Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Těhotenství s plodem s postižením, nárok na MD a další postup

20.12.2015

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně mateřské a rodičovské dovolené v případě, že se vzdáme dítěte. V pátek jsme byli v Olomouci ještě u jednoho genetika na konzultaci a ten provedl přímo i ultrazvuk a zjistil, že už jsou patrné prvky postižení. Naše dcera, kterou čekám má od sebe oči, splasklý nos, přehnuté prstíky na rukou, menší mozek, celkově je menší a vyhřezlé střeva do pupečníku. No hrůza a to ještě volali z Ostravy, že už ukončení neschválí. Tak jsem řekla, že mám dosti důležitou zprávu s Olomouce, tak ať ji komisi předloží a teď čekám na verdikt. Chyba je na 20 chromozomu a ještě něco na 12. Jsem nyní 27 tt. Nedovedu si představit starat se o postižené dítě. Proto nevím jak by to bylo po porodu, kdyby jsme se ji zřekli. Už teď je to pro mě naprosto stresující. Jsem psychicky na dně.

Děkuji za odpověď

Dobrý den,
je mi moc líto, že jste nedostala u lékaře dobré zprávy. Muselo vás to asi hodně zaskočit a představuji si, že je těžké teď věci s chladnou hlavou řešit.
Ještě než kolegyně právnička odpoví na vaši otázku ohledně nároku na peněžitý příspěvek v mateřství a mateřskou dovolenou, ráda bych vám napsala, že teď je pro vás důležité najít si pro sebe pomoc. Pomůže vám to zvládnout nejen tuhle chvíli a tohle období, ale budete se cítit lépe i později. Nemusíte se trápit sama. Váš partner a vaše rodina jsou zřejmě podobně zaskočení jako vy, a pro známé a kamarády bývá obvykle těžké o takhle smutných věcech mluvit. Ve chvíli, kdy se cítíme mizerně a jsme třeba i v šoku, jsou skvělé linky důvěry. Pokud jste ze severní Moravy, na téhle stránce najdete odkazy na telefonické linky, kde vás mohou vyslechnout, projít s vámi jednotlivé možnosti a pomoci vám udělat rozhodnutí, které bude v téhle nelehké situaci pro vás nejpřijatelnější:
http://www.capld.cz/linky-duvery-cr/linka-duvery-moravskoslezsky-kraj
(odkazy na linky z okolních regionů najdete na stejné stránce v menu vlevo)
Kromě toho, že nás někdo vyslechne, také pomůže zjistit víc informací o naší situaci. Pomáhá nám to dostat věci o něco víc pod kontrolu, a pak se cítíme lépe - méně ve stresu. Kontaktujte svého lékaře nebo lékařku a požádejte ho (ji), aby vám vysvětlil(a), jaké postižení vaše dítě má, co to znamená do budoucna, zda se dítě dožije konce těhotenství, jak by probíhal porod, jak by vypadalo dítě aj... nebojte se ptát se na všechno, co vám v tuhle chvíli přijde důležité a ovlivní vaše rozhodování.
V neposlední řadě se o sebe můžete postarat i vy sama - nezapomínejte na to, že potřebujete dost jíst, pít i spát. Nedělejte nic, co není nezbytně důležité, a starosti o domácnost nechte teď na ostatních, pokud se na ně necítíte. Někdy pomáhá být sama, jindy zase s ostatními; pobyt v přírodě je pro hodně lidí osvěžující a povzbuzující. Pokud potřebujete, vezměte si v práci volno. A nezapomeňte - všechno těžké, i když to vypadá nesnesitelně, jednou skončí.
Držím vám palce a přeji hodně sil,
Eliška Kodyšová

Dobrý den,
pokud porodíte živé dítě a pro jeho zdravotní postižení se o něj nebudete schopna starat, pak ho samozřejmě můžete nechat umístit do zařízení, kde se o něj budou adekvátně starat. Další možností je zřeknutí se takového dítěte, kdy tento krok by bylo vhodné prodiskutovat již před porodem se pracovnicí sociálně právní ochrany dětí.
Nepíšete nic o zaměstnání, proto Vám nemohu říci, jestli budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění a jsou následující:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta 180 dní ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.
Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění; pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte)
- nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají jen ty OSVČ, které si v předchozích dvou letech alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou dovolenou platily nemocenské pojištění, z toho nejméně 180 dnů v posledním roce před počátkem podpůrčí doby.
Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Pokud podmínky splňujete, máte možnost nastoupit na MD 6-8 týdnů před porodem. Výplata PPM se přeruší, za dobu, po kterou pojištěnka nepečuje o narozené dítě, a dítě bylo z tohoto důvodu svěřeno do péče nahrazující péči rodičů nebo do lůžkové péče u poskytovatele zdravotních služeb nebo do zařízení poskytujícího nepřetržitou péči o tyto děti.
To, kdy Vám bude výplata PPM zastavena, by bylo dobré se informovat dopředu na OSSZ dle místa Vašeho bydliště. Pokud to bude dnem porodu, je možné ode dne porodu vystavit pracovní neschopnost.

Rodičovský příspěvek se poskytuje po ukončení výplaty PPM, popř. ode dne narození ženám, které nemají nárok na PPM. Vás se tedy rodičovský příspěvek již nebude týkat.

Dojde li však k narození mrtvého dítěte nebo při úmrtí dítěte má žena nárok na PPM, a to po dobu 14 týdnů, přičemž poskytování PPM nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Pokud dítě zemře po uplynutí 14 týdnů poskytování PPM, má žena nárok čerpat PPM ještě po dobu 2 týdnů ode dne úmrtí dítěte, ne však déle než do vyčerpání celkové podpůrčí doby.

Právní předpisy:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.