Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: nárok na ppm v ochranné lhůtě, RP

17.11.2015

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou. Se zaměstnavatelem jsme dohodou ukončili pracovní poměr k poslednímu březnu 2015, aktuálně jsem ve druhém měsíci těhotenství. Budu mít nárok na mateřskou dovolenou, na kterou bych měla

nastoupit v červnu - vztahuje se na mne ochranná 180 denní lhůta?

Další prosbu mám ohledně výše mateřské a rodičovské dovolené. Moje měsíční hrubá mzda je 12 000 Kč, což by vycházelo zhruba na 8000 Kč mateřské dovolené, s tímto platem bych automaticky spadla do skupiny, která nemůže rozhodovat o výši a délce vyplácené rodičovské dovolené. Četla jsem však, že stačí, aby podmínky splňoval alespoň jeden z manželů. Manžel pobírá měsíčně zhruba 28 000 Kč, bylo by tímto tedy možné zvolit délku rodičovské dovolené zkrácenou tj. na dva roky a vybrat tak celkovou částku formou příspěvku 11 000 Kč měsíčně? Nebo je tato volba závislá výhradně na mém příjmu. Pokud by se výše rodičovského příspěvku řídila partnerovým příjmem, musela bych si za sebe po dobu, kdy budu s miminkem doma hradit sociální a zdravotní nebo by jej hradil stát, stejně jako u varianty, která by se řídila výhradně mým příjmem?
Dále bychom chtěli dvě děti blízko sebe, je mi jasné, že co se týká druhé mateřské, nebudu mít na ni nárok z důvodu ukončeného pracovního poměru, jak je to ale s výší rodičovského příspěvku - bude se řídit příjmem manžela nebo tím, že jsem byla na rodičovské již před tím a automaticky budu muset pobírat rodičovskou čtyři roky? Ráda bych i při druhém dítěti zkrácenou rodičovskou na dva roky, abych mohla potom co nejdříve nastoupit do nové práce.

Děkuji mnohokrát za ochotu

Vážená paní,
ochranná lhůta činí 180 dnů od konce doby pojištění (ukončení pracovního poměru). Pro vznik nároku na ppm je nutné, aby nástup na ppm nastal v ochranné době. Na ppm se nastupuje 6 až 8 týdnů před termínem porodu, který stanovil lékař. Pokud od ukončení pracovního poměru v březnu 2015 již nejste nikde výdělečně činná, nejste nemocensky pojištěna, nárok na ppm Vám nevznikne. Pokud budete v době nástupu na ppm účastna nemocenského pojištění (z titulu pracovní smlouvy, ev. OSVČ) a splníte podmínku účasti na nemocenském pojištění alespoň 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM, nárok na PPM by Vám vznikl.
Pokud tedy nejste od dubna 2015 účastna nemocenského pojištění, nevztahuje se na Vás účast na nemocenském pojištění ze zaměstnání ani ochranná lhůta z něj, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám tedy nevznikne.
Rodičovská ani mateřská dovolená se na Vás nevztahují, to jsou termíny pracovního práva a Vy nejste v pracovním poměru. Po narození dítěte Vám vznikne nárok na rodičovský příspěvek.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Pokud tedy lze u otce dítěte stanovit denní vyměřovací základ, můžete provést volbu čerpání rodičovského příspěvku ve tříleté variantě.
Výši rodičovského příspěvku (RP) lze zvolit podle denního vyměřovacího základu (DVZ) druhého rodiče, stanoveného ke dni narození dítěte, avšak za předpokladu, že druhý rodič ke dni narození dítěte splnil podmínky nároku na PPM nebo nemocenské v souvislosti s porodem. Tyto skutečnosti zkoumá okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) podle sídla zaměstnavatele druhého rodiče nebo trvalého pobytu, je-li druhý rodič osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ).
Ke stanovení DVZ druhého rodiče dítěte se použije tiskopis „Potvrzení o výši denního vyměřovacího základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku“, ke stažení na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí www.mpsv.cz v oddíle státní sociální podpora – elektronické formuláře.
K tomuto potvrzení druhý rodič dítěte doloží „Přílohu k žádosti o dávky nemocenského pojištění“, kterou vyplní zaměstnavatel, ke stažení na stránkách České správy sociálního zabezpečení www.cssz.cz/NR/rdonlyres/F7D1E016-DE93-4C23-A21A-DA162D009977/0/896214.pdf
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.