Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zamětsnání po RD, další těhotenství

30.11.2015

Dobrý den, 10.března mě končí rodičovská dovolená(po třech letech) a obávám se, že mě zaměstnavatel(HPP 12 let)nebude chtít zpět a bude chtít,abych podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru a vyplatí mě odstupné.S mužem usilujeme o druhého potomka. V případě,že bych otěhotněla, tak se do práce bojím nastoupit,abych nepotratila(věk 37 let, 1.těhotenství bylo rizikové, dojížděla jsem do práce 50km). Co je v takovém případě z finančního hlediska výhodnější? Měla bych si rodičovskou(ve formě neplaceného volna) prodloužit na 4 roky? Neztratím v tomto případě nárok na odstupné po ukončení rodičovské s druhým dítětem? Nebo bych měla jít na rizikové těhotenství?
Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud Vám bude končit rodičovská dovolená, doporučuje se tak 2 měsíce předem kontakt zaměstnavatele s tím, že se chcete vrátit a jakou práci pro Vás bude mít. Pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít práci odpovídající pracovní smlouvě /nemusí jít o “stejnou židli“ odkud jste odcházela/ může Vás s Vaším svolením přeřadit na jinou práci. Pokud nebudete souhlasit, nemusíte. Píšete, že zaměstnavatel se pravděpodobně bude snažit s Vámi ukončit pracovní poměr dohodou, s tím však Vy vůbec nemusíte souhlasit. Dohoda je o tom, že s tím souhlasí obě strany. Pokud nebude souhlasit ani s prací, která odpovídá pracovní smlouvě, zaměstnavatel Vám může dát výpověď. Tu Vám může dát nejdříve první den po ukončení rodičovské dovolené, tedy 11.3.2016. V tomto případě výpovědní lhůta začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce tedy od 1.4, a pracovní poměr skončí posledního května 2016.
Pokud otěhotníte v této době, výpověď bude neplatná, pozastaví se výpovědní lhůta. Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.
Tj. pokud otěhotníte ve výpovědní době, doporučuji Vám Vaše těhotenství oznámit Vašemu zaměstnavateli, pokud mu neoznámíte, že na prodloužení pracovního poměru netrváte, Váš pracovní poměr se prodlouží. Za trvání pracovního poměru je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy, nedohodne-li se s Vámi jinak.
Pokud budete v pracovní neschopnosti, náleží Vám náhrada mzdy od 4. do 21. dne pracovní neschopnosti, od 22. dne pracovní neschopnosti pak nemocenské. Pokud budete v pracovní neschopnosti po celou dobu těhotenství, ukončí Váš lékař Vaši pracovní neschopnost ke dni nástupu na mateřskou dovolenou, tj. 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu. V době mateřské dovolené budete pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Odstupné obdržíte až při skončení pracovního poměru.
Pokud nebudete v ochranné době, Váš pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby, v souvislosti se skončením pracovního poměru obdržíte odstupné. Pokud u Vás dojde ke vzniku pracovní neschopnosti v ochranné lhůtě, která činí 7 kalendářních dnů ode dne skončení pracovního poměru, bude Vám náležet nemocenské ze skončeného zaměstnání.
Rodičovskou dovolenou nelze prodloužit do 4let věku dítěte. Po 3. narozeninách můžete požádat svého zaměstnavatele o neplacené volno /i to lze dohodnout již na té informativní schůzce/. Zaměstnavatel však nemá povinnost Vám vyhovět. Dále bych Vás chtěla upozornit, že pokud v neplaceném volnu otěhotníte a těhotenství bude rizikové, nemáte nárok na nemocenské.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.