Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: dávky - cizí prvek, exekude v zahraničí

09.12.2015

Dobry den. Chtela bych se zeptat. Mam pritele je Nemec. Ja beru v Cr jen rodicovsky prispevek, na dvouletou dceru. Kdybych chtela zit tady v Nemecku, jak vyridit adresu, prevezt Rodicak z cr,sem do Nemecka. A jak je to s exekuci kdyz mam v cr. Dekuji moc

Vážená paní,
pokud budete střed zájmů rodiny v zahraničí, nárok na rodičovský příspěvek v ĆR Vám zanikne. Informujte se u německých úřadů na vznik nároku na dávku v Německu. Nárok na "Kindergeld" lze uplatnit na dítě, které žije v domácnosti s člověkem (je jim živeno), který v Německu platí sociální pojištění a dítě žije kdekoliv v EU. Jakým způsobem budou německé úřady posuzovat, zda je dítě živeno partnerem své matky, nemohu předvídat. Význam také bude mít skutečnost, zda otec dítěte na dítě platí výživné či nikoli.
Níže informace o způsobu vymáhání pohledávek ze zahraničí:

Čeští exekutoři můžou na majetek dlužníka v Česku i v případě, že si změní bydliště a odstěhuje se do ciziny. Nedostanou ale k majetku, který je v zahraničí, jejich působnost končí hranicemi státu. Nicméně mezinárodní spolupráce mezi exekutory je dobře zavedená věc. „Je-li vlastnictví neplatiče i na území jiného státu, exekvuje ho tamní soudní exekutor, přičemž je obvyklá vzájemná komunikace a kooperace, a to na základě mezinárodních, zpravidla bilaterálních dohod o právní pomoci,“ komentuje Petra Báčová.

V rámci Evropské unie existuje několik užitečných nástrojů, které vám mohou vymožení pohledávky za hranicemi ulehčit. „Jedním z nejdůležitějších jsou přímo aplikovatelná ustanovení nařízení Brusel I, kterými je stanoveno, že rozhodnutí vydané členským státem Evropské unie lze uznat a vykonat i v jiném členském státě. Exekuci pak vykonává na návrh věřitele místní soudní exekutor podle práva toho státu, ve kterém je majetek dlužníka.

Evropský exekuční titul

Pokud splníte stanovené podmínky (tedy zejména: jedná se o takzvanou nespornou pohledávku), můžete český soud, který případ řeší, požádat o vydání evropského exekučního titulu, který vám umožní vymáhat pohledávku i v dalších státech Evropské unie – respektive ji předat k vymáhání místnímu exekutorovi. Samotná exekuce pak už probíhá podle pravidel a zákonů platných v daném státě. Evropský exekuční titul se vám může velice hodit třeba v případě, kdy zjistíte, že váš český dlužník má v zahraničí bankovní účet.

Evropský platební rozkaz

Od roku 2008 je navíc účinné nařízení o Evropském platebním rozkazu. Smyslem jeho zavedení bylo zjednodušit a zrychlit postup vymáhání v rámci Evropské unie. Evropský platební rozkaz funguje jako zrychlené soudní řízení vedené prostřednictvím formulářové žaloby. Nařízení platí ve všech státech Evropské unie, s výjimkou Dánska. Týká se pouze přeshraničních sporů a peněžitých pohledávek, které jsou splatné v době, kdy je podán návrh na vydání evropského platebního rozkazu. Přeshraničním případem se rozumí spor, ve kterém alespoň jedna ze stran bydlí nebo sídlí v jiném členském státě, než ve kterém se nachází soud, u něhož byl podán návrh na vydání platebního rozkazu.

Evropský platební rozkaz ovšem nelze uplatnit vždy. Jeho prostřednictvím můžete vymáhat pouze civilněprávní nároky (s několika výjimkami, které najdete v boxu), které patří do kategorie takzvaných nesporných pohledávek.

Zdroj: http://www.penize.cz/dluhy/258276-jak-dostat-penize-z-dluznika-ktery-utece-do-ciziny-nebo-ma-za-hranicemi-majetek

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.