočku Úřadu práce ČR – kontakty viz: www.uradprace.cz.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.