Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: svéprávnost

12.11.2015

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na pár otázek na které mi nikdo nechce dát odpověď. Již jsem nabyla 18 let, jsem tedy za sebe zodpovědná, ale stále studuji střední školu. Rodiče jsou od sebe v rozvodovém řízení, bydlím s matkou s mladší sestrou. Od roku 2014, co jsem nabyla 18 let, se náš vztah s matkou začal vyostřovat. Začala jsem uvažovat o přestěhování k přítelovi, který pracuje a je zajištěný. Problém je takový, že mi matka řekla něco na ten způsob, že dokud jsem student nemůžu se od ní odstěhovat, což mi přijde jako lež. Když jsem jen tak ze srandy prohodila ,že se odstěhuji, okamžitě mi začala říkat, že podle zákona nemohu od ní odejít dokud si nevydělávám (jakože nepracuji na plný úvazek) a také do té doby ji musím poslouchat, takže to znamená v překladu, co mu řekne udělám a nesmím nic dělat i přes to, že mi je 18 let za 4 měsíce již 19 let. Takový prvotní impuls o přestěhování přišel, když jsme si o prázdninách vydělala na brigádě určitý obnos peněz se ,kterým jsem skoro nemohla manipulovat a když jsem si za něj něco koupila, hned mi předvedla scéno o penězích a když jsem ji na to slušně řekla proč mi do toho mluví, když jsem si ty peníze viděla sama, prostě mě donutila ti peníze ji vydat a ona je prý schová. Toto mě donutilo se zamyslet jestli má smysl s ní bojovat a nebude lepší odejít. Protože už se mi stalo, že mi při hádkách, řekla ať se odstěhuji, že mě tu nechce, chtěla mě i vyhodit z domu, ale vždycky vychladla ,a tak jednou jsem to nevydržela a řekla, že teda jdu. Samozřejmě jsem se dočkala odpovědi - kam jdu? Že nikam jít nemůžu podle nějakého zákona atd..Bohužel ani s otcem nemám moc dobrý vztah. Ale na rozdíl od matky je více benevolentnější a vím na 85%, že kdybych požádala přejít do péče k němu, on by neměl problém mě nechat bydlet u přítele nebo by mě aspoň dovolil k němu na víkendy bydlet. A proto se Vás ptám jak to mám vyřešit. Je vůbec tedy možné odejít od matky bydlet k přítelovi? Nebo co musím udělat proto abych přešla z péče matky do péče otce? Předem Vám moc děkuji, za odpověď.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že jste již zletilá (dosáhla jste již 18 let), tak jste již plně svéprávná. Dle § 15 odst.2 občanského zákoníku je definována svéprávnost jako způsobilost nabývat pro sebe vlastním právním jednáním práva a zavazovat se k povinnostem (právně jednat). Tím, že jste již plně svéprávná, nejste svěřena rodiči do péče a zodpovídáte za sebe sama. Pokud se rozhodnete jít bydlet k příteli, nikdo Vám v tom nemůže bránit. Na druhou stranu díky svému studiu ještě asi nejste schopna sama se živit a rodičům nadále trvá k vám vyživovací povinnost. Ideálním řešením by bylo se s matkou dohodnout na nějakém kompromisním řešení např. bydlení s přítelem o víkendu. Třeba když uvidí, že to funguje, nebude mít námitek k přestěhování. Pokud se kompromis nenajde, jak jsem uvedla, matka Vám ve Vašem jednání z důvodu Vaší svéprávnosti nemůže bránit.

Právní úprava:
zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.