Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Mateřská a rodičovská dovolená

15.11.2015

Dobrý den,

mám dotaz, týkající se rodičovské dovolené, placení zdravotního pojištění a náhradní doby pojištění sociálního.

Momentálně jsem na rodičovské dovolené s prvním synem. Dovolenou mám domluvenou se zaměstnavatelem do 3 let věku dítěte, tudíž do 5. 6. 2016. Rodičovský příspěvek momentálně již nepobírám, pobírala jsem v nejrychlejším schématu. Můj pracovní poměr u zaměstnavatele trvá, je na dobu neurčitou.

V dubnu 2016 se mi narodí druhé dítě, se kterým budu nejdříve doma na mateřské, následně rodičovské dovolené. Vzhledem k nejasným a nesouvislým informacím bych se ráda zeptala již dopředu na stanovené délky rodičovské dovolené a rodičovského příspěvku.

Ráda bych byla na RD do 3 let věku dítěte, tedy do dubna 2019. Následně bych se svým zaměstnavatelem domluvila na neplaceném volnu, abych se mohla starat o dítě až do září 2019, kdy mi vezmou druhé dítě do školky. Ráda bych se zeptala, kdo za mě po dobu duben-září 2019 bude platit nemocenské pojištění a zároveň, jak je to s pojištěním sociálním, resp. náhradní dobou pojištění.
Souvisí toto s pobíráním rodičovského příspěvku? Je nutné zohlednit při určování jeho délky i výše zmíněné neplacené volno? Někde jsem se dočetla, že si ho musím nastavit tak, abych ho v době duben-září ještě pobírala, jinak přijdu o placení pojištění ze strany státu a možnost umístit dítě (nevím, zda se týká i staršího) na celý den do předškolního zařízení.

Děkuji mnohokrát a přeji hezký den.

Dobrý den.
Co se týče pojistného na zdravotní pojištění, stát je plátcem pojistné za osoby na rodičovské dovolené, příjemce rodičovského příspěvku a osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku s tím, že podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Z uvedeného vyplývá, že v době neplaceného volna za Vás bude plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát, pokud budete příjemcem rodičovského příspěvku nebo pokud budete pečovat alespoň o jedno dítě do 7 let věku s tím, že toto dítě nesmí navštěvovat mateřskou školu v rozsahu přesahujícím 4 hodiny denně. Skutečnost, že je za Vás plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát a z jakého důvodu, je třeba nahlásit Vašemu zaměstnavateli a jeho prostřednictvím též příslušné zdravotní pojišťovně.
Pojistné na sociální zabezpečení se v době neplaceného volna neplatí. Dle § 5 odst. 2 písm. d) zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou však osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Podmínkou pro to, aby se tato doba účasti na pojištění hodnotila jako náhradní doba pojištění, je, že doba pojištění trvala aspoň jeden rok. Pro vznik nároku na důchod a jeho výši se náhradní doba pojištění hodnotí stejně jako doba pojištění.
Účast na nemocenském pojištění je vázána na trvání pracovního poměru – pokud trvá Váš pracovní poměr, trvá i Vaše účast na nemocenském pojištění.
Závěrem připomínám, že na neplaceném volnu po skončení rodičovské dovolené se musíte se zaměstnavatelem dohodnout, tj. zaměstnavatel musí s poskytnutím volna souhlasit a není povinen Vaší žádosti o neplacené volno vyhovět.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.