Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovská dovolená

18.10.2015

Dobrý den,

chtěla jsem se informovat, nastavila jsem si RD do tří let dítěte jelikož jsem na vyšší ze svého příjmu neměla nárok, pak proběhla změna /po 3měsících/ a RP se nastavil z manželových příjmů čili na nejvyšší částku 11500,- informovala jsem zaměstnavatele písemně že jsme RD zkrátili na dva roky věku dítěte, otázka zní:
1. ve skutečnosti mám rodičovskou ještě dva měsíce po jeho druhých narozeninách jelikož jsem ty tři měsíce už pobírala nižší dávku je nutné se vrátit do zaměsrnání na ty jeho narozeniny nebo až mi skončí RD

2. v případě že nenastoupím musím ho informovat o tom že mi rodičák ještě beží a já nastoupím až mi skončí? jak ho informovat??

3. může se mnou rozvázat pracovní poměr pokud bych se neozvala a na druhé narozeniny syna nenastoupila zpět do práce?? smlouva na dobu neurčitou.

děkuji

Dobrý den.
Předně bych Vás chtěla upozornit na skutečnost, že rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dva rozdílné instituty. Je možné čerpat rodičovskou dovolenou a nepobírat rodičovský příspěvek nebo naopak pobírat rodičovský příspěvek a nečerpat rodičovskou dovolenou.
Rodičovská dovolená je termín pracovního práva, který označuje překážku v práci, po dobu jejíhož trvání zaměstnavatel omluví nepřítomnost zaměstnance nebo zaměstnankyně v práci. Rodičovská dovolená se poskytuje v souvislosti s péčí o dítě v rozsahu, o který zaměstnanec nebo zaměstnankyně požádá, nejdéle však do tří let věku dítěte.
Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, jeho poskytování je upraveno v § 30 a násl. zák.č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění. Doba poskytování této dávky a tomu odpovídající výše vychází z volby rodiče.
Pro Váš pracovní poměr je tedy podstatné, v jakém rozsahu čerpáte rodičovskou dovolenou, nikoli do kdy čerpáte rodičovský příspěvek. Pokud jste požádala o čerpání rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte, do zaměstnání jste povinna nastoupit první pracovní den po třetích narozeninách Vašeho dítěte, pokud jste poté zaměstnavateli oznámila, že chcete čerpat rodičovskou dovolenou jen do 2 let věku dítěte a ten s tímto souhlasil, pak jste povinna nastoupit první pracovní den po 2. narozeninách Vašeho dítěte, pokud ovšem nepožádáte Vašeho zaměstnavatele o prodloužení rodičovské dovolené; Vaší žádosti o prodloužení rodičovské dovolené až do 3 let věku dítěte je zaměstnavatel povinen vyhovět.
Doporučuji Vám tedy kontaktovat Vašeho zaměstnavatele a vyjasnit situaci kolem Vaší rodičovské dovolené.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.