Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po neplaceném volnu, přivýdělek při neplaceném volnu

25.03.2016

Dobry den,

pristi rok v unoru mi konci RD (trvala 3 roky).
Chtela bych se Vas prosim zeptat, ze pokud bych zazadala jeste o 1 rok neplaceneho volna, co by to pro mne znamenalo? (Co bych za sebe musela platit, atd...)
A dale kdy bych se po tom neplacenem volnu chtela vratit do prace, jake jsou povinnosti ze strany zamestnavatele? Musi mi nabidnout adekvatni misto uvedene ve smlouve? A moje povinnosti?
A jeste jeden dotaz - muzu si pocas toho roku privydelavat, napr.na DPP u toho sameho zamestnavatele?
(Mam 3 male deti)
moc dekuji za pomoc,

Dobrý den,
pokud se se zaměstnavatelem dohodnete na poskytnutí neplaceného volna, je Vám po jeho skončení povinen přidělovat práci podle původní pracovní smlouvy, nedohodnete-li se jinak. V době neplaceného volna nejste chráněna proti výpovědi.
Pokud budete nadále pobírat rodičovský příspěvek, bude za Vás plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát. Stát je dále plátcem pojistného na zdravotní pojištění za osoby, které celodenně osobně a řádně pečují alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Skutečnost, že je za Vás plátcem pojistného stát, je potřeba oznámit příslušné zdravotní pojišťovně a zaměstnavateli.
Pojistné na sociální zabezpečení se v době neplaceného volna neplatí. Dle § 5 odst. 2 písm. d) zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou však osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Podmínkou pro to, aby se tato doba účasti na pojištění hodnotila jako náhradní doba pojištění, je, že doba pojištění trvala aspoň jeden rok. Pro vznik nároku na důchod a jeho výši se náhradní doba pojištění hodnotí stejně jako doba pojištění.
Během neplaceného volna si u stejného zaměstnavatele na základě DPP můžete přivydělávat pouze v případě, že se bude jednat o práci jiného druhu, dle 34b odst. 2 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění, totiž zaměstnanec v dalším pracovním poměru nebo na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr u téhož zaměstnavatele nemůže vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny.

Doplneni k c.36587
dobry den, jeste bych rada pozadala o doplneni k odpovedi c. 36587 .
V pripade neplaceneho volna - musela bych to (osobne, pisemne) oznamovat socialni pojistovne? Nebo jakym zpusobem se oni dozvedi, ze jsem po skonceni RD presla na neplacene volno?
A jeste jeden dotaz, prosim: Muze zamestnavatel znizit plat zamestnanci, kdyz on nebude souhlasit? A kdyz ano, za jakych podminek? jak jsem uz v predchazejicim emailu zminila, budu se vracet po RD a slysela jsem od kolegyn, ze se platy upravuji smerem dolu.
moc dekuji,

Dobrý den,
náhradní doba pojištění se prokazuje až při podávání žádosti o důchod, a to zpravidla čestným prohlášením.
Co se týče úpravy mzdy – pokud máte sjednanou výši mzdy v pracovní smlouvě, je její změna možná pouze s Vaším souhlasem, neboť zaměstnavatel nemůže smlouvu jednostranně měnit.
Pokud je výše mzdy sjednána ve mzdovém výměru, pak tento může zaměstnavatel změnit jednostranně. Vždy však musí dodržet zásadu rovného odměňování a poskytovat stejnou odměnu za práci stejné hodnoty.

Dobry den, chtela bych Vas moc poprosit jeste o doplneni odppovedi c. 36587.
V pripade, ze dite muze byt v peci napr. MS pouze 4 hodiny denne (jsem na neplacenem volnu), byl by problem kdybych to dite nechala ve skolce odpoledne, nebo dalsi den, cely den a pak bych ho nedala vubec. Muzou se ty hodiny scitat?
V pripade, ze bych malyho nechala jeden cely den, jenom ve velmi vyjimecnem pripade, mam dalsi 2 male deti, co mi v tom pripade hrozi? Bud od zamestnavatele nebo od Socialni pojistovny?
Nemam vubec v umyslu to pokouset/zneuzivat, jenom je to nekdy proste hrozne na hrane a moc by nam to pomohlo. /je uz vubec narocne se 3 malyma detma jakkoliv pracovat:/(. prominte, ze se tak rozepisuju.
Moc dekuji za odpoved,

Dobrý den.
Pokud nebudete příjemcem rodičovského příspěvku, bude za Vás plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát dle § 7 odst. 1 písm. l) zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění, pokud budete patřit mezi osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Dobu pobytu v mateřské škole sčítat nelze. Pokud pečujete o další 2 děti do 15 let, které nenavštěvují předškolní zařízení nad zákonem stanovený rozsah, či školní družinu, může 3. dítě navštěvovat mateřskou školu bez omezení. Pokud nesplníte výše uvedené podmínky, nebude za Vás plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát a budete povinna si toto pojištění platit samostatně.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.