Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: nemocenské po rodičovské dovolené

06.12.2015

Dobrý den,
prosím o zodpovězení mého dotazu ohledně nástupu na druhou mateřskou dovolenou. U zaměstnavatele mám pracovní poměr na dobu neurčitou a v současné době jsem na tříleté rodičovské dovolené. Rodičovská dovolená mi končí v sobotu 09.01.2016. Zároveň jsem v jiném stavu a moje těhotenství je od začátku vedeno jako rizikové. Předpokládaný termín porodu druhého dítěte je stanoven na 10.-12.03.2016. Nástup na mateřskou dovolenou je tedy v rozmezí 14.01.2016-28.01.2016. Bohužel mi to o několik málo dní nenavazuje. Lékař mi nástup do zaměstnání nedoporučuje vzhledem k mému zdravotnímu stavu a já sama se psychicky na návrat do zaměstnání necítím. Výše uvedené jsem sdělila i zaměstnavatali a byla mi nabídnuta dohoda o rozvázání prac. poměru, na který jsem nepřistoupila. Zaměstnavatele zřejmě popudilo oznámení o nástupu na pracovní neschopnost. Ráda bych se zeptala na následující:
1) může mi být gynekologem vystavena pracovní neschopnost před skončením mateřské dovolené, např. v prosinici 2015? Pokud ano, budu pobírat stávajcí rodičovský příspěvek či dávky nemocenského pojištění, popř. jak budou tyto dávky na sebe navazovat? (Ráda bych prvních 14 dní prac. neschopnosti byla ve statutusu "na rodičovské", tak aby zaměstnavatel nemusel hradit mou prac. neschopnost).
2) Pokud bych byla uznána práce neschopnou ještě v době rodičovské dovolené, kdy musím nastoupit na druhou mateřskou dovolenou, 6 nebo 8 týdnů před plánovaným porodem? Je toto stanoveno v zákoně?
3) Je zákonem stanoveno, kdy musím zaměstnavateli oznámit druhé/další těhotenství? Oznamovala jsem to zaměstnavateli až v 25 týdnu těhotenství (po všech důležitých vyšetřeních) vzhledem k předchozímu neúspěšnému těhotenství.
Velice Vám děkuji za odpověď.

Vážená paní,
na mateřskou dovolenou se nastupuje 6 až 8 týdnů před termínem porodu, který stanovil lékař v den, který si pojištěnka sama určí. Je tedy na Vás, který den mezi 6. až 8. týdnem před termínem porodu určíte jako den nástupu na mateřskou dovolenou. Zákoník práce nestanovuje povinnost zaměstnavateli oznamovat těhotenství, je čistě na Vás, kdy tuto skutečnost zaměstnavateli sdělíte, samozřejmě v rámci dobrých vztahů a z organizačních důvodů, aby zaměstnavatel měl dostatek času na zajištění Vaší náhrady, je dobré tuto skutečnost sdělit v dostatečném předstihu.
Po skončení rodičovské dovolené můžete zaměstnavatele požádat o neplacené volno z důvodu péče o dítě do 4 let věku, zaměstnavatel Vám může, ale nemusí vyhovět, není to jeho zákonná povinnost. O neplacené volno byste žádala na těch několik dní, než nastoupíte na mateřskou dovolenou. Pokud Vám zaměstnavatel neplacené volno neposkytne, jste povinna po skončení rodičovské dovolené nastoupit do práce a zaměstnavatel je povinen Vám přidělovat práci. Pokud byste byla ze zdravotních důvodů práce neschopná, samozřejmě do práce nastupovat nemusíte, musíte však zaměstnavatele o této skutečnosti včas informovat. Lékař Vám může vypsat pracovní neschopnost již během rodičovské dovolené, po dobu, kdy jste na rodičovské dovolené, nepřísluší Vám mzda, proto ani nemůžete čerpat nemocenské, které je náhradou mzdy po dobu pracovní neschopnosti. Po ukončení rodičovské dovolené, již Vám nárok na nemocenské vznikne.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.