Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do práce po skončení rodičovské dovolené

09.10.2015

Dobrý den,
jsem nepřetržitě na rodičovské dovolené s druhým dítětem,končí mi v březnu 2016.Jsem stále zaměstnána,ale pracovní místo mi přesunuli do vzdálenějšího města poté, co jsem nastoupila na mateřskou.S malými dětmi by se to nedalo časově zvládnout.
Poslední rok mé 3leté dovolené nepobírám rodičovský příspěvek.Hledám si jiné zaměstnání a pokud by to vyšlo, chtěla bych se zaměstnavatelem rozvázat pracovní poměr.
Pochopila jsem,že mohu pracovat v jiném oboru a u jiného zaměstnavatele na plný úvazek, bez toho, abych musela zaměstnavateli něco sdělovat.
Musím podat výpověď já, nebo by v mém případě byla možná dohoda a nějaký nárok na odstupné? Mohu začít pracovat jako osvč u jiného zaměstnavatele a jak je to s placením soc.a zdrav.pojištění pokud už nepobírám rodičovský příspěvek?
Je pro mne výhodnější pracovat na dohodu o vykonání práce či jiné?
Nejraději bych si našla jiné zaměstnání poblíž.
Předem děkuji za odpověď.

Vážená paní,

podle ustanovení § 304 zákoníku práce mohou zaměstnanci vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu konat jinou výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Zákaz další výdělečné činnosti se vztahuje pouze na činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele. Zákaz tedy není obecný. Vykonávat výdělečnou činnost u zaměstnavatele s jiným předmětem činnosti, než má současný zaměstnavatel nebo podnikat jako OSVČ s jiným předmětem činnosti můžete bez omezení, souhlas zaměstnavatele se nevyžaduje a ani nejste povinna svému zaměstnavateli výkon této jiné činnosti oznamovat.
Výkon jiné výdělečné činnosti je podmíněn předchozím souhlasem dosavadního zaměstnavatele pouze v případě, že je shodný předmět činnosti obou zaměstnavatelů. Rozhodující není práce, kterou zaměstnanec u zaměstnavatele koná, či jeho pracovní pozice, ale výhradně předmět činnosti zaměstnavatele.
Předmět činnosti zaměstnavatele - firmy se zjišťuje v obchodním rejstříku - www.justice.cz nebo v živnostenském rejstříku - www.rzp.cz Postačí, pokud výdělečná činnost zaměstnance pokrývá pouze určitou část předmětu činnosti zaměstnavatele.
Zaměstnanec, který chce konat výdělečnou činnost ve stejném předmětu činnosti, jaký má jeho zaměstnavatel, nesmí tuto činnost konat, nemá-li k ní jeho předchozí písemný souhlas.
Bez jakéhokoliv omezení může zaměstnanec vykonávat vědeckou, pedagogickou, publicistickou, literární a uměleckou činnost nebo výdělečnou činnost, která není shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož je zaměstnán.

V případě, že najdete práci, můžete zaměstnavateli dát výpověď nebo se s ním na rozvázání pracovního poměru dohodnout. Je také možné rozvázat pracovní poměr po skončení rodičovské dovolené i ze strany zaměstnavatele. V případě, že došlo k organizačním změnám nebo přestěhování zaměstnavatele (nebo jeho části). Nebude-li tedy zaměstnavatel možnost Vám přidělit práci odpovídající pracovní smlouvě, protože zaměstnavatel učinil rozhodnutí o organizačních změnách, pak je možné rozvázat dohodou či výpovědí se zaměstnancem pracovní poměr z důvodu nadbytečnosti:
V tomto případě je třeba, aby
- existovalo rozhodnutí o organizačních změnách, v jejichž důsledku se zaměstnanec stal nadbytečný
- byla příčinná souvislost mezi rozhodnutím o organizačních změnách a nadbytečností zaměstnance.
V tomto případě máte nárok na odstupné. V době rodičovské dovolené jste v tzv. ochranné době a zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď z důvodu nadbytečnosti.

Můžete pracovat také jako OSVČ. V tomto případě Vás upozorńuji na riziko tzv. švarcsystému. Podstatou tzv. švarcsystému je využívání práce osob, které navenek vystupují jako OSVČ, ačkoli faktický vztah mezi společností a těmito osobami naplňuje znaky závislé činnosti (tedy odpovídá pracovněprávnímu vztahu). Závislou prací je práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně. Závislá práce musí být vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu za práci, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě.
Podle občanského zákoníku se právní jednání posuzuje podle svého obsahu a má-li být určitým právním jednáním zastřeno jiné právní jednání, posoudí se podle jeho pravé povahy.
Hlavním důvodem pro poměrně rozšířené využívání švarcsystému je úspora nákladů, především díky výdajovým paušálům.Tento způsob výkonu práce je rozšíření, i přesto, že je zakázaný.

Jako OSVČ budete povinna odvádět minimální pojistné na sociální pojištění, a to ve výši 1943 v roce 2015 a v roce 2016 ve výši 1972 Kč měsíčně.
Pokud se týká zdravotního pojištění nebudete povinna po dobu čerpání rodičovské dovolené odvádět minimální pojistné, protože z titulu čerpání rodičovské dovolemé za Vás hradí pojistné stát. Minimální vyměřovací základ neplatí pro zaměstnance, za které je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát a dále mj. za zaměstnance, který současně vedle zaměstnání vykonává SVČ a odvádí zálohy na pojistné vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu stanoveného pro zaměstnance (9900 Kč v roce 2016).
Vyměřovacím základem u těchto zaměstnanců je jejich skutečný příjem.

v případě, že si najdete jen brigádu, pak je nejjednodušší pracovat buď na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti.
Informace:
Brožura Nebojujte kap. 23-25: http://www.aperio.cz/data/1/APERIO-Nebojujte-se-zakony-a-sladte-praci-s-rodinou-2015.pdf - najdete i praktické příklady
Právní předpisy:
1. Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
2. Zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení
3. Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
4. Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění
5. Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění
6. Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.