Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk s osobou blízkou

15.11.2015

Dobrý den,

chtěla jsme se zeptat ohledně soudního styku s dítetem s prarodiči. Mám problém s tchýní od narození dcery, celé šstinedělí chtěla byt u nás, aby mi "pomohla". já o to ale nestála, upřímně ani o návštěvy v tomto období, ale nezakazovala jsme je, nevadí mi, když se jde podívat na vnučku, nicméně se stalo, že návštěvy byly skoro denně a i neohlášené, jako babička má přece na vnučku právo, argumentovala..

nyní je malé 5 měsíců, stále kojím a nechi ji zatím nikomu dávat na hlídání, ani nemám důvod, zvládám to až na občasnou navu vše sama, jednou za čas na procházku s kočárkem, proč ne, návštěva u nás dle našich možností )ne aby tchýně přišla v 11 a odešla v 21:00, zabije mi to celý den a nic nestihnu, brala jsme to, že jde za malou, ale celý den mi přijde moc, zvlášt, když mi malou budí, když spinká, jen aby si s ní pohrála, protože to ted chce, ruší mě při mých činnostech, komanduje, co dělám špatně, přeorganizovává mi byt..) z toho důvodu nechci u nás celodenní návštěvy..
jenže vztah s tchýní je horší a horší, více a více si vydupává právo na vnučku. Volá několikrát denně, denně se chce stavit, jenže já mám svůj denní režim, rodinu mimo město, občas je navštěvuji, chodím na kojenecké plavání, stýkám se s kamarádkami a jediné co chci je, abychom se jako dvě dospělé osoby dohodly, kdy se za malou staví či my s manželem za tchýní a aby respektovala, že se mi to nějaké dny prostě nehodí.

jde mi o to, že tchýni se nelíbí, že musí "žádat" o svolení malou vidět, ale o tom to není, jen s emi nelíbí, že ráno zavolá, že s ekolem poledne staví a většinou se k odchodu má až k večeru, jenže já již na dne mám nějaké plány a nehodí se mi to, tak se s ní chci v klidu domluvit, že třeba za dva dny může vzít malou na procházku nebo že o víkend se stavíme my s manželem u nich doma či oni mohou k nám, ale stejně je zle a tvrdí, že ji neumožnuji kontakt a posledně prohlásila, že jestli se nezměním, že to dá k soudu a vydobije si soudní styk. nechce s emi věřit, že by to bylo možné. Přece nám nemůže takto zasahovat do mého i rodinného života a režimu, ve styku jí nebráním, ale ne vždy to je tak často jak ona by si přála. Tím, že je malá kojená ji ani nechci dávat na delší hlídání, bud v naší polečnosti či procházka s kočárkem, na tom též nevidím nic špatného a i později si myslím, že je na zvážení rodiče, matky i otce kdy a kam dítě dají, ona si představuje, že až přestanu kojit, že bude mít malou třeba celý víkend v měsíci u sebe, ale nevidím k tom udůvod, návštěva není problém, ale proč bych své dítě dávala na celý víkend od sebe pryč netuším.

Můžete mi tedy poradit jak to je s tím soudním stykem v právní míře myšleno? A je možné, aby dosájhla toho, že mi soud naříí, že ji musím malou v určité dny a hodiny dávat at se mi chce či at se mi to hodí či nikoliv?

malou vídá různě, někdy 3x do týdne, jindy 3x v týdnu plus o víkend děláme roinnou návštěvu, ale ne všehny víkendy můžeme být u ní, taky mám svoji rodinu, co navštěvujeme a jindy prostě chceme víkend jen s partnerem. někdy je to třeba 2x do týdne, když teda se to bohužel fakt nehodí. Nepřijd emi, že toto by bylo upírání styku s dítětem.

Předem děkuji za odpověd.

Dobrý den,
nový občanský zákoník přinesl změnu v oblasti styku s nezletilým dítětem. Pokud má dítě k osobám příbuzným či společensky blízkým dlouhodobý citový vztah, pak mají tyto osoby právo se s dítětem stýkat. Tyto osoby, jakož i dítě, mají právo domáhat se naplnění svého práva u soudu. Soud pak bude posuzovat přínos pro dítě a je možné, že za určitých podmínek bude i chtít znát názor samotného dítěte. Nicméně toto nastupuje v případě, že tento styk vůbec není realizován. Ve Vašem případě je na Vás, jak určitě, aby návštěvy probíhaly, největším problémem by spíše mohlo být, že byste měli s otcem dítěte jasně stanovit pravidla a být ve shodě, což se může ukázat jako problém, když jde o jeho matku. Je třeba babičce jasně naznačit, že vy jste rodina a tu je třeba respektovat. Kdyby nebyl styk s babičkou vůbec realizován, soud by mohl například nařídit návštěvy dítěte jednou v měsíci a to u takhle malého dítěte samozřejmě s asistencí rodičů a ještě by musel posoudit přínos pro dítě, které je ještě miminkem. Váš problém je především rodinného rázu a v otázce vymezení kompetencí, než aby šlo o nějakou právní záležitost.
Související právní předpis:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.