Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Práce při rodičovské dovolené

11.10.2015

Dobry den, rada bych se zeptala na praci pri rodicovske dovolene. Od cervence 2015 jsem na RD, kterou mam naplanovanou na 2 roky. Od ledna 2016 bych rada zacala pracovat z domova, avsak nikoliv pro meho stavajiciho zamestnavatele. Jedna se o praci, ktera nema konkurencni povahu.
Je nutne toto oznamit memu stavajicimu zamestnavateli? Je nutne toto oznamit na CSSZ?
Jak je to prosim s platbou socialniho a zdravotniho pojisteni pri praci v ramci RD? Jsou nejake dalsi povinnosti, ktere se k praci pri RD vztahuji?

Dekuji za odpoved,

Vážená paní,
pokud se rozhodnete pracovat při mateřské či rodičovské dovolené pro jiného zaměstnavatele, nemělo by se jednat o stejný druh práce, jako jste vykonávala pro zaměstnavatele původního. Kdyby to tak bylo, potřebovala byste k tomu totiž od svého původního zaměstnavatele povolení. Výjimkou jsou zde publicistická, vědecká, pedagogická, literární a umělecká činnost. Doporučuji se podívat na Vaši pracovní smlouvu s původním zaměstnavatelem, zda smlouva neobsahuje tzv. konkurenční doložku, kde by byl výkon práce pro jiného zaměstnavatele po určitou dobu výslovně zakázán. Pokud ne a jedná se o jiný druh práce, tuto práci můžete vykonávat i bez souhlasu zaměstnavatele, v opačném případě je souhlas zaměstnavatele vyžadován.

Zaměstnat se můžete nechat na klasickou pracovní smlouvu, na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Můžete dokonce začít podnikat, nebo při rodičovské dovolené v podnikání pokračovat. Jednotlivé formy a jejich specifika viz níže.

Klasická pracovní smlouva

Při mateřské dovolené se můžete nechat zaměstnat na základě klasické pracovní smlouvy na plný nebo zkrácený úvazek, pokud splníte všechny výše uvedené podmínky. Tj., zejména zajištění odpovídající péče pro dítě a výkon jiné činnosti, než před porodem, či pro původního zaměstnavatele, pokud mi to tento výslovně nedovolí. Po skončení mateřské dovolené, po nástupu na rodičovskou je již možné pokračovat v činnosti, kterou jste pro zaměstnavatele vykonávala dříve.

Osoba samostatně výdělečně činná (dále jen OSVČ)

Pokud začnete podnikat, Vaše podnikání bude v tomto případě bráno jako vedlejší činnost a výše výdělku není nikterak omezena. Vaše podnikání bude v tomto případě dokonce zvýhodněno lepšími podmínkami při placení záloh na zdravotní a sociální zabezpečení.

Pokud jste před porodem podnikala a platila si z tohoto podnikání nemocenské pojištění, ze kterého nyní čerpáte peněžitou pomoc v mateřství, není možné, abyste v tomto druhu podnikání pokračovala. Zde je nutné zvážit, zda např. pozměnit druh podnikání, nebo počkat a pokračovat v činnosti až při dovolené rodičovské, kde již tato omezení neplatí.

Dohoda o provedení práce (dále jen DPP)

Nejčastější a nejoblíbenější forma přivýdělku při mateřské a rodičovské dovolené má sice svá limitující specifika, ale i celou řadu výhod. Mezi omezující kritéria patří to, že DPP můžete uzavřít maximálně na 300 hodin ročně. Na druhou stranou ale můžete tuto smlouvu uzavřít i s více zaměstnavateli, a to na 300 hodin ročně s každým.

Velkou výhodou DPP je pak to, že pokud odměna z činnosti nepřesáhne částku 10 000 Kč měsíčně, nemusíte z ní ani vy, ani zaměstnavatel platit sociální a zdravotní pojištění. Pokud částka nepřesáhne ani 5 000 Kč měsíčně, můžete se také rozhodnout, zda u zaměstnavatele podepíšete, či nepodepíšete přihlášení k dani z příjmu.

Dohoda o pracovní činnosti (dále jen DPČ)

Další možností, jak si přivydělat je DPČ. Zde jsou omezení taková, že týdně nesmíte odpracovat víc, než 20 hodin, tedy polovinu běžné pracovní doby. Zdravotní a sociální pojištění se neodvádí, pokud odměna za práci nepřesáhne měsíčně 2 500 Kč. Pro zdanění zde platí stejná pravidla a hranice 5 000 Kč, stejně jako u DPP.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.