Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Docházka nemocných dětí do MŠ

14.12.2015

Přeji Vám pěkný den,
obracím se na Vaši poradnu s problémem, se kterým, už si nevím rady. Moje pětiletá dcera dochází již druhým rokem do Mateřské školy. Po celou dobu docházky,je neustále nemocná. A to tak, že je vždy řádně doléčena a po týdnu nebo čtrnácti dnech, opět nemocná. (Mimo jiné se snažíme zajišťovat dlouhodobou prevenci otužováním, vitamíny, preparáty na podporu imunity atd..) Jedná se vždy o infekty horních a dolních cest dýchacích.Problém je v tom, že do školky neustále docházejí nemocné děti. Sama jsem byla svědkem toho, jak děti v šatně úporně kašlaly, měli rýmu a přesto šly do kolektivu. Její doházka vypadá asi tak, že je týden, či čtrnáct dnů ve školce a pak tři týdny doma. Situace je již neúnosná. Myslím, si, že to má velmi špatný vliv na její zdraví a samozřejmě to způsobuje i problémy nám jakožto zaměstnaným rodičům, v neposlední řaděje to i dosti velká finanční zátěž. Dítě by si svou imunitu mělo jistě budovat, a počítám s tím, že bude od podzimu do jara párkrát nemocné, ale tohle je již extrém. Před deseti lety, když chodil syn do školky, měl dokonce sníženou imunitu, ale nemocný býval tak dvakrát za zimní období. Konzultovala jsem tento problém s paní učitelkou ve školce, která mi oznámila, že ony rodiče upozorní, že je jejich dítě nemocné, ale jinak s tím nemohou nic dělat, že je to už na rodičích, zda dítě do školky dají, či nikoli.Také jsem o tom problému hovořila s dceřinou pediatričkou a ta mi potvrdila, že je to velký nešvar, a že se se stížnostmi tohoto typu setkává velmi často. Jsem již opravdu bezradná a nevím,zda máme v tomto směru také nějaká práva,jak by se mělo školské zařízení zachovat a na koho se mám obrátit.
Předem Vám děkuji za odpověď a moc bych si přála, aby moje dcera mohla žít plnohodnotně, aniž by ji neustále někdo ohrožoval na jejím zdraví, a aby mohla navštěvovat školku, která je pro její rozvoj v tomle věku velmi důležitá.

Dobrý den,

v souladu s ustanovením § 29 odst. školského zákona má MŠ povinnost zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví dětí při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech, přičemž podmínky této bezpečnosti a ochrany zdraví dětí stanovuje školní řád(ust.§ 30 odst.1 písm. c školského zákona). Jde nejen o obecná pravidla zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví či pravidla náležitého dohledu, ale též o úpravu podmínek předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění mezi dětmi.
Platné právní předpisy umožňují mateřským školám upravit podmínky provozu školy s ohledem na předcházení vzniku infekčních chorob, přičemž není vyloučeno neumožnění přítomnosti nemocných dětí. Vždy se však musí jednat o případy, kdy dočasné omezení účasti dítěte je důvodné, tj. kdy je skutečně ohrožena bezpečnost a ochrana zdraví ostatních dětí a takové rozhodnutí je přiměřené.
Ve školním řádu je možno taktéž zakotvit obdobné povinnosti pro zákonné zástupce (povinnost sledovat zdravotní stav dítěte a "vyloučit" ho ze vzdělávání v případě onemocnění), přičemž při závažném a opakovaném porušování těchto povinností by byl dán důvod pro ukončení předškolního vzdělávání dítěte ve smyslu § 35 odst.1 písm.b)školského zákona.
Zkuste promluvit s ředitelem MŠ, ten je zodpovědný za školní řád, který si daná MŠ stanovuje sama.

Právní úprava:
Zákon č. 561/2004 Sb.,o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.