Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Problémy po ambulantním porodu

30.11.2015

Problémy po ambulantním porodu

Nemocnice při ambulantním porodu vyžaduje papír - potvrzení pediatra o převzetí do péče po ambu porodu. Doktorky jsem se ptala na jaře + měsíc před porodem jí manžel ještě volal, jestli udělá po ambu porodu odběr z patičky a jestli na to má kartičky. Mj. řekla, že kartičky nemá, ale když si je zajistím, tak odběr klidně udělá.

Vím, že žádný cár papíru po mně chtít v porodnici nemůžou, tak jsem byla v klidu. Jenže kdo se chce hádat. Takže když přišla nemocniční pediatra a ptala se na jméno naší doktorky, která nás převezme do péče, tak jsem jí ho řekla. Našla si pediatru na internetu a telefonovala jí, jestli o nás ví a jestli zajistí vyšetření. Pak za mnou přišla, že jsem jí lhala (!), že o nás doktorka nevěděla (má plný stav a asi si měsíc staré sdělení nepamatuje).
Bohužel, mají nějaké metodické pokyny a ona zavolala na sociálku. Zatím nevím nic, ale i neopodstatněné oznámení z nemocnice zřejmě přijdou ověřit. Doma zrovna naklizeno nemáme. Prosím o radu:

1. Proč chtějí nějaké potvrzení o pediatrovi, když to vyžadovat vlastně nemohou- nejsem povinna mít pediatričku a vyšetření můžu odmítnout.

2. Co se stane, když vyšetření z patičky odmítnu a pediatričku si budu shánět průběžně. Takže třeba na první měsíce nebudeme mít preventivní prohlídky, než najdeme vhodného pediatra.Co hrozí?

3. Je legitimní, aby na nás zavolali sociálku? Sice je to metodický pokyn, ale není to v rozporu s lékařským tajemstvím?

4. Co nás čeká, pokud opravdu dorazí někdo ze sociálky a my ještě nebudeme mít preventivní vyšetření? Řeší i bydlení? Třeba, že nemáme naklizeno a tak?

5. Chystám se nepsat dopis nemocnici, že nepostupují dobře. Že papír o pediatrovi chtít nemůžou a že sociálku volat by neměly a že v podstatě žádná vyšetření nejsou povinná, jak mi v porodnici tvrdili. Prosím, o jaké zákony se mohu ve stížnosti opřít, abych nebyla jak laik, který se jen vzteká?

můžete prosím poradit ke každému bodu, abych se v tom orientovala. Děkuji.

Dobrý den.

1.Svéprávná rodička rodička je sama za sebe oprávněna odmítnout zdravotní péči kdykoliv a za dítě má rodička jako zákonný zástupce právo odmítnout další hospitalizaci tehdy, není-li v daný moment dítě akutně ohroženo na zdraví; lékař je povinen rodičku řádně poučit, pokud rodička i nadále trvá na svém, musí její písemně vyjádřený projev vůle respektovat.
Porodnice musí tedy , není li život a draví novorozence akutně a prokazatelně (nikoli tedy pouze suspektně ) ohrožen , ( skutečnost, zda dítě je či není v akutním ohrožení života, musí být řádně zjištěna s využitím dostupných poznatků medicínské vědy a zaznamenána do zdravotnické dokumentace) , matce i dítěti umožnit odchod na základě tzv .negativního reversu (tedy na vl. přání a riziko rodičky ) i dříve než po uplynutí obecně doporučovaných 72 hodin . Podepsání reversu, však není nezbytnou podmínkou z pohledu rodičky, když by Vám bránili ho podepsat, neznamená to, že Vám tím zabrání v odchodu, to jen porodnici bude chybět doklad o tom,že jste odešla na vlastní žádost.

Je samozřejmě vhodné, aby rodiče měli zajištěnu péči pro případ komplikací, na druhou stranu tím, ale také není možné ze strany pracovníků porodnice propuštění matky a novorozence z porodnice podmiňovat, žádný právní předpis neukládá rodičům dítěte povinnost opatřit si takovéto potvrzení o převzetí do péče.
2. Nic zásadního by se dít nemělo. Povinnost mít pediatra zákonem stanovena není. Z platných právních předpisů taková povinnost nevyplývá, je pouze doporučováno, aby dítě svého pediatra mělo. Pokud ovšem dítě nezaregistrujete, žádné sankce zákon nestanovuje. Vystavujete se, ale možné kontrole provedené ve Vaší domácnosti orgánem sociálně právní ochrany dětí, který může neregistrování dítěte u lékaře považovat za zanedbání péče. Pokud fakt, že nemáte pediatra někdo nahlásí. Čistě teoreticky také hrozí,že pokud se nebudete dostavovat s dítětem na preventivní prohlídky,tak Vás k tomuto může vyzvat zdravotní pojištovna a pokud tak neučiníte, třeba proto, že nebudete mít pediatra, tak Vám hrozí pokuta ve výši 500 kč.
Podle zák.48/1997 sb. o veřejném zdravotním pojištění je pojištěnec povinnen podrobit se na vyzvání preventivním prohlídkám, pokud tak stanoví tento zákon nebo obecně závazné právní předpisy.
3. Ano, je to v rozporu s povinnou mlčenlivostí. V případě orgánu sociálně-právní ochrany dětí (ospod nebo tzv. sociálka) má lékař nebo jiný zaměstnanec porodnice právo oznámit dřívější odchod z porodnice, pouze pokud se důvodně domnívá ,že jde z Vaší strany o možné zanedbávání péče o dítě. To si nedovedu představit, jak by šlo z ambulantního porodu dovodit podezření, že je dítě zanedbáváno.
Pokud nakonec nebude shledáno, že došlo k zanedbání péče o dítě pak by mohl lékař být odpovědný za porušení Vašeho práva na soukromí . Je možné, že v případě sporu by soud došel k názoru,že lékař neměl dostatečné indicie o zanedbávání dítěte a informováním "sociálky" chtěl pouze sankcionovat menšinovou názorovou skupinu a lékařskou mlčenlivost tedy porušil bezdůvodně. Doporučuji tedy v porodnici upozornit lékaře na povinnost zachovávat lékařskou mlčenlivost a na možné právní důsledky z toho vyplývající (žaloba na ochranu osobnosti z důvodu zásahu do práva na soukromí) , i když rozhodnutí soudu v případném sporu nelze nikdy předjímat.
4.Pokud nemáte v bytě vyloženě špínu, dítě bude mít kde spát ,co oblékat, co jíst a bude spokojené, mělo by být vše v pořádku.Ovšem je pravda, že na „úřadech“ se někdy narazí „na lidský faktor“. Takže nelze nic předjímat na 100 procent.
5.Využitelné právní předpisy : Úmluva o lidských právech a biomedicíně
Úmluva o právech dítěte
Usnesení předsednictva ČNR č. 2/1993 Sb., Listina základních práv a svobod
Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách
Zák.48/1997 sb. o veřejném zdravotním pojištění
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.