Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství

05.11.2015

Dobrý den,

v květnu 2016 očekávám první dítě, a tak jsem se začala zajímat o to, na jaké příspěvky budu mít po porodu od státu nárok. Jsem v poměrně složité situaci, protože v květnu 2014 jsem dokončila studium na konzervatoři a rok na to jsem odjela do zahraničí za prací a cestováním. Mezi tím jsem byla vedena na ÚP. Protože jsem původně plánovala zůstat v zahraničí déle než rok, odhlásila jsem se z českého zdravotního pojištění. Vracím se však příští týden, což bude zhruba 5 měsíců a 1 týden od odjezdu z ČR, takže si budu muset s velkou pravděpodobností ZP zpětně doplatit. A teď jsem zmatená z toho, co by mi bylo „uznáno“ v rámci případného posouzení o nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nároku na rodičovský příspěvek.

Konkrétně si nejsem jista, jak by to bylo se započítáním mého studia (absolvovala jsem sice v květnu, ale ÚP mě evidoval až od září 2014, protože mi škola ještě platila SP a ZP) a případného „doplaceného“ zdravotního pojištění. Proto jsem začala přemýšlet o přivýdělku před a v rámci mateřské dovolené. Kdybych si našla zaměstnání, bylo by to dalších 5-6 měsíců odvodů na SP a ZP. Dále jsem uvažovala o založení živnosti a podnikání – nevím ale, jak by to bylo s uznáním ZP a SP, které bych si jako OSVČ v rámci těch 5-6 měsíců odváděla a také zda budu muset po porodu pojištění stále odvádět – předpokládám, že se pak pár měsíců budu muset soustředit jen na miminko…

Můj dotaz tedy zní, zda je v mém případě ještě možné nějakým způsobem získat peněžitou pomoc v mateřství a pokud ne, tak zda je alespoň možnost se vyhnout rozložení rodičovského příspěvku do 4 let?

Děkuji mnohokrát za odpověď.

Vážená paní,
Základní podmínky nároku na tuto dávku jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů. U OSVČ je další podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství účast na nemocenském pojištění jako OSVČ po dobu aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby. U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.
Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Podpůrčí doba činí 28 týdnů (u pojištěnky, která porodila zároveň dvě nebo více dětí činí podpůrčí doba 37 týdnů).
Do doby 270 dnů se započítává také doba studia (na střední nebo vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři) považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nejspíše nevznikne, neboť nesplníte výše uvedené podmínky. V případě, že by se Vám podařilo si najít zaměstnání, u kterého by Vám vznikla účast na nemocenském pojištění (pracovní poměr nebo dohoda o pracovní činnosti s příjmem alespoň 2500 Kč měsíčně), pak doporučuji kontaktovat Call centrum nemocenského pojištění, které vyřizuje dotazy veřejnosti a poskytuje informace o dávkách nemocenského pojištění i v konkrétních na telefonním čísle 840 406 040. Vzhledem k tomu, že jste v dotazu neuvedla přesná data studia apod., je možné by Vám pak, pokud by se Vám podařilo si najít zaměstnání, vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
V případě, že by se Vám podařilo najít zaměstnání, může Vám vzniknout nárok na tzv. nemocenské v souvislosti s porodem.
Nárok na tzv. nemocenské v souvislosti s porodem vzniká tehdy, jestliže těhotná žena je k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu:
• účastna na nemocenském pojištění, tj. je zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě;
• nemá nárok na PPM (doloží potvrzením OSSZ).
O vzniku dočasné pracovní neschopnosti ženy, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, rozhodne lékař. Po šesti týdnech ode dne porodu lékař tuto dočasnou pracovní neschopnost ukončí. Na další nemocenské může mít žena nárok z jiného důvodu, než je těhotenství nebo porod. Pobírání tohoto nemocenského umožňuje zvolit výši a délku nároku na rodičovský příspěvek.

Právní předpisy
1. Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.