Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: styk otce s dítětem

26.11.2015

Dobrý den,

prosím Vás o radu s mým problémem, který aktuálně řeším a který se týká mého syna a jeho otce, se kterým se rozvádím.

Syna mám v péči já, otci bylo stanoveno výživné a do jisté doby to fungovalo celkem dobře. Otec za synem po prvním stání ohledně výživy a výchovy jezdil pravidelně a také pravidelně platil výživné. Na krátkou dobu to vypadalo, že spolu budeme schopni vycházet?

Otec sice za synem jezdil, ale ve skutečnosti u nás strávil víkend, kdy se věnoval převážně počítačům, kšeftíkům se svými známými a synovi jsem se nakonec stejně věnovala spíše já. Nikdy syna nevzal ven na procházku, nebo na hřiště, pokud jsem děti neoblékla a nevytáhla otce ven s námi.

Byla jsem ochotna jeho chování tolerovat do doby, kdy se choval alespoň slušně a neagresivně a dokud si vůči synovi plnil závazky alespoň v podobě řádného a pravidelného výživného. Jenže to se loni před Vánoci změnilo! Opět začal být hrubý, sprostý a agresivní vůči mé osobě, objevila se u něho známky užívání drog a i drogy samotné. Jako dřív, mu v tom nezabránilo ani to, že tomu všemu jsou přítomny i děti (moje dcera a náš společný syn). Znovu se opakovalo to, co provázelo poslední měsíce našeho manželství a kvůli čemu jsem žádala o rozvod! Otce syna jsem musela nechat z našeho bytu znovu vyvést policií a od té doby se naše vztahy již nezlepšily.

Otec přestal platit pravidelně výživné synovi, i když věděl, jak jsme na tom finančně zle a že jsme na penězích od něj zcela závislí! Dokonce proti mně syna a placení jeho výživného využil jako rukojmí, aby mne mohl vydírat, když po mně požadoval vystavení všech dokladů o již zaplaceném výživném, ačkoli doklady o zaplacení za některé z měsíců již dávno měl, a to na nějaké cituji: "reálné částky"! Těmi "reálnými částkami" nejspíš myslel výživné navýšené o částky, které nám dal navíc, které ale byly určeny na pokrytí výdajů spojených s jeho pobytem u nás v době jeho návštěv syna, kdy u nás trávil celé víkendy? Odmítla jsem, ale napsala jsem mu čestné prohlášení, dokonce jsem potvrdila placení výživného otcem i na sociálním úřadě na OSPODu, ale nic z toho mu nestačilo a dál trval na stvrzenkách.

Syn nedostal výživné tři měsíce! Otec nám nepomohl ani když byl syn nemocný, a já ho o pomoc prosila, protože jsem neměla pro syna na léky!

Po třech měsících odcestoval otec do Anglie. Prý za prací? Přišla jsem na teorii, že to vydírání, které ustalo až s trestním oznámením, které jsem na něho podala, že to vydírání kvůli stvrzenkám bylo vlastně jen zástěrkou, jakousi omluvou pro to, že si někde musel na cestu do Anglie ušetřit? To by nezvládl v tak krátkém čase a s výplatou, jakou dostával, pokud by výživné řádně platil!

Otec se o syna nezajímal, výživné za dobu 11 měsíců 6x nezaplatil vůbec, 2x zaplatil slabou polovinu a jen 3x přišlo výživné v plné výši (z toho 2x nám přišlo plné výživné proto, že jej na naši adresu odeslala matka bývalého manžela). Syn neměl kvůli nezaplacenému výživnému pořádnou oslavu narozenin s dortem a dárky, protože jsem na MD a jsem odkázaná na sociální dávky, které nepokryjí ani naše základní potřeby! Bojím se, jestli budeme mít alespoň nějaké Vánoce a otec syna mi ve zprávách píše, že nemá peníze, protože musel zaplatit kauci, jelikož byl chycen, jak řídí bez řidičského průkazu, nebo, že plánuje koupi auta, aby mohl jednou syna odvézt za jeho matkou do Kolína! Při takových zprávách mi běhá mráz po zádech!

Když viděl syn svého otce naposledy, byl mu jeden rok. Za další rok, kdy je jeho otec pryč, ho syn viděl jen jednou před video na Skypu, ale na to, aby otce na videu vnímal, je příliš malý. Syn svého otce prakticky nezná! Nemůže si ho ani pamatovat. Navíc je silně fixován na mne, nemohu odejít od kočárku ani na metr, aby nezačal plakat. Nikdo jiný, než já, nebo dcera, nesmí kočárek řídit, jinak je zle.

Otec syna chce, abych podepsala nějakou dohodu o styku. Ještě jsem ji neviděla a jsem opravdu zvědavá, co nás čeká? Myslím, že předpokládá, že kdykoli přijede, tak si syna prostě vezme a odveze si ho kam bude chtít a na jak dlouho bude chtít? Jenže já mám strach s ním syna kamkoli pustit! Řídí bez řidičského průkazu! Před odjezdem do Anglie to samé provedl i tady v ČR, byl pod vlivem drog a ještě k tomu boural! Nic se mu nestalo, prý uhrál na policii, že byl spolujezdec? Vím, že jakmile se vrátí do ČR, tak si bude chtít dát drogy! Jeho bratr je v Anglii s ním a nedávno jsem ho potkala, když se na týden přijel do Čech podívat a vyrušila jsem ho u toho, jak si domlouvá koupi pervitinu! Mám strach, aby mne před synem neočerňoval a neříkal před ním věci, které nejsou pro dětské uši vhodné, čehož je, jak ho znám, docela dobře schopný?

Na internetu jsem se dočetla hrůznou pravdu, že ale oproti mně, rodiči, který dítě vychovává, má rodič, jakým je otec syna, který dítě v péči nemá, mnohem víc práv! Jak je to možné? A co mohu dělat? Jak mohu chránit své dítě, když je i zákon, jak se zdá, proti mně?

Snažím se otci podávat informace o synovi celou dobu, vycházím mu vstříc s videohovory, ale osobního styku se hrozím!

Poradíte mi, prosím?

Děkuji, Monika Marková.

Dobrý den,

pokud je situace taková, jakou jí v emailu popisujete, pak bych na dohodu o styku s otcem nepřistupovala a podala žádost na soud na úpravu styku s otcem. Soud v rámci řízení upraví dobu, kdy bude styk s otcem probíhat. Soud může ve svém rozhodnutí stanovit po zvážení skutečností i podmínky, za kterých bude styk probíhat (za přítomnosti matky, v místě bydliště apod.)

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.