Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Jak na výchovu dcery?

09.12.2015

Dobrý den.
Potřebuji poradit s výchovou mé malé dcery.
Jsem mladá máma a bojím se, že se to na mojí výchově odráží. Nechci aby dcera byla umíněná a rozmazlená, což si myslím,že už se asi děje. Jenže nevím jak na ni. Je jisté,že to nevím,protože vlastně nevím co sama se sebou. Proto jsem se jako první krok k tomu vychovat z ní slušného člověka, rozhodla napsat Vám a požádat o pár rad.
Holčičce je 16 měsíců. Je velmi aktivní,zvídavá.. Ale také divoká. Neposlechne,když ji něco zakážu,nebo poručím. Přesně ví co po ní chci,ale udělá úplný opak. Nenechám ji to dělat,a zakročím rázněji. Nestačí ani křik,ani domlouvání. Nakonec,když ji plácnu přes ruce (v nichž například drží zakazovaný předmět),vrátí mi ránu,navíc s hrozným pláčem,vztekem.. Jenže i po této scéně se k zakazované činnosti vrací,stále a stále. Toto se odehrává pokaždé když ji oblékám,při jídle,když má jít spát.Když pak má jíst s někým jiným,nebo je s někým jiným, tak je to úplné zlatíčko. Učím ji na nočník, vydrží na něm sedět celou věčnost,ale jakmile to na ni přijde, utíká se schovat a začne konat. Vysvětluji, zpívám, dělám vše možný,ale většinou potřeba stejně skončí vedle nočníku.Plus scény,pláč a vztek. Protože to po ní chci. Přitom ví,že se to dělá do nočníku. To vím dobře.Dělá mi to naschvál? Nejspíš je toto chování u dětí běžné,ale bojím se že to bude horší a horší. Prosím poraďte jakou mám použít taktiku,jak změnit přistup,aby malá pochopila,že s ní nebojuji o to kdo z koho,ale že mě poslechnout prostě musí. Moc mi na tom záleží.
Jak už jsem psala,jsem mladá máma,je toho na mě ze všech stran moc a kolikrát nevím jak se zachovat,jak se vůbec chovat, rozhodovat se aby to malou negativně neovlivňovalo.. Možná,že to,jak mě malá vnímá ji k tomuhle chování nabádá.
Moje dcera je tvrdohlavá,vzdorovitá a hrdá. Už v tomto věku. Navíc vím,že to má po mě a že to nejsou vždy šťastné vlastnosti...někdy i překážky. Prosím Vás tedy o rady a fígle,jak svou holčičku usměrnit, jak si vytvořit respekt a naučit poslouchat,nejen z povinnosti ale aby alespoň tušila,že to vše pro její dobro. Protože přes to všechno je milá,chytrá, velmi šikovná,ráda poznává svět a já se bojím,že ji to můžu zkazit.
Mnohokrát děkuji za Váš čas.

Dobrý den,
jak popisujete svou situaci, musíte být už z toho všeho velice unavená. Zní to, že ať se snažíte jak chcete, Vaše dcerka dělá pravý opak, a Vy se bojíte, že je to Vaše vina. To musí být velmi těžký pocit.
Nejprve bych Vás ráda uklidnila, že Vaše holčička se chová jako běžné batole - v tomhle věku děti rády prosazují vlastní vůli, kterou nově objevily. Proto také mohou dostat záchvat zlosti, pokud není po jejich. Není za tím úmyslné trápení rodičů, jen probouzející se uvědomění toho, co chce, a neschopnost kontrolovat svoje pocity a jejich projevy. Dá se tedy říci, že neposlouchání je známka dobrého vývoje Vaší holčičky! A je úplně normální, že u někoho jiného se chová mnohem lépe, než s Vámi. Je to známka toho, že se u vás cítí bezpečně, a může si proto dovolit i to, co s jiným ne.
Je ale jasné, že jako její máma potřebujete reagovat, pokud se chová tak, jak by neměla. Pro takhle malé dítě je vysvětlování a domlouvání často nad možnosti jeho pochopení - účinnější je někdy jasně a klidně řečené Ne, doprovázené jasným gestem. Měla byste si být přitom jistá, že Vaše dcera Vám v tu chvíli věnuje pozornost a vnímá, jak reagujete. Pomáhá také odvést pozornost od nežádoucího chování (nabídkou hračky, obrázku, hry...), anebo prostě dítě bez velkých komentářů odvést pryč k jiné činnosti. Obecně je lepší povzbuzovat Vaši holčičku v tom, když dělá něco, co je žádoucí, než věnovat velkou pozornost tomu, co by dělat neměla. Také pomáhá dát dítěti na výběr (Chceš si obléci to žluté tričko, nebo to modré?).
Více o tom, jak reagovat na malé dítě, které dělá to, co nechceme, najdete třeba ve výborné knížce Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly:
https://www.kosmas.cz/knihy/187955/jak-mluvit-aby-nas-deti-poslouchaly/
Někdy se opravdu zdá, že děti dělají pravý opak toho, co po nich chceme - zvláště když toho po nich chceme hodně. Je dobré si rozhodnout, co je v danou chvíli opravdu důležité, a na nedůležité věci rezignovat. Je opravdu potřeba, aby se vaše holčička učila už chodit na nočník? Většina dětí se to učí až kolem dvou let. Zachováte si tak energii a klid pro důležitější věci a budete si tak moci svou holčičku víc užít.
Pokud se cítíte jako matka nejistě, je možná dobrý nápad si o tom s někým promluvit. V době, kdy děti prodělávají vývojové skoky, je normální zažívat nejistotu a cítit potřebu podpory a rady - neměla byste se ale podceňovat nebo se dokonce označovat za toho, kdo vaši dcerku zkazí. Pro svou dceru jste ta nejlepší máma, a o tom svědčí i to, že si umíte říci o radu a pomoc.
Podporu rodičům poskytujeme na naší telefonické lince, http://aperio.cz/643/osobni-a-telefonicke-poradenstvi. Podobnou podporu nabízí i Linka bezpečí, resp. její rodičovská linka, 840 111 234.
Držím Vám palce!

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.