Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: UKončení RD a nemocenská pro rizikové těhotenství

01.11.2015

Dobrý den,

chci se informovat měla jsem nastavený RP na 3 roky a pak byl snížen na roky 2 podle manželových příjmů, zaměstnavatele jsem informovala a tuto změnu RD mi podepsal, zjistila jsem že jsem znovu těhotná a měla bych se za dva měsíce vracet do práce, předchozí těhotenství jsem byla téměř celé na neschopence kuli náročnému pracovnímu prostředí, je možné nastoupit na nějaký měsíc na neschopenku jelikož mezi ukončením RD a novou MD jsou asi tři měsíce, nebo jaké jsou jiné možnosti? a bude mi vůbec neschopenka vyplacena když jsem si zkracovala délku čerpání RP?

děkuji

Dobrý den,
rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dva rozdílné instituty. Je možné čerpat rodičovskou dovolenou a nepobírat rodičovský příspěvek nebo naopak pobírat rodičovský příspěvek a nečerpat rodičovskou dovolenou.
Rodičovská dovolená je termín pracovního práva, který označuje překážku v práci, po dobu jejíhož trvání zaměstnavatel omluví nepřítomnost zaměstnance nebo zaměstnankyně v práci. Rodičovská dovolená se poskytuje v souvislosti s péčí o dítě v rozsahu, o který zaměstnanec nebo zaměstnankyně požádá, nejdéle však do tří let věku dítěte.
Pokud jste zaměstnavatele požádala o rodičovskou dovolenou do3 let věku dítě a posléze to změnila na do 2let věku dítěte, nemusí toto zaměstnavatel akceptovat. Doporučila bych Vám tedy kontaktovat zaměstnavatele a zeptat kdy s Vámi do zaměstnání vlastně počítá. Pokud je to ve dvou letech dítěte, můžete si prodloužit rodičovskou dovolenou tak, aby plynule navazovala na další mateřskou dovolenou /podle Vašich informací předpokládám, že dítěti ještě nejsou 3roky/.
Pokud máte rodičovskou dovolenou sjednanou na období do dvou let věku dítěte, jste znovu těhotná a lékař shledá Vaše těhotenství jako rizikové, může Vám vystavit pracovní neschopnost. Samozřejmě v této době budete muset dodržovat režim nemocných, vycházky můžete mít maximálně v rozsahu 6 hodin, a to v době od 7 do 19 hodin, což někdy komplikuje péči o starší dítě.
Pokud Vám lékař vystaví PN, nemocenská Vám bude vyplácena od 15.dne pracovní neschopnosti. Nemocenská se stanoví z denního vyměřovacího základu a činí 60%. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost, rodičovská dovolená) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo ke vzniku pracovní neschopnosti. Pokud jsou v rozhodném období jen vyloučené dny (např. rodičovská dovolená), je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ.
Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet nemocenského tak, že do částky první redukční hranice se počítá 90%, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. V roce 2015 činí první redukční hranice 888 Kč, druhá redukční hranice 1 331 Kč a třetí redukční hranice 2662 Kč.
Pokud OSSZ zjistí, že by ukončení rodičovské dovolené bylo pouze účelové, tj. za účelem získat dávky nemocenského pojištění, může se rozhodnout nemocenské dávky nevyplácet.

Právní úprava:
zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.