Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: PPM a přivýdělek

01.11.2015

Dobrý den, mám dotazy ohledně mateřské a rodičovské.
1) V polovině prosince 2015 mi končí vyplácení dvouleté varianty rodičovského příspěvku. Se zaměstnavatelem, kde mám smlouvu na dobu neurčitou jsem ale domluvená, že nastoupím až od září 2016. Musím někde hlásit, že mi končí vyplácení dávek, abych měla v pořádku placené zdravotní a sociální pojištění? Někde jsem slyšela, že je třeba tuto skutečnost ohlásit své zdravotní pojišťovně - je tomu tak?
2)Letos od září učím na jiné škole na zkrácený úvazek (jde jen o pár hodin týdně)a mám pracovní smlouvu do konce června. Z jakého základu by se mi vypočítávala mateřská při druhém dítěti, když jsem teď zjistila další těhotenství a na mateřskou bych nastoupila na začátku června? Měl by na to můj přivýdělek vliv nebo by se počítala ze stejného základu jako u prvního dítěte? Kvůli dřívějšěím zdravotním problémům je dost pravděpodobné i rizikové těhotenství, jak by to bylo pak?
Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den.
K první mu dotazu:
Ano své zdravotní pojišťovně oznamte změnu – formulář naleznete i na internetu, na stránkách své zdravotní pojišťovny. Uvedete ukončení pobírání rodičovského příspěvku a zároveň vyplníte současného zaměstnavatele (ten už za Vás zdravotní pojištění odvádí).
K druhému dotazu:
Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění (v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství účast na pojištění 270 dní), započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou. Je-li zároveň uplatněn nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jednoho nebo více pojištění, ve kterých je splněna podmínka účasti na pojištění, a z pojištění, v němž není splněna tato podmínka, započtou se pro splnění této podmínky v pojištění, v němž tato podmínka splněna nebyla, jen ty dny v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, v nichž trvala účast na pojištění v 270 dnech souběžně v takovém počtu pojištění, z nichž je nárok na peněžitou pomoc v mateřství uplatňován. Není-li podmínka účasti na pojištění splněna ve více pojištěních, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství jen u toho pojištění, v němž je nejvyšší denní vyměřovací základ; přitom platí postup podle věty první a druhé.
V případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Je-li nárok na tutéž dávku, s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, současně z více pojištění, náleží dávka ze všech pojištění jen jednou.
Budete uplatňovat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) z obou pojištění. Podle toho, co uvádíte, splníte podmínky vzniku nároku na PPM i u tohoto druhého přivýdělku. Důležité je, abyste na PPM nastoupila ještě za trvání toho druhého zaměstnání, abyste měla i z něj nárok na PPM. Budete pak dostávat jednu částku PPM ze dvou pojištění (zaměstnání).
V případě rizikového těhotenství a nástupu na nemocenskou, přichází v úvahu za prvních 14 dní náhrada mzdy (z toho první 3 dny nic a zbytek do 14 dní jen za pracovní dny) od 15. dne nemoci nemocenská za kalendářní dny, ale jen ze současného „přivýdělku“, jelikož v původním zaměstnání čerpáte rodičovskou dovolenou, takže Vám žádný výdělek z titulu nemoci neuchází.
Z nemoci pak přejdete na PPM (6 až 8 týdnů před termínem porodu). Z přivýdělku je nutné nástup na PPM spočítat tak, abyste naplnila v době nástupu 270 dní pojištění.
V každém případě, pokud byste nesplnila podmínky z druhého zaměstnání, pak z prvního – původního zaměstnání podmínky PPM splňujete určitě.
Podrobnosti Vám sdělí správa sociálního zabezpečení – osobně nebo na 571 811 081.
Právní předpis: zákon č. 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.