Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Péče o dítě starší 3 let

30.09.2015

Dobry den,
Mam rodičovskou dovolenou do 3let syna,rodičovský příspěvek vypočítány též do 3let.Synek bude mit v listopadu 2roky,ale uz nyní vim,ze s nim budu muset byt doma az do jeho4let.
Mam to sdělit zaměstnavateli a nebo si jen prodloužit a snížit rodičovský příspěvek?Nejsem si jistá,ze mi zaměstnavatel umožní čerpání neplaceného volna a dala bych pred dovršením 3let syna rovnou výpověď.jde mi o to,jak je to pak v tomto případě s placením zdravotního a sociálního.a jestli se musim po výpovědi hlásit na úřad prace,i kdyz bych byla jeste rok se synem doma.
Dekuji.

Dobrý den,
rodičovská dovolená ve smyslu překážky v práci dle zákoníku práce a rodičovský příspěvek jsou dva rozdílné instituty – lze tedy čerpat rodičovskou dovolenou a nepobírat rodičovský příspěvek a naopak.
Rodičovskou dovolenou lze čerpat nejdéle do 3 let věku dítěte, pokud chcete pečovat o dítě déle, je třeba zaměstnavatele požádat o poskytnutí neplaceného volna, Vaší žádosti není povinen vyhovět. Kdy zaměstnavatele požádáte o neplacené volno, závisí na Vás, doporučuji zvolit dostatečný předstih, zejména s ohledem na to, abyste v případě, že se nedohodnete ani na poskytnutí neplaceného volna ani na skončení pracovního poměru dohodou, stihla podat výpověď tak, aby výpovědní doba uplynula během rodičovské dovolené.
Evidovat se u úřadu práce je Vaším právem, nikoli povinností, pokud nehledáte zaměstnání a chcete i po skončení rodičovské dovolené pečovat o dítě, není na místě se u úřadu práce evidovat.
Plátcem pojistného na zdravotní pojištění za příjemce rodičovského příspěvku je stát. Stát je též plátcem pojistného za osobu celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o příjemce rodičovského příspěvku nebo ženu na mateřské či rodičovské dovolené. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti Skutečnost, že státu vznikla nebo zanikla povinnost platit za pojištěnce zdravotní pojištění, je pojištěnec povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně.

Pojistné na sociální zabezpečení se v době neplaceného volna neplatí. Dle § 5 odst. 2 písm. d) zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou však osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Pro vznik nároku na důchod a jeho výši se náhradní doba pojištění hodnotí stejně jako doba pojištění.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.