Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Otec se domáhá určení otcovství

30.09.2015

Dobry den,chtela jsem vas poprosit o radu.Zila jsem s pritelem a otehotnela jsem.Nepohodli jsme se a ja se odstehovala k mym rodicum.Ze socialni stranky,bych v jeho dome nemohla byt jako tehotna a uz vubec privezt male dite.Po dobu meho tehotenstvi nejevil zajem,tudiz jsem ho neuvedla do RL jako otce a on se ted domaha,ze chce byt zapsan.Nevim jak pokracovat co delat?Ja ho uvadet nechci,nechci od nej nic.Prosim vas poradte mi.Dekuji predem

Dobrý den,

pokud je bývalý přítel otcem syna, pak má právo být uveden v jeho rodném listě jako otec dítěte. Pokud s tím nesouhlasíte, pak se otec může obrátit na soud se žalobou na určení otcovství. Na základě soudního rozhodnutí může být zapsán v rodném listě dítěte. Určování otcovství je legislativně upraveno § 776 a následujících ustanoveních zákona č. 89/2012 Sb.,Občanský zákoník, v platném znění.
Podání žaloby na určení otcovství není - narozdíl od žaloby na popření otcovství - omezeno žádnou lhůtou. Žalobu na určení otcovství lze tedy podat kdykoliv. Za podání žaloby o určení otcovství se neplatí soudní poplatek. Pokud ale bude soudem bývalý přítel určen jako otec dítěte,budete muset zaplatit veškeré náklady, které v průběhu řízení vznikly státu (za znalecké posudky, testy DNA) a případně i náklady za právní zastoupení apod.
Řízení o určení otcovství je spojeno ze zákona s řízením o výchově a výživě nezletilého dítěte. Tím, že bude otec zapsán v rodné listě dítěte, tak automaticky získává rodičovskou odpovědnost, která zahrnuje zejména práva a povinnosti při péči o nezletilé dítě (včetně jeho výživy), zastupování dítěte a při správě jeho majetku. Rodičovské odpovědnosti se nelze vzdát.Zbavit rodiče jeho rodičovských práv lze jen tehdy, pokud by jejich výkon vážně ohrožoval zájmy dítěte. Pokud by byl opravdu vážný důvod, který by opravňoval rodičovskou odpovědnost otce omezit č zakázat, musela byste podat návrh k soudu. Protože se jedná o velmi citelný zásah do rodičovské odpovědnosti, je omezení styku nebo zákaz styku rodiče s dítětem na místě pouze, je-li to nezbytně nutné v zájmu dítěte. K omezení rodičovské odpovědnosti dochází v případech, kdy rodič ze subjektivních důvodů neplní řádně svoji rodičovskou odpovědnost v určité oblasti. V soudním rozhodnutí musí být přesně stanoveno, ve kterých oblastech rodičovské odpovědnosti je rodič omezen. Zbavení rodičovské odpovědnosti má za následek, že rodič nemůže svoji rodičovskou odpovědnost vůbec vykonávat(fakticky byste mohla tedy dítě zastupovat jen Vy). Jedná se o nejzávažnější zásah do práv rodičů. Tedy rodič,který byl rodičovské odpovědnosti zbaven se (až na výjímky kdy styk s dítětem výslovně povolí soud) nemůže se svým dítětem stýkat, nemůže za dítě jednat atp.Jde o velice závažný zásah do práv rodiče i dítěte. Předpokladem je, že rodiče z důvodů, které spočívají v jejich osobě, hrubě porušují nebo zneužívají práva a povinnosti, které tvoří obsah rodičovské odpovědnosti. Zneužíváním se rozumí ohrožování tělesného a duševního vývoje dítěte, vybízení k trestné činnosti a nemorálnímu životu, týrání dítěte, ubližování na zdraví a jeho pohlavní zneužívání. Za závažné zanedbávání rodičovské odpovědnosti se považuje zejména dlouhodobé neplnění rodičovské odpovědnosti, trvalé ponechání dítěte ve výchovném zařízení spojené s nezájmem o toto dítě a neprojevením snahy převzít je do rodinné výchovy, nemorální způsob života rodičů, či soustavné neplnění vyživovací povinnosti k dítěti apod. Návrh na zahájení výše zmíněného řízení o zbavení rodičovské odpovědnosti vám může pomoci sepsat sociální pracovnice oddělení péče o děti, které je příslušné podle místa bydliště dítěte na úřadu obce s rozšířenou působností. Zbavení rodiče jeho rodičovské odpovědnosti ani její omezení nemá vliv na vyživovací povinnost k dítěti.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.