Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Péče o dítě po rozchodu rodičů

01.11.2015

Dobrý den,

Soud mi nařídil střídavou péči o dítě s otcem, od kterého jsme s dětmi utekli z důvodu domácího násilí. Soud toto ovšem vůbec nezajímá. Otec dítěte má diagnostikovánu osobnostní poruchu, ovšem v naší zemi to nikdo nebere v potaz, protože on sám toto (pochopitelně) nikde nedoloží. Neustále všude píše vyjádření - běžně i na 18 stran a k tomu další i tři vyjádření - každé z nich na 8-16 stran..... Společné dítě otec využívá pouze jako nástroj pomsty za moji "neposlušnost", navíc v něm vidí něco jako jeho majetek. Všichni státní úředníci mu tedy raději ustoupí, jen aby už měli od něj klid. Otec neustále úmyslně vytváří konfliktní situace. Dokonce na mě podal už několik trestních oznámení ze smyšlených a tudíž neprokázaných důvodů. Proti tomuto jsem se až po několika letech bránila já trestním oznámením proti němu s tím, že mě tímto úmyslně šikanuje. Otec se toto snaží otočit proti mě, že jsem vytvořila konflikt. Neustále musím docházet na různé úřady a bránit se výpadům otce vůči mé osobě. Dítě už z toho co se děje má silně vyvinuté ADHD, zažádala jsem o svěření dítěte do své výhradní péče s tím že je střídavá péče nefunkční, ale soudy mají na vše čas, nic se neřeší a řízení se neuvěřitelně táhne. Samo dítě k otci nechce chodit (pochopila jsem, že toto v naší zemi hraje naopak v můj neprospěch :-( ) Když si posledně otec pro dítě přijel (dítě -7 let- se mi povedlo přesvědčit, že by mělo k tatínkovi jít), tak si otec dítě nepřevzal. Jako důvod uvedl, že je mu to nějaké divné.. Dokonce když bylo dítě před časem v péči otce, tak si od něj vynutilo, že jej odveze ke mě a otec to tehdy vzal přes návštěvu na OSPOD a dítě mi přivezl. I pokud by soud rozhodl v můj prospěch, tak se otec stejně odvolá jako vůči všem předešlým rozsudkům. Takže konečné řešení je v nedohlednu. Otec dítěte byl dokonce odsouzen k trestu odnětí svobody na několik let - odvolal se a u soudů se další řízení táhne. Dům, ve kterém bydlí má v exekuci - odvolal se... V této situaci už jsem psychicky a fyzicky na dně, a jedinou možnost vidím ve vycestování z republiky (na místo, kde mám vše již zajištěné), kde nade mnou a nad dítětem nebude moci otec dítěte uplatňovat skrze slepé státní instituce svou "moc". A mě zajímá co a jak mohu udělat, abychom si s dítětem mohli co nejrychleji zahojit naši poraněnou psychiku a žít v klidu, bez toho, že bych byla obviněna z únosu a nedej bože mi bylo dítě zcela odebráno. Ze zkušenosti vím, že v této zemi nemám proti násilníkovi téměř žádnou možnost obrany, protože jsem to dříve neřešila přes policii. Znám více žen, které řeší podobný problém jako já. Všem nám byla vzata možnost obrany - např. zakázáno dovolání proti rozsudku apod. Je nějaká legální cesta jak z této situace ven a zachránit tak sebe a děti? Myslím tím konkrétní postup, ne sdělení, že je vše v kompetenci daného soudu případ od případu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, Vážená paní,
chápu Vaši nelehkou situaci, ale zároveň musím uvést, že bez listinných podkladů, se jen těžko může kdokoli k celé situaci vyjádřit. Musím podotknout, že trvalé vycestování s dítětem z ČR bez souhlasu otce či soudu, bude vzato jako únos.
Upozorňujete v dotaze na liknavost soudů a úřadů a dále, že nevidíte z tohoto bludného kruhu cestu ven. Aby se něco pohnulo, doporučila bych Vám, abyste se obrátila na Úřad veřejné ochránkyně práv ČR s podnětem o prošetření či stížností na postup orgánů sociálně právní ochrany dětí, že nerespektují, že ze strany otce tu bylo domácí násilí, že má vážnou chorobu, že konflikt mezi rodiči je natolik vážný, že střídavá péče je nemožná a dítěti škodí, atd. Kontakt naleznete na http://www.ochrance.cz/.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.