Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Určení otcovství

28.11.2015

Dobrý den, prosím o radu, jak bych měla ve své situaci právně postupovat. Jsem těhotná, otec dítěte je ženatý, nebude uveden v rodném listu dítěte, chce se distancovat. V případě mé smrti při porodu či následně by však o dítě projevil zájem a vychovával je ve svém manželství. Lze nějakým právním úkonem zajistit, aby mu dítě nebylo případně svěřeno? Mými nejbližšími příbuznými jsou matka a bratr. Nepřeji si, aby mé dítě připadlo do péče biologického otce, ale mým blízkým. Děkuji za jakoukoli informaci a pomoc.
Děkuji.

Dobrý den,
dítě má právo na oba rodiče. Pokud se ještě před porodem nedohodnete a nepodepíšete spolu na matrice souhlasné prohlášení o otcovství, po porodu nebude otec uveden v RL dítěte.
Otec dítěte bude mít ale vždy možnost podat k soudu návrh na určení otcovství - určení otcovství je na rozdíl od žaloby na popření otcovství časově neomezeno. Otec dítěte si může za 5-10let vzpomenout a podat k soudu návrh na určení otcovství a dožadovat se tak všech práv a povinností ke svému dítěti.

Vy můžete podat k soudu návrh na určení otcovství a v návrhu označit otce. Soud nařídí řízení, genetické testy a na základě jich může určit otcovství. Zároveň s tímto bude zahájeno řízení o výživném pro nezletilé dítě. Aktuálně je výživné upraveno v zákoně č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník, v platném znění. V § 910 a paragrafech následujících je dáno, že životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného (dítěte) a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného (rodiče). Odůvodněné potřeby dítěte závisí zejména na jeho věku a zdravotním stavu a dalších skutečnostech souvisejících s dítětem (to se týká větších dětí - zájmy, docházka na jiný stupeň školy apod.). Soud může určit částku vyšší nebo i nižší, než je navrhovaná. Není stanovená žádná horní ani spodní hranice výše výživného. Dohodnou-li se rodiče na výši výživného, soud většinou jejich dohodu schválí.
Při výpočtu orientační výše výživného se základ bere čistý příjem povinného rodiče, bez jakýchkoliv dalších odpočtů, tedy bez zohlednění nákladů na domácnost, splátek úvěrů, hypoték, leasingů apod.
Doporučující tabulka pro určení výše výživného
věk dítěte výše výživného
v % z příjmu
do 5 let 11 až 15 %
od 6 do 9 let 13 až 17 %
od 10 do 14 let 15 až 19 %
od 15 do 17 let 16 až 22 %
nad 18 let 19 až 25 %
Tabulka má doporučující charakter, není závazná.
Rodič – podnikatel je v řízení před soudem povinen předložit podklady pro zhodnocení svých majetkových poměrů a umožnit soudu zjistit i další skutečnosti potřebné pro rozhodnutí. Pokud rodič soudu neprokáže své příjmy a charakter výdajů (např. nepředloží daňové přiznání, peněžní deník, účetnictví), vychází soud z fikce, že jeho průměrný měsíční příjem činí 12,7násobek životního minima jednotlivce (výši životního minima stanoví zákon č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu)
Se sepsáním návrhu k soudu Vám mohou případně pomoci či poradit, jak ho sepsat na příslušném oddělení sociálně-právní ochrany dětí obecního úřadu obce s rozšířenou působností.

I přesto, že jste nebyli manželé, máte nárok na výživné neprovdané matce. To je upraveno ustanovením § 920 občanského zákoníku, kde je dáno, že právo na příspěvek na výživu je po dobu dvou let od narození dítěte a dále má neprovdaná matka nárok od otce dítěte požadovat příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím. Pod pojem náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím se běžně řadí náklady na těhotenské šaty, obuv, zvláštní léky, náklady na pobyt v nemocnici a lékařský zákrok apod. Pod tento termín však nelze podřadit náklady, které matce vznikly při pořizování výbavičky dítěte, kočárku, postýlky, sedačky atd. Toto by bylo možno již považovat na náklady výživného na dítě. Přiměřený příspěvek na výživu by měl soud individuálně určit tak, aby byly zajištěny všechny odůvodněné potřeby matky dítěte.
Zákonem je stanovena tříletá promlčecí lhůta pro uplatnění nároku, která běží ode dne slehnutí.

Aby se Vaše matka mohla stát poručníkem, nesměli by mít rodiče způsobilost k právním úkonům, resp. by byli zbaveni rodičovské zodpovědnosti (byly by prohlášeni za nesvéprávné v důsledku duševní nemoci) nebo by zemřeli.
Pokud byste chtěla, aby se o syna starala Vaše matka v případě, že se s Vámi něco stane, doporučuji dojít za pracovnicí oddělení sociálně právní ochrany dětí a své přání ji sdělit, sepsat a založit do složky. Ona by byla první, která by hledala možnost, komu syna předat. Po té by probíhal soud.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník, v platném znění
Zákon č. 110/2006 Sb., O životním a existenčním minimu, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.