Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Podnikání a mateřství

18.11.2015

Dobrý den, prosím o radu. Mám kosmetické studio, kde pracuji na ŽL. Momentálně jsem těhotná (4 měsíc).Mám pod sebou pani která, dělá také na ŽL, pracuje na mých klientech a dostává za to procenta ze své tržby.
Můj dotaz zní : až odejdu na mateřskou dovolenou (plánuji 2 měsíce před termínem porodu)pozastavím si ŽL, abych zbytečně neplatila zdravotní a sociální pojištění a bude tam dělat mnou zmíněná paní. Odvádějí se daně? Když já vlastně nebudu OSVČ? Jak se to řeší?
Dále se chci zeptat jak by to bylo kdybych si tam vzala slečnu na Dohodu o provedení práce, výdělek do 10000Kc? Jak to pak funguje ohledně daní? Děkuji moc za odpovědi.

Vážená paní,

Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ)nesmí po dobu nároku na peněžitou pomoc v mateřství vykonávat své podnikání osobně. Nemusí však živnost rušit ani přerušovat – může vykonávat činnost prostřednictvím zaměstnanců nebo spolupracující osoby (např. manžel).

Pokud osoba samostatně výdělečně činná pobírá PPM z nemocenského pojištění z titulu OSVČ, nemůže po dobu vyplácení této dávky osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. OSVČ samostatnou výdělečnou činnost přerušovat nebo ukončovat v době pobírání PPM nemusí v případě, že podnikání, živnost či řemeslo (přesněji řečeno samostatná výdělečná činnost) je vykonáváno prostřednictvím zaměstnanců nebo spolupracujících osob této OSVČ. V praxi tedy platí, že nevykonává-li OSVČ samostatnou výdělečnou činnost osobně, ale například chod prodejny zajišťují pouze prodavačky apod., výplata PPM náleží.

V situaci, kdy osobní výkon této činnosti trvá, výplata PPM z nemocenského pojištění OSVČ nenáleží a správa sociálního zabezpečení (OSSZ) při zjištění této skutečnosti její výplatu pozastaví či ukončí.

Při pobírání PPM je možné vykonávat výdělečnou činnost, pokud jde o jinou činnost (není tím myšlen výkon samostatné výdělečné činnosti, neboť OSVČ vykonává pouze jednu činnost, i když se jedná o více druhů samostatné výdělečné činnosti, např. výkon daňového poradce a výkon advokáta apod.), např. zaměstnání, než ze kterého se PPM vyplácí. Je-li PPM vyplácena ze zaměstnání (přesně řečeno z nemocenského pojištění zaměstnanců), je možné vykonávat samostatnou výdělečnou činnost (podnikat). V případě čerpání PPM z titulu zaměstnance tedy není nutno přerušovat podnikání.

Peněžitá pomoc v mateřství (lidově „mateřská“) je dávkou nemocenského pojištění. Náleží zpravidla zaměstnancům po dobu 28 týdnů (v některých specifických případech jako je narození vícerčat 37 týdnů) a vyplácí ji OSSZ.

Doporučuji ve Vašem případě pobírat peněžitou pomoc v mateřství a zaměstnat Vaši kadeřnici např, na dohodu o provedení práce, pak budete mít povinnosti jako všichni zaměstnavatelé - bude třeba učinit oznámení na finančním úřadě l hrzaení daně z příjmů a platit za ní zákonné povinné pojištění zaměstnavatele (http://www.koop.cz/nase-produkty/zakonne-pojisteni-odpovednosti-zamestnavatele/).

Dotazy týkající se PPM zodpoví v konkrétní situaci každý pracovní den pracovníci OSSZ nebo call centra pro nemocenské pojištění na telefonním čísle 840 406 040.

S pozdravem

Dobrý den, děkuji moc za odpověď ohledně otázky s nadpisem podnikání a mateřství. Je to tedy tak, že já pozastavovat ŽL nebudu..bude za mě po dobu mateřské a rodičovské dovolené odvádět zdravotní a sociální pojištění stát?
Chci si vybrat mateřskou na 3 roky, znamená to, že po tuto dobu nebudu moct vykonávat činnost uvedenou v ŽL?
Dále dohoda o provedení práce..když bude dohoda do 10000 kč musím odvádět za zaměstnance pojištění?
děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

ani. po dobu nároku na peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek za Vás hradí pojistné na zdravotní pojištění stát a doba péče o dítě do čtyř let je náhradní dobou důchodového pojištění, tj. počítá se do "odpracovaných let", které jsou potřeba pro vznik nároku na starobní důchod.

Uvedené omezení se týká jen doby 28 týdnů - peněžité pomoci v mateřství. Po dobu nároku na rodičovský příspěvek vykonávat činnost můžete bez omezení. Vaše podnikatelská činnost bude tzv. vedlejší, nebudete povinna hradit minimální pojistné na zdravotní a sociální pojištění.

U dohody o provedení práce se pojistné na zdravotní a sociální pojištění u příjmu do 10 000 Kč neodvádí.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.