Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na peněžitou pomoc v mateřství

07.10.2015

Dobry den,
Uz jsem zoufala,nikdo mi nedokaze dat konkretni odpoved,tak se obracim na Vas. Od 1.9.2014 jsem zamestnana,19.7. jsem zamestnani ukoncila a 20.7. nastoupila do noveho. Mam teda do 20.10. zkusebni dobu. Zjistila jsem ale,ze jsem tehotna a musela jsem ze zdravotnich duvodu jit na neschopenku od 1.10. Zajima me,jestli se na me bude vztahovat ochranna lhuta 180 dni a budu mit narok na PPM? Pokud bych nemela narok na PPM,tak budu na nemocenske do konce sestinedeli a pak muzu hned nastoupit na rodicak? A ten by se vypocitaval z posledniho zamestnani nebo z te neschopenky? Rada bych konkretni lajcke odpovedi a ne vyklad z pravnich knih,te kterych nejsem nikdy moudra. Moc dekuji!

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů. Pokud trvalo zaměstnání kratší dobu, pak trvá ochranná lhůta tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání.
Ve Vašem dotazu není údaj o tom, zda jste otěhotněla ještě za trvání předchozího pracovního poměru či později a zda Váš druhý pracovní poměr byl ve zkušební době ukončen či stále trvá.
Potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění splníte, pokud bude Váš pracovní poměr trvat, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám vznikne. Pokud bude pracovní poměr ukončen, nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít pouze v případě, že den nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu) bude spadat do ochranná lhůty, ta bude činit tolik dnů, kolik trvalo poslední zaměstnání, pokud jste otěhotněla až v novém zaměstnání, pokud jste byla těhotná už za trvání předchozího zaměstnání, pak bude ochranná lhůta činit 180 dnů ode dne skončení zaměstnání.
Pokud budete z důvodu rizikového těhotenství po celou dobu těhotenství v pracovní neschopnosti a budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ukončí lékař Vaši pracovní neschopnost ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, pokud mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebudete, pak pracovní neschopnost ukončí zpravidla uplynutím 6 týdnů po porodu. Nemocenské pobírané v období o d počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu do konce, 6. týdne po porodu je tzv. nemocenským v souvislosti s porodem a nárok na ně Vám umožní zvolit výši a dobu pobírání rodičovského příspěvku.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ (ve Vašem případě z nového zaměstnání): pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.